W drugim dniu wizyty w Meksyku Benedykt XVI spotkał się późnym popołudniem 24 marca z prezydentem kraju Felipe Calderonem.
Obaj wskazali na konieczność ustanowienia międzynarodowego układu w sprawie handlu bronią – głosi oświadczenie meksykańskiego rządu po spotkaniu. Taki układ, który powstałby w możliwie szybkim czasie powinien regulować „odpowiedzialny handel” krótką i lekką bronią. Niczym nieograniczony do niej dostęp sprzyja zorganizowanej przestępczości. Spotkanie miało miejsce wieczorem w siedzibie gubernatora w Guanajuato.
Wśród innych tematów 20 minutowej rozmowy było ograniczenie głodu na świecie, rozbrojenie atomowe oraz następstwa globalnych zmian klimatycznych. Poandto Calderon i papież rozmawiali o pomocy humanitarnej prowadzonej przez Stolicę Apostolską i jej zaanagażowniu w zniesienie kary śmierci. Meksyk sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie - G-20.
Jak poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, że papież i Calderon mówili także o zgodnym z wartościami wychowaniu młodego pokolenia oraz wkładzie Kościoła katolickiego w budowę pokojowego społeczeństwa. Poruszono także kwestię wolności religijnej.
Po rozmowie prezydent przedstawił papieżowi swoją żonę i trójkę dzieci.
Gdy papież rozmawiał z prezydentem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone spotkał się z szefem meksykańskiej dyplomacji.
Przed Casa del Conde na Placu Pokoju (Plaza de la Paz) zgromadziła się wielotysięczna rzesza młodych ludzi, do których z okna rezydencji gubernatora zwrócił się Benedykt XVI po spotkaniu z głową meksykańskiego państwa.
Jutro przed południem z udziałem tysięcy wiernych Benedykt XVI odprawi Mszę św. w parku Bicentenario w León i w południe odmówi modlitwę Anioł Pański. Wieczorem odbędą się nieszpory z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej w katedrze Matki Bożej Światła w León.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).