Katecheza na kryzys

Katecheza na kryzys

Ks. Marceli Cogiel

publikacja 06.02.2009 10:01

Nikt o zdrowych zmysłach pastoralnych i pedagogicznych nie stawia kwestii: religia w szkole czy w parafii. Formy te należy postrzegać jako komplementarne o wzajemnie uzupełniających się zadaniach ewangelizacyjnych i wychowawczych wobec dzieci i młodzieży.

Rodzice winni wiedzieć, że realizacja katechezy jest wtopiona w rytm codziennego życia, a stanowią o niej zwłaszcza relacje między rodzicami i dziećmi. Ponadto katecheza dorosłych ma za zadanie umożliwić uczestnikom doświadczenia życia osobowego, życia wiary i wyjaśniać w jej świetle problemy wynikające z tych doświadczeń po to, by w chrześcijaninie obudziło się prawdziwe pragnienie przekształcenia własnego życia.

Jako odpowiedź na rozszerzający się kryzys tożsamości katecheza dorosłych musi w swoich celach dążyć do tego, aby pomóc odkrywać życiowe wymiary wiary. Chodzi o to, aby ukazywać kwestie istotne mające związek z życiem i potwierdzać tożsamość dzisiejszego chrześcijanina.

Międzynarodowa Rada do Spraw Katechezy w dokumencie „Katecheza dorosłych we wspólnocie chrześcijańskiej”. (Rzym 1988; Kraków WAM 2002 r.) przypomina, że formacja rodziców, uwzględniając rolę społeczną rodziny, ma stać się dla ludzi wierzących – żyjących w środowisku rodzinnym, okazją do przekazania im umiejętności niezbędnych dla skuteczności prowadzonych przez rodziców, jako wychowawców, działań.

Treść katechezy dorosłych ma stać się również rzetelną i pełną formacją odpowiadającą stanowi rodziców jako wychowawców. Dlatego wspominany dokument uznaje formację katechetyczną rodziców jako jedną z najbardziej odpowiednich i wyrazistych form katechezy dorosłych, których w dzisiejszych czasach, w żaden sposób nie można pominąć.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..