Kapitał abp. Marxa jest ważnym i stanowczym głosem w debacie nad kształtem współczesnego życia społecznego i gospodarczego. Arcybiskup Monachium stawia jasną diagnozę problemów, z którymi muszą się zmierzyć współczesne społeczeństwa, a których skutkiem są m.in. ubóstwo, niesprawiedliwość, bezrobocie i kryzys rodziny.
Autor czyni to w sposób przystępny, odwołując się do wielu współczesnych przykładów ze świata gospodarki i ekonomii. Problemów tych nie rozwiąże wolny rynek sam z siebie. Jeśli nie znajdą one rozwiązania, jeśli celem ekonomii nadal będzie zysk, a nie człowiek, wówczas znajdziemy się w sytuacji podobnej do tej z XIX wieku, kiedy to narodził się marksizm. Nowy Kapitał przestrzega przed perspektywą narodzin nowego marksizmu. Zbieżność z myślą Benedykta XVI pozwala czytać tę książkę jako swoisty praktyczny komentarz do encykliki Caritas in veritate. Książka została wyróżniona prestiżową nagrodą CORINE Economic Book Award (2009). Zdobyła także wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2010 w kategorii autor zagraniczny.
Czy kapitalizm rujnuje Ziemię? I czy w XX wieku mamy szansę na osiągnięcie równości społecznej i dobrobytu dla wszystkich? Reinhard Marx, od 2008 r. arcybiskup Monachium i Fryzyngi, szuka odpowiedzi na te palące pytania. Autor książki, dawniej wykładowca chrześcijańskiej etyki społecznej, wyznaje: „Istnieją nowe i poważne powody, aby nie uważać przypadku Karola Marksa za już ostatecznie zamknięty”.
Wojowniczy duchowny otwarcie przyłącza się do debaty społecznej i prezentuje krystalicznie jasne rezultaty swoich analiz: Kapitalizm nigdy nie triumfował bardziej arogancko niż dziś. Pod naciskiem dążenia do stałego wzrostu zysku i wskutek procesów globalizacyjnych coraz więcej zakładów jest przenoszonych do krajów o niskiej płacy. Ludzie z dnia na dzień tracą swoje środki utrzymania. Nieuchronną tego konsekwencją jest to, że biedni stają się jeszcze biedniejsi, a bogaci jeszcze bogatsi. Poprzez tę polemikę Reinhard Marx maluje sugestywną wizję sprawiedliwości społecznej dla współczesnego świata. „Kapitalizm bez człowieczeństwa, solidarności i sprawiedliwości jest niemoralny i nie ma przed sobą przyszłości”.
Reinhardt Marx, Kapitał. Mowa w obronie człowieka; Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2009, stron 308
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).