O grekokatolikach wiemy w najlepszym razie niewiele. To pierwszy powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę.
Jak wygląda dialog ekumeniczny z grekokatolikami? A kwestia małżeństw "mieszanych"? Takie pytania - wbrew pozorom - nie są rzadkie. I świadczą o naszej niewiedzy nie tylko o naszych braciach, którzy sprawują liturgię w rycie bizantyjskim, ale o samym Kościele katolickim, który nie składa się wyłącznie z katolików obrządku rzymskiego.
Trzeba to nieustannie powtarzać: grekokatolicy, jak sama nazwa wskazuje są katolikami. Łączy nas jedna wiara, łączy nas Eucharystia, łączy nas osoba papieża.
O grekokatolikach wiemy w najlepszym razie niewiele. To pierwszy powód, dla którego warto sięgnąć po wywiad z abp. Światosławem Szewczukiem, wydany niedawno nakładem wydawnictwa Znak. Dowiemy się z niego, w jaki sposób grekokatolicy rozumieją sami siebie i Kościół, którego są dziedzicami, jak postrzegają wydarzenie Unii Brzeskiej i jak przeżywają swoją liturgię. Ale dowiemy się też wiele o ich historii najnowszej. Mówimy o Kościele, który na terenie ZSRR nie mógł istnieć. O Kościele, który jeszcze niedawno był Kościołem podziemnym. Mówimy o wiernych, którzy latami nie mieli kontaktu z kapłanem...
Rozmowa dotyka także kwestii misyjności Kościoła, jego obecności w społeczeństwie ukraińskim, podejmuje ważny trudny temat relacji z podzielonym na Ukrainie prawosławiem, odnosi się do deklaracji z Hawany...
Ale nie bez powodu książka nosi tytuł "Dialog leczy rany". Wiele miejsca poświęcono w niej także trudnym problemom narodowościowym. Relacje polsko-ukraińskie w historii były powikłane. Obie strony doświadczyły krzywd, obie były sprawcami. Zła nie można "bilansować". To forma jego lekceważenia. Gdyby skrzywdzono tylko jednego człowieka, byłoby to o jeden przypadek za dużo.
Nie można historii wybielać i wygładzać. Ale powinniśmy - przynajmniej my, chrześcijanie, katolicy zjednoczeni w jednym Kościele - dążyć do pojednania. Drogą do pojednania jest spotkanie. Wzajemne poznanie i zrozumienie. Nie po to, by cokolwiek wybielać, ukrywać i bagatelizować, ale by zobaczyć prawdę w całej jej pełni.
I w końcu: czy możliwe jest pojednanie z Rosją? Jak mówić o pojednaniu w sytuacji wojny, gdy ciągle giną ludzie? Jak pokazywać ludziom drogę Ewangelii w tak trudnej sytuacji?
Książka niewielka, ale "gęsta" od treści i przeniknięta Ewangelią. Warto do niej sięgnąć, by zrozumieć ludzi, których mamy tak blisko, ale także po to, by zastanowić się, czy nasze spojrzenie na wiele spraw nie powinno się zmienić na bliższe Ewangelii...
Abp Światosław Szewczuk "Dialog leczy rany". Rozmawia Krzysztof Tomasik. Wydawnictwo ZNAK.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Abp Światosław Szewczuk, zanim został wybrany na arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, był biskupem pomocniczym w kraju pozaeuropejskim. Jakim?
Odpowiedź: w Argentynie, dokładnie w Buenos Aires
Nagrody wylosowali:
Gratulujemy!. Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.