Królowie zawładną Polską

W piątek ulicami Warszawy oraz 24 innych miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W stolicy poprzedzi go modlitwa "Anioł Pański", którą na Placu Zamkowym odmówi kard. Kazimierz Nycz.

W każdym z miast, w których przejdą orszaki, nie zabraknie związanych z tym atrakcji. Wszędzie uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, m.in. z listem prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników orszaków w całej Polsce - poinformował we wtorek Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.

W Warszawie orszak przejdzie po raz czwarty. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku spodziewają się licznego udziału mieszkańców stolicy, ponieważ święto Trzech Króli od dwóch lat jest dniem wolnym od pracy i dodatkowo jest sprzyjająca pogoda.

O godz. 12 na Placu Zamkowym metropolita warszawski kard. Nycz poprowadzi modlitwę "Anioł Pański". Po niej orszak wyruszy w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono Stajenkę. Pokonanie trasy liczącej prawie półtora kilometra ma zająć około godziny. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę.

W orszaku znajdą się: rydwan królewski, którym będzie poruszał się Król Europejski, wielbłądy Króla Afrykańskiego i smok chiński Króla Azjatyckiego. Tradycyjnie na trasie znajda się również sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, Republika Przyjemności, Walka Aniołów ze Złem i Dwór Heroda. Orszak zmierzać będzie do Stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą z Istebnej.

Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, w piątek wolontariusze Fundacji w 11 miastach w trakcie przemarszu orszaków będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ubiegłym roku podczas warszawskiego orszaku zebrano 18 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie sześciu całorocznych stypendiów.

W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W ich organizację masowo włączają się lokalne stowarzyszenia i organizacje.

Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W ubiegłym roku w warszawskim orszaku uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8