Był jednym z największych kaznodziejów V wieku. Do naszych czasów zachowało się około 180 tekstów jego autorstwa. W 1729 roku ogłoszono go doktorem Kościoła.
„Człowieku, dlaczego sobie samemu uwłaczasz, skoro Bóg tak wysoko cię ceni? Dlaczego, wywyższony przez Boga, tak bardzo siebie poniżasz? Dlaczego roztrząsasz, jak pojawiłeś się na świecie, a nie zastanawiasz się, po co się pojawiłeś?” – pytał złotousty święty w kazaniu dotyczącym tajemnicy Wcielenia, by po chwili, niczym mistyk dodać:
„Czyż nie widzisz, że cała ta budowla świata dla ciebie została stworzona? Dla ciebie zesłane światło rozprasza wszędzie ciemności, dla ciebie nocy wyznaczono granice, dla ciebie odmierzono dzień; dla ciebie niebo zostało rozjaśnione różnobarwnym blaskiem słońca, księżyca i gwiazd; dla ciebie ziemia została wymalowana kwiatami, drzewami i owocami; dla ciebie stworzone zostało bogactwo przedziwnych zwierząt w powietrzu, na ziemi i w wodzie, aby smutna samotność nie mąciła radości z powodu nowego świata...”. Piotr, urodzony najpewniej w 380 roku w północnych Włoszech w miejscowości Forum Cornelii nieopodal Imoli, zyskał sobie przydomek Chryzolog, co oznacza „złotousty”. Do stanu duchownego przygotowywał go Korneliusz – biskup Imoli - który z czasem mianował Piotra swoim wikariuszem.
Około 430 roku wyznaczono go na biskupa Ravenny, która została podniesiona za jego czasów do rangi metropolii. Warto zaznaczyć, iż miasto pełniło w owych czasach funkcję stolicy zachodniego cesarstwa, zaś późniejszy święty pełnił także funkcję doradcy Galii Placydii (cesarzowej), a także jej synów. Na jego kazaniach stawiał się niema cały cesarski dwór. Przyjaźnił się z papieżem Leonem Wielkim, wspólnie z którym zwalczał rozmaite herezje, a że był niebywałym erudytą i posiadał ogromną siłę przekonywania, przychodziło mu to z wielką łatwością.
Zmarł 4 grudnia 450 roku w Forum Cornelii. Pochowano w katedrze w Imoli – jego grób jest po dziś dzień miejscem pielgrzymkowym. Około roku 715 biskup Feliks zebrał blisko 376 kazań. Jeden z najsłynniejszych jego tekstów, to ten, w którym Piotr roztrząsa problem zabawy i swawolnych tańców.
Doktorem Kościoła ogłosił go papież Benedykt XII w 1729 roku. Wzywa się go w przypadkach wścieklizny i wysokiej gorączki. Uchodzi także za patrona miasta i diecezji Imoli.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).