Nie uważam, że mogę pouczać księży

Rozmowa z red. Ewą K. Czaczkowską, laureatką nagrody "Ślad" (2002)

publikacja 14.10.2006 11:35

Dziennikarstwo to pokazywanie i objaśnianie świata odbiorcom. Myślę, że każdy człowiek jest zainteresowany tym, co dzieje się troszeczkę dalej niż na jego podwórku, ponieważ zwłaszcza dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, to co dzieje się gdzieś daleko, dotyczy nas wszystkich.



Nie krytykuję Kościoła, ale ludzi, którzy do niego należą i działają w sferze publicznej. Zresztą nie tyle krytykuję, co opisuję i oceniam, czasami wskazując zło. Muszę w swojej pracy być uczciwa w stosunku do wszystkich czytelników, zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Co sprawiło Pani największą satysfakcję zawodową?

Największą radość i satysfakcję w zawodzie dziennikarza sprawia mi możliwość spotykania różnych ciekawych i mądrych ludzi, szansa porozmawiania z nimi. Uważam to za prawdziwy przywilej związany z zawodem, który wykonuję. To mi bardzo dużo daje, wiele czerpię z każdego takiego spotkania, ale także z przygotowywania się do każdej rozmowy. Wywiad jest moją ulubioną formą dziennikarską.

Za wyjątkowe wydarzenie w moim życiu uważam też fakt, że miałam okazję obsługiwać papieską pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Traktuję to jako wyróżnienie.

Czy zdarzyło się, że podczas Mszy Św., słuchając kazania lub ogłoszeń albo przyglądając się liturgii, pomyślała Pani „już ja to opiszę”?

Raczej nie, ale zdarzyło mi się, że słuchając homilii o kwestii bogactwa i ubóstwa doszłam do wniosku, że ksiądz zmarnował temat i stracił okazję powiedzenia młodym ludziom, o co tak naprawdę w tej sprawie chodzi. Pomyślałam z grzeszną pychą, że chyba potrafiłabym to lepiej wytłumaczyć. Ale nie uważam, że mogę pouczać księży. Myślę jednak, że księża nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, iż wymagania ludzi wzrosły i przez płytkie, źle przygotowane kazania nie przyciągają ich do wiary, do Kościoła.

Jakie jest Pani największe marzenie?

Przeprowadzić wywiad z Janem Pawłem II.

Rozmawiał ks. Artur Stopka

***


EWA K. CZACZKOWSKA jest dziennikarką "Rzeczpospolitej", autorką codziennych informacji. Uprawia również inne gatunki: wywiady, publicystykę, reportaże, komentarze, najrzadziej - felietony.

W ciągu 11 lat pracy w "Rzeczpospolitej" napisała ok. 2 tys. tekstów. Od kilku lat specjalizuje się w tematyce religijnej. Jej twórczość to przykład interesującego, a zarazem wiarygodnego prezentowania niełatwych spraw kościelnych w popularnym dzienniku. W swej twórczości ukazuje szerokie spektrum problematyki kościelnej, a zarazem istniejący w łonie Kościoła pluralizm. Obsługiwała papieskie pielgrzymki w Polsce: w 1991r., 1993 r., 1995 r., 1999 r., a także na Litwie, w Niemczech, w Ziemi Świętej, ostatnio na Ukrainie i w Armenii.

Owocem jej licznych wywiadów jest książka "Kościół XX wieku", opublikowana przez Wydawnictwo Św. Jacka. Zawiera 12 rozmów w duchownymi i świeckimi tworzącymi rzeczywistość Kościoła we współczesnej Polsce, np. Aleksandrem Hallem, prof. Jerzym Kłoczowskim, Edmundem Wnukiem-Lipińskim, o. Jackiem Salijem, abp. Alfonsem Nossolem, o. Maciejem Ziębą, abp. Józefem Życińskim.

Nominowana do Nagrody "Ślad" za profesjonalizm dziennikarski w trudnym dziele przybliżania problematyki religijnej współczesnemu odbiorcy.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..