Adopcja Serca to indywidualny lub zbiorowy patronat nad sierotą lub ubogim, głodującym dzieckiem w Trzecim Świecie (gł. w Afryce). Podstawowy miesięczny koszt pomocy dla jednego dziecka to równowartość kilkunastu dolarów, plus kilka złotych na koszty organizacyjne. Opisany poniżej program zorganizował Ruch Maitri.
Na problemy dzieci Trzeciego Świata Ruch Maitri odpowiada w ramach programu pomocy "Adopcja Serca". Jest to patronat nad konkretnym wytypowanym przez misjonarzy dzieckiem przez modlitwę i pokrycie kosztów leczenia, utrzymania i ew. nauki - symboliczne przyjęcie go do polskiej rodziny, choć przebywa w swojej ojczyźnie. Wspieramy głównie sieroty, ale też inne dzieci i młodzież w równie trudnej sytuacji (zwłaszcza w ośrodkach dożywiania dla zagłodzonych dzieci, w więzieniach, dzieci ulicy czy z rodzin uchodźców).
Podstawowy miesięczny koszt wsparcia jednego dziecka to równowartość 15 dolarów (obecnie - tj. w 2003 roku - ok. 66 zł) plus 3 zł na koszty administracji programu. Pomagamy głównie sierotom - ofiarom wojny w Rwandzie, a także w Burundi i Kongo Dem., gdzie sytuacja jest podobna. Akcja rozszerza się też na inne kraje. Wspieramy już niewielkie ilości sierot w Boliwii, Sudanie i Kamerunie.
Jak włączyć się do programu?
Można go wspierać modlitwą i poprzez jednorazowe lub systematyczne wpłaty na konto Ruchu Maitri. Nie jest natomiast możliwe przesyłanie paczek. W pełni można włączyć się do programu przez nadesłanie wypełnionej deklaracji i regularne pokrywanie zadeklarowanych kosztów. To zobowiązanie można podjąć idywidualnie lub w imieniu kilku osób (np. rodziny, znajomych, wspólnoty, klasy itp.), które złożą się na ten cel.
Pomoc najczęściej odbywa się w trzech etapach, choć życie stwarza też sytuacje, których nie można ująć w żadnym schemacie.
1. Dożywianie
Ten pierwszy etap polega na leczeniu i odkarmieniu zagłodzonych dzieci. Odbywa się on anonimowo i trwa kilka miesięcy. Środki na ten cel pochodzą z różnych źródeł, nie tylko od uczestników programu Adopcja Serca.
Można potraktować ten etap jako wstęp do etapu następnego, lub zadeklarować udział tylko w tej formie pomocy przez dłuższy okres czasu. Tę formę cenimy ją najwyżej, gdyż jest najbardziej bezinteresowna, a minimalna administracja związana z pomocą pozwala objąć nią więcej dzieci.
Wsparcie dla ośrodków dożywiania jest nieocenioną pomocą dla dzieci, które bez niej skazane byłyby na śmierć z powodu nędzy i głodu. Ponieważ każda przerwa czy nieregularność w działaniu ośrodków dożywiania może być tragiczna w skutkach, zależy nam na współpracy z osobami, które chciałyby zadeklarować określone wpłaty przez pewien okres czasu. Pozwoli nam to zapewnić stały budżet dla programu pomocy i planować związane z nim wydatki na zakup żywności, opłacenie personelu itp.
Decydując się na wspieranie ośrodków dożywiania można zadeklarować dowolną sumę na dowolny okres czasu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).