W centrum reform powinien stać Bóg

W centrum potrzebnej nam reformy musi stać Bóg. Od tego zależy wszystko inne, ponieważ reforma zmieni w sposób zasadniczy nasze życie, stosunek do świata i bliźniego – podkreślił kard. Christoph Schönborn podczas tradycyjnego nabożeństwa różańcowego z okazji święta Imienia Marii, kiedy to rokrocznie od 56 lat katolicy Austrii dziękują Matce Bożej za odzyskaną wolność.

Pozdrowienia papieża Benedykta XVI dla uczestników modlitewnego spotkania, które odbyło się 17 września, odczytał nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Peter Zurbriggen. Hasło tegorocznego nabożeństwa: „Z ufnością w przyszłość” przypomina, że „my, chrześcijanie, powinniśmy zawsze pokładać ufność w bliskości Boga” – napisał papież.

W Kościele i społeczeństwie wiele mówi się dziś o potrzebie reform – stwierdził kard. Schönborn. – Padają propozycje, niekiedy pojawiają się energiczne żądania przeprowadzenia określonych reform – powiedział arcybiskup Wiednia nawiązując do głośnej ostatnio w Kościele katolickim Austrii inicjatywy grupy księży. Metropolita Wiednia przypomniał stwierdzenie Soboru Watykańskiego II, że „Kościół zawsze podąża drogą odnowy i nawrócenia” i „to jest prawdziwa droga”.

Reform jednak nie da się przeprowadzić z dnia na dzień. Nie chodzi w nich o niewielkie korekty tu i ówdzie, ale należy mieć określony cel, trzeba jasno odpowiedzieć na pytanie, o co chodzi? – podkreślił kard. Schönborn. Zdaniem purpurata, najlepsze reformy strukturalne nie pomogą, jeśli człowiek będzie skorumpowany, jeśli celem reformy nie będzie dobro wspólne. Najlepsze ustawy nie odniosą skutku, jeśli nie będzie osobistego nawrócenia – ostrzegł arcybiskup Wiednia.

W tej sytuacji „najlepsza jest szkoła życia, dana przez Jezusa, w której na nowo będziemy się uczyli, co jest celem naszego chrześcijaństwa” – podkreślił kard. Schönborn. Przypomniał, że swoim pierwszym uczniom Jezus pokazał, jaki sposób życia jest zgodny z Ewangelią. – To była decydująca reforma ich życia. Z tego powstał Kościół i z tego odnawia się na przestrzeni wieków – powiedział przewodniczący episkopatu Austrii.

Elementem „Jezusowej szkoły życia” jest Ewangelia – mówił kard. Schönborn i stwierdził, że „ten, kto nie zna Ewangelii, nie zna Chrystusa”. Podkreślił też „ożywczą sile modlitwy” i poszerzanie wiedzy o wierze. Chcąc przeciwdziałać „niewiedzy” wśród wierzących, Kościół opublikował niedawno „YouCat”, katechizm dla młodzieży – powiedział arcybiskup Wiednia i dodał, że „ta aktualnie najbardziej sprzedawana książka dla młodzieży” jest dobrą lekturą również dla dorosłych.

Nawiązując do 20. rocznicy swojej sakry biskupiej, którą przyjął 29 września 1991 r., wyznał, że dla niego zawsze najlepszym nauczycielem był św. Piotr i przesłanie: „Ubi Petrus ibi Ecclesia” (Gdzie Piotr, tam Kościół).

Po modlitwie w katedrze procesja ponad tysiąca wiernych przeszła głównymi ulicami Wiednia na plac Am Hof, gdzie po odmówieniu litanii do Matki Bożej kard. Schönborn udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym.

W centralnym miejscu placu Am Hof stoi kolumna Matki Bożej. Przed nią 18 maja 1647 r. cesarz Ferdynand III poświęcił kraj opiece Matki Bożej.

Nabożeństwo w dniu Imienia Marii organizuje rokrocznie Wspólnota Różańca Pokuty. Założył ją 2 lutego 1947 r. w Wiedniu franciszkanin, o. Petrus Pavlicek. 22 sierpnia 1948 r. oddał się w opiekę Matce Bożej. Od tego czasu powołany przez niego do życia ruch modlitewny zaczął się szybko rozrastać i działa obecnie w 135 krajach, skupiając ponad 3 mln osób, w tym w Polsce ponad 80 tys. O. Pavlicek organizował comiesięczne nabożeństwa pokutne, głosił liczne kazania oraz zainicjował „Peregrinatio Mariae” – pielgrzymowanie figury fatimskiej po całej Austrii.

W czerwcu 1949 r. o. Pavlicek przywiózł z Fatimy figurę Matki Bożej dla wiedeńskiego kościoła franciszkanów. Kiedy w ulicznych procesjach i nabożeństwach pokutnych modlono się o wolność Austrii, figurę umieszczono pośród wiernych i stała się ona w ten sposób symbolem wolności. Po podpisaniu układu państwowego w maju 1955 r., który przywracał wolność temu krajowi, modlitwy prowadzone są w intencji pokoju na świecie, modlono się w intencji chrześcijan w krajach pod panowaniem komunistycznym.

Obok corocznych uroczystości w święto Imienia Marii Wspólnota organizuje rekolekcje i dni pokuty, nastawione zwłaszcza na ludzi poszukujących odpowiedzi na ważne, życiowe problemy i oddalonych od Kościoła. Wydaje też własne czasopismo „Betendes Gottesvolk” (Modlący się Lud Boży), mające nakład 420 tys. egz. Jest również producentem filmów, np. o Fatimie czy też cyklu „Świadkowie wiary”. Obecnie na czele Wspólnoty stoi o. Benno Mikocki. Międzynarodowa Wspólnota Różańca Pokuty liczy dziś ponad 700 tys. członków w ponad 130 krajach świata.

O. Mikocki powiedział KAI, że naród austriacki zawsze otaczał wielką czcią Maryję. Świadczy o tym „najbardziej austriackie święto” – Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, obchodzone bardzo uroczyście 8 grudnia jako święto państwowe. Tego dnia w 1647 r. cesarz Ferdynand III oddał Austrię w opiekę Maryi. O. Mikocki powiedział KAI, że naród austriacki zawsze otaczał wielką czcią Maryję. Świadczy o tym „najbardziej austriackie święto” – Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, obchodzone bardzo uroczyście 8 grudnia jako święto państwowe. Tego dnia w 1647 r. cesarz Ferdynand III oddał Austrię w opiekę Maryi. ts / Wiedeń

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11