W piątek ulicami Warszawy oraz 24 innych miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W stolicy poprzedzi go modlitwa "Anioł Pański", którą na Placu Zamkowym odmówi kard. Kazimierz Nycz.
W każdym z miast, w których przejdą orszaki, nie zabraknie związanych z tym atrakcji. Wszędzie uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, m.in. z listem prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników orszaków w całej Polsce - poinformował we wtorek Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.
W Warszawie orszak przejdzie po raz czwarty. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku spodziewają się licznego udziału mieszkańców stolicy, ponieważ święto Trzech Króli od dwóch lat jest dniem wolnym od pracy i dodatkowo jest sprzyjająca pogoda.
O godz. 12 na Placu Zamkowym metropolita warszawski kard. Nycz poprowadzi modlitwę "Anioł Pański". Po niej orszak wyruszy w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono Stajenkę. Pokonanie trasy liczącej prawie półtora kilometra ma zająć około godziny. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę.
W orszaku znajdą się: rydwan królewski, którym będzie poruszał się Król Europejski, wielbłądy Króla Afrykańskiego i smok chiński Króla Azjatyckiego. Tradycyjnie na trasie znajda się również sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, Republika Przyjemności, Walka Aniołów ze Złem i Dwór Heroda. Orszak zmierzać będzie do Stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą z Istebnej.
Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, w piątek wolontariusze Fundacji w 11 miastach w trakcie przemarszu orszaków będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ubiegłym roku podczas warszawskiego orszaku zebrano 18 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie sześciu całorocznych stypendiów.
W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W ich organizację masowo włączają się lokalne stowarzyszenia i organizacje.
Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W ubiegłym roku w warszawskim orszaku uczestniczyło ponad 20 tys. osób.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.