Leżą wśród buków, jabłoni i głogów – 7 kamieni i długi sznur koron. Kto ich śladem wyruszy na trzebnickie wzgórza, pozna wiele tajemnic z życia Księżnej.
Jak do Santiago de Compostela idzie się od muszli do muszli, tak Dużą Ścieżkę św. Jadwigi biegnącą przez Trzebnicę i okolice przemierza się, wędrując za znakiem korony – w formie niebieskiej książęcej mitry z białym krzyżem.
Szlak, powołany dzięki staraniom śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasy, prowadzi do siedmiu kamieni medytacji opatrzonych informacyjnymi tekstami. Można przy nich rozważać cnoty praktykowane przez św. Jadwigę – m.in. wiarę, miłość i miłosierdzie, męstwo. Kamienie znajdują się w miejscach związanych w jakiś sposób z jej życiem – na przykład przy bazylice, na dziedzińcu pobliskiego klasztoru, w średniowiecznej rotundzie, gdzie wspierała potrzebujących.
– Ścieżka została otwarta trzy lata temu. Poszczególne kamienie były święcone w kolejne dni wrześniowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy. Na koniec odbyło się pierwsze przejście całości trasy – mówi ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi.
– Od tego czasu przemierzamy ścieżkę rok w rok. Tym razem w drogę wyruszyło ponad 1000 osób. Po pierwszych trzech stacjach ilość pielgrzymów nieco spadła, bo dalej nie szły z nami już przedszkolaki, ale bardzo wiele osób pokonało całą trasę – ok. 7 km. Można ją sobie oczywiście przejść także indywidualnie, w dowolnym czasie. Trzeba zarezerwować ok. 2–2,5 godz.
Mateusz i Piotrek, uczniowie trzebnickiej szkoły, przeszli w tym roku ścieżkę od początku do końca. – Są miejsca na wzgórzach, gdzie trzeba się trochę napocić – mówią. – Ulubiony fragment? Las bukowy. Wojciech Kowalski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej podkreśla, że na trasie są cudowne widoki. – Ścieżka to miejsce do medytacji, ale ma też wartość krajoznawczą. Można rzucić okiem na całą Trzebnicę, a przy pogodzie nawet na Ślężę – mówi.
Przewodnik po Dużej Ścieżce św. Jadwigi Śl. można nabyć m.in. w Muzeum Regionalnym na trzebnickim rynku. Może „kamienna” trasa medytacyjna jest dobrym przedłużeniem październikowej pielgrzymki z Wrocławia do grobu świętej?
Mała ścieżka św. Jadwigi
Jest już także dostępna dla pielgrzymów i turystów na placu pielgrzymkowym w Trzebnicy. Tworzy ją 15 postumentów z kamiennymi księgami przypominającymi 15 miejscowości związanych ze św. Jadwigą Śląską, m.in. Trzebnicę, Wrocław, Wleń, Krosno.
Ukazują one życiową drogę księżnej – drogę do świętości. Każdej „stacji” towarzyszą sentencje zaczerpnięte z tzw. Legendy Większej. Ścieżka stanowi wotum wdzięczności mieszkańców Trzebnicy za opiekę św. Jadwigi
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).