Płacą zgodnie z prawem
henryk przondziono /foto gość

Płacą zgodnie z prawem

Brak komentarzy: 0

Bogumił Łoziński; GN 41/2019

GOSC.PL

publikacja 10.11.2019 06:00

Zarzuty, że Kościół katolicki w Polsce nie płaci podatków, są nieprawdziwe. Co więcej, jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym duchowni płacą podatki od ofiar za posługi religijne.

Podatki kościelnych instytucji

Podatki na rzecz państwa płacą nie tylko indywidualnie duchowni, ale także kościelne osoby prawne, a więc instytucje kościelne. Są to m.in. diecezje, parafie, wyższe i niższe seminaria duchowne, Caritas Polska i Caritas diecezjalne, zgromadzenia zakonne i instytuty świeckie oraz stowarzyszenia życia apostolskiego, prowincje zakonów czy domy zakonne. Artykuł 55. ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP stanowi, że majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym. Stąd dochody np. z działalności gospodarczej tych podmiotów rozliczane są na takich samych zasadach jak innych podmiotów gospodarczych. Chodzi o taką działalność jak np. wynajem i dzierżawa nieruchomości, prowadzenie wydawnictw, placówek oświatowych, aptek, domów rekolekcyjnych czy usługi pogrzebowe.

Ulgi i zwolnienia

Państwo może w określonych przypadkach wprowadzić wyjątki w płaceniu podatku w postaci ulg czy zwolnień. Kościelne osoby prawne nie płacą podatków od działalności gospodarczej, jeśli zyski są przeznaczone na cele religijne bądź charytatywne. Wolne od podatku są też ich dochody z niegospodarczej działalności statutowej. Prawo przewiduje też zwolnienie podatkowe z dochodów kościelnych osób prawnych, jeśli są przeznaczone na określone cele, m.in. kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze, renowację zabytków, inwestycje sakralne czy zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z podatku od towarów i usług, czyli VAT, jeśli usługi oraz dostawa towarów są realizowane przez nie. Chodzi o to, że w świetle przepisów posługa religijna nie jest traktowana jak usługa komercyjna, która jest obłożona podatkiem VAT. Jeżeliby tak było, to np. gdyby ktoś zamówił Mszę św. i złożył ofiarę np. 100 zł, ksiądz musiałby doliczyć do ofiary VAT i musiałaby ona wynieść 123 zł. Jednak tylko posługa religijna jest zwolniona z VAT. Duchowni czy kościelne osoby prawne, kupując czy zamawiając usługi, płacą ten podatek. Gdy np. ksiądz nabywa cegły na budowę kościoła albo sutannę, to płaci za to z VAT-em.

Kościelne osoby prawne mają też inne zwolnienia podatkowe dotyczące bardziej szczegółowych spraw. Na przykład zwolnione od podatku od spadków i darowizn oraz opłaty skarbowej jest nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku, zapisu i zasiedzenia, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy i prawa nieprzeznaczone na działalność gospodarczą.

Darowizny i odliczenia

Warto wspomnieć, że za przekazanie darowizny na cele kultu religijnego Kościołów i związków wyznaniowych ofiarodawcy przysługuje ulga podatkowa. Wielkość takiej darowizny można odliczyć od dochodu, ale jej wysokość nie może przekraczać 6 proc. dochodu. Jeśli darowizna jest przekazywana na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, może być odliczona w całości, nawet do 100 proc. osiągniętego dochodu.

Tego rodzaju ulgi nie są tylko przywilejem Kościołów i związków wyznaniowych. Odliczeniu od dochodu w kwocie nie większej niż 6 proc. jego wysokości podlegają też darowizny na krwiodawstwo oraz na cele pożytku publicznego. Katalog tych celów ma ponad 30 pozycji, wśród nich jest m.in. działalność charytatywna, wspieranie rodziny, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, ekologii i ochrony zwierząt, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..