Parada, tańce, muzyka i jadło
Jarmark rozpoczął się paradą rycerską, którą otwierał połykacz ognia Andrzej Kerner /GN

Parada, tańce, muzyka i jadło

Brak komentarzy: 0

k

publikacja 01.05.2014 21:07

Dziesiątki atrakcji czekały na gości IV Jarmarku Cysterskiego.

– Jarmark Cysterski organizujemy dlatego, że Jemielnica swój rozwój zawdzięcza cystersom. Dzięki nim powstała ta piękna ulica Wiejska, stawy dookoła, a przede wszystkim nasz piękny kościół i klasztor. To wszystko dzięki nim. Oby nasi potomni o tym nie zapomnieli – mówił otwierając IV Jarmark Cysterski wójt Jemielnicy Joachim Jelito. Urząd Gminy zorganizował jarmark wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną.

Do sceny jarmarku wójt dotarł konno – na końcu rycerskiej parady, w której prezentowali się jemielniccy „cystersi”, rycerze joannici z grupy rekonstrukcyjnej „Rycar”, nadobne panny w średniowiecznych strojach, w tym dwie na szczudłach, a nawet połykacz ognia, któremu lekko osmoliła się broda podczas efektownych wybuchów płomieni z jego ust.

Atrakcji było, jak to się zazwyczaj mówi, co niemiara. Tu nie ma w tym przesady. Pokazy rzemiosł dawnych – czerpania papieru, garncarstwa, starych technik tkackich, kowalstwa etc. Obóz rycerski ze stanowiskiem łuczniczym i miotaczem kamiennych pocisków. Dziesiątki kramów odpustowych ze słodyczami oraz wyrobami rękodzielnictwa. Różnorodna muzyka na scenie, przedstawienie uczniów tutejszego gimnazjum, wystawy konkursowych prac plastycznych.  Stoiska z jedzeniem i napitkiem (duże kolejki – może w przyszłym roku przydałoby się więcej?), z kołoczem śląskim i zwykłym chlebem ze smalcem. To wszystko wzdłuż wspomnianej ulicy Wiejskiej i w Starym Spichlerzu. Na placu kościelnym stoiska Wydawnictwa św. Krzyża , Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia oraz kółka misyjnego z Jemielnicy. A przede wszystkim tysiące zadowolonych ludzi.W trakcie Jarmarku odbył się także bieg wokół pocysterskiego stawu „Po dyszkę dla rodziny”, z którego dochód przeznaczony został na Diecezjalną Fundację Ochrony Życia.

Jarmark Cysterski po raz trzeci  towarzyszył Świętu Rodziny. „Gość Opolski” sprawował nad nim patronat.
 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..