Z krzyżem przez nocny Gdańsk
Pątnicy z krzyżem przed franciszkańskim kościołem św. Trójcy. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Z krzyżem przez nocny Gdańsk

Piotr Piotrowski

publikacja 08.04.2023 10:36

Pochód kilkuset osób z krucyfiksem był 7. Misterium Krzyża zorganizowanym przez Bractwo św. Pawła. Adoracja krzyża Pańskiego w historycznych dzielnicach miasta odbywała się w noc Wielkiego Piątku.

Wydarzenie zorganizowane było przez męską wspólnotę, której duchowym opiekunem jest ks. kan. Krzysztof Ławrukajtis. W nocnej, pątniczej drodze ulicami Gdańska wzięło udział kilkuset wiernych, którzy w skupieniu rozważali tajemnicę Drzewa Życia. W rozważaniach pojawiały się również myśli, które przez lata swego pontyfikatu kierował do wiernych św. Jan Paweł Wielki.

Początkiem trasy był Bastion św. Gertrudy na Starym Przedmieściu. Podobnie jak w ubiegłym roku, na fortecznym wzgórzu, niczym na Golgocie, stanął sześciometrowy krzyż. Misterium rozpoczęła modlitwa oraz śpiew tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych. Następnie w ciszy, jedynie z towarzyszeniem dźwięków bębnów i kołatek, pokutnicy nieśli krzyż ulicami miasta.

Pochód z pochodniami i zniczami, które przygotowali dla wszystkich uczestników organizatorzy, przeszedł obok kościołów św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul . Łąkowej oraz św. Barbary. Przy wszystkich świątyniach zakapturzeni członkowie bractwa ustawiali krzyż, a towarzyszący pątnikom kwartet wokalny śpiewał pieśni. W czasie drogi przez Główne Miasto misternicy wywołali sensację wśród przechodniów i ludzi, imprezujących w lokalach.

Ostatnią świątynią, do której dotarła procesja była bazyliki Mariackiej. Tam ks. Krzysztof Ławrukajtis odmówił z wiernymi modlitwę i udzielił uczestnikom misterium błogosławieństwa.

Nocne Misterium Krzyża, którego pomysłodawcą jest Adam Hlebowicz, gdański dziennikarz i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, korzeniami sięga średniowiecza i tradycji organizowanych w Andaluzji procesji w ramach obchodów Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia. Podobne uroczyste pątnicze procesje odbywały się w średniowiecznym Gdańsku, gdy członkowie bractw kościelnych i cechowych, ubrani w specjalne stroje pokutników, wychodzili w nocne przemarsze w Wielki Piątek. Charakterystycznym elementem stroju pokutników jest spiczasty kaptur, jedynie z otworami na oczy, który ma podkreślać anonimowość pokutnika. Stożkowaty kształt kaptura, skierowany ku niebu, wskazuje miejsce zbawienia, do którego winien dążyć każdy chrześcijanin.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..