Artykuły higieniczne i szkolne, zabawki, słodycze o odpowiednim terminie ważności można podarować jako prezent dla sierot i dzieci z najbiedniejszych rodzin mieszkających na Ukrainie. Rusza dwunasta edycja akcji "Prezent pod choinkę" organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augbusrkiego w Dzięgielowie.
Akcja polega na przygotowaniu prezentów w pudełkach po butach, które później trafiają do ubogich dzieci w ukraińskich szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach, kościołach.
Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w pierwszych tygodniach września, a cała akcja w Polsce potrwa do 10 listopada, zaś w grudniu paczki zostaną przewiezione na Ukrainę i trafią do dzieci w kilkunastu miejscowościach.
- W poprzedniej edycji w 2011 roku zebraliśmy 5184 prezenty, które trafiły do dzieci w 26 miejscowościach m.in. w: Charkowie, Odessie, Petrodolinie, Dnietropietrowsku, Lwowie, Borysławiu, Jałcie, Berdiańsku i Symferopolu. Co roku ilość paczek jest inna, ale cel akcji pozostaje niezmienny. Chcemy nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują, uczyć empatii i wrażliwości, pokazać, że nawet mając niewiele, też można coś ofiarować oraz dać sposobność do aktywności charytatywnej - informuje Mariola Fenger, koordynator krajowy akcji.
Do tej pory w akcji wzięły udział środowiska edukacyjne, kulturalne i kościelne. Koordynatorami lokalnymi są wolontariusze: nauczyciele przedszkoli i szkół, studenci, pracownicy firm, katecheci, którzy sami się zgłaszają do organizatora i czuwają nad przebiegiem akcji w swoich miejscach.
Organizatorem akcji jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Współorganizatorzy: Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Joannici Dzieło Pomocy Oddział Śląski
Szczegóły na: www.prezent.cme.org.pl
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).