Dzień Islamu na Pradze. Czytanie Koranu i Biblii, muzyka Orientu i agapa – muzułmanie i chrześcijanie różnych wyznań będą modlić się wspólnie po raz 12.
Roman Zięba, pielgrzym, który w ubiegłym roku pieszo przemierzył 3600 kilometrów z Jerozolimy na międzyreligijne spotkanie w Asyżu, doświadczył wielu trudności. Szedł przez Izrael, Jordanię, Syrię, Turcję, Bułgarię i kraje bałkańskie, nieraz zatrzymując się w domach wyznawców innych religii. Gościł u muzułmanów, nocował przy meczetach, życzliwi Turcy wyposażali go w niezbędny prowiant.
26 stycznia w Domu Parafialnym przy katedrze św. Floriana na Pradze (ul. Floriańska 3) pielgrzym będzie gościem Dnia Islamu w Kościele katolickim. Podczas centralnych obchodów, przebiegających pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”, chce opowiedzieć o życzliwości, jakiej doświadczył, pielgrzymując przez ziemię różnych tradycji i wyznań.
Praskie obchody Dnia Islamu rozpoczną się o godz. 17 muzyką Orientu i czytaniem fragmentów ksiąg świętych: Biblii i Koranu. Po nim nastąpią dwa przemówienia: strony chrześcijańskiej i muzułmańskiej, rozwijające główny temat spotkania.
Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w domu parafialnym przy katedrze na Pradze wezmą udział polscy muzułmanie na czele z muftim Tomaszem Miśkiewiczem, a także przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będą bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz”, po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.
Wspólne modlitwy katolicko-muzułmańskie to unikalna inicjatywa polskiego episkopatu. Ich początek wiąże się z powstaniem w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, której współprzewodniczącym ze strony katolickiej przez wiele lat był Zdzisław Bielecki, prezes i założyciel fundacji D.O.M. Od jedenastu lat Dzień Islamu jest wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w Polsce. Spotkania katolików i muzułmanów odbywają się też w innych miastach. Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.
„Chrześcianie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki” – czytamy w przesłaniu papieskiej Rady. „Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze”.
Warszawa jest jednym z największych skupisk muzułmanów w Polsce. Liczbę wszystkich wyznawców islamu nad Wisłą szacuje się na kilka do kilkunastu tysięcy osób, skupionych w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP oraz Lidze Muzułmańskiej w RP.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.