Patriarcha Cyryl I przybywa do Polski

W czwartek o godz. 13.00 na lotnisku wojskowym Okęcie wyląduje Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przybywa do Polski w dniach 16-19 sierpnia na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Reklama

Z kolei darem Kościoła katolickiego z Polski, wręczonym Patriarsze przez abp. Michalika, będzie kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która - jak oczekują ofiarodawcy - swe miejsce mogłaby znaleźć w nowo wybudowanej prawosławnej cerkwi w Katyniu. Cerkiew ta znajduje się w bezpośredniej bliskości cmentarza pomordowanych w 1941 r. polskich oficerów. W zamierzeniu, jak zapowiadała dotąd strona prawosławna, ma być ona miejscem, gdzie będą mogli przybywać i modlić się także katoliccy, polscy pielgrzymi. Sprawa ta ma być najprawdopodobniej jednym z tematów warszawskich rozmów przedstawicieli obu Kościołów.

Z siedziby Episkopatu kolumna delegacji rosyjskiej przejedzie do Belwederu na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim, które rozpocząć się ma o godz. 18. Po półgodzinnej rozmowie z Patriarchą, Prezydent Polski wyda uroczysty obiad na jego cześć. W jego trakcie przewidziane są wystąpienia zarówno Patriarchy, jak i Prezydenta RP.

Na kolacji, oprócz osób towarzyszących Patriarsze, będą obecni także biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jak i kardynałowie i biskupi katoliccy, ci którzy uczestniczyli w spotkaniu obu delegacji w Sekretariacie Episkopatu.

17 sierpnia rano o 9.30 w miejscu swego zamieszkania, warszawskim Hotelu Hayatt, patriarcha Cyryl spotka się z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Episkopat Kościoła prawosławnego w Polsce składa się z dziesięciu hierarchów, z których sześciu jest ordynariuszami a czterech wikariuszami.

Następnie, o godz. 11. patriarcha Cyryl złoży wizytę Marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz. 12. na Zamku Królewskim w Warszawie nastąpi kulminacyjny moment tej wizyty, ceremonia podpisania wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Podpisy złożą na nim w imieniu obu Kościołów patriarcha Cyryl oraz abp Józef Michalik. Po złożeniu podpisów pod dokumentem w wersji polskiej oraz rosyjskiej, obaj sygnatariusze wygłoszą przemówienia.

W uroczystości, w najbardziej reprezentacyjnej sali zamku (sala balowa), uczestniczyć będą przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego, który reprezentowany będzie także przez Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie abp. Celestino Migliore oraz ks. Igora Kowalewskiego, sekretarza generalnego Episkopatu Katolickiego w Federacji Rosyjskiej. Obecny będzie metropolita Sawa i kilku innych biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą: jej przewodniczący abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kardynałowie Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i Józef Glemp, emerytowany Prymas Polski i metropolita warszawski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i zastępca przewodniczącego KEP, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, abp Henryk Muszyński, emerytowany arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski, bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu i bp Józef Guzdek, biskup polowy.

W ceremonii uczestniczyć będą również członkowie Korpusu Dyplomatycznego, przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, m.in. członkowie polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych z prof. Adamem Rotfeldem na czele.

Po południu w piątek patriarcha Cyryl złoży wieniec przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Mauzoleum Radzieckich Żołnierzy z Pierwszego Frontu Białoruskiego, poległych na ziemiach centralnej Polski w walkach z armią niemiecką w latach 1944-45, położonym przy al. Żwirki i Wigury. Warszawę patriarcha Cyryl opuści w sobotę rano.

Przed południem 18 sierpnia zwierzchnik RKP przyjedzie do Białegostoku, gdzie o godz. 11.00 w cerkwi św. Ducha zostanie odprawiona uroczysta doksologia. W godzinę później Patriarcha w katedrze św. Mikołaja spotka się z wiernymi. O 12.30 Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski powita Patriarchę na dziedzińcu Pałacu Branickich, następnie we wnętrzu Pałacu zjedzą wspólnie wraz z zaproszonymi gośćmi obiad.

Między godziną 13.00 a 14.00, (18 sierpnia) nastąpi przejazd patriarszej delegacji do klasztoru w Supraślu, a o godz. 15.30 Patriarcha przybędzie do Hajnówki, gdzie złoży wizytę w cerkwi Św. Trójcy. Następnie ok. godz. 17.00 uda się na Świętą Górę Grabarkę, gdzie nabożeństwem zainauguruje uroczystości Przemienienia Pańskiego.

19 sierpnia o godz. 9.30 pod przewodnictwem patriarchy Cyryla w klasztorze na Świętej Górze Grabarka odprawiona zostanie uroczysta liturgia z okazji uroczystości Przemienienia Pańskiego. W liturgii uczestniczyć będzie zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa, inni biskupi prawosławni oraz wierni tego Kościoła ze wszystkich stron kraju.

Ze strony katolickiej w uroczystościach na Grabarce weźmie udział abp Józef Michalik wraz z abp. Edwardem Ozorowskim, metropolitą białostockim oraz biskupami Antonim Dydyczem, biskupem drohiczyńskim, Krzysztofem Nitkiewiczem, biskupem sandomierskim, przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu KEP i Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym KEP.

Po południu 18 sierpnia zwierzchnik RKP powróci do Moskwy przez Warszawę. Odlot do Moskwy ma nastąpić o godz. 16.30.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7