Papież: Bezrobocie ma dramatyczne rozmiary

- Bezrobocie na świecie wśród osób młodych i dojrzałych osiągnęło dramatyczne rozmiary i wymaga poczucia sprawiedliwości, a także odpowiedzialności - powiedział papież Franciszek.

Reklama

W przemówieniu do uczestników kongresu fundacji Franciszek mówił: "Jak nie być zaniepokojonym poważnym problemem bezrobocia osób młodych i dojrzałych, które nie dysponują środkami, by rozwijać samych siebie?".

"To problem, który osiągnął naprawdę dramatyczne rozmiary tak w krajach rozwiniętych, jak i w tych rozwijających się i wymaga rozwiązania w poczuciu sprawiedliwości międzypokoleniowej i odpowiedzialności za przyszłość" - oświadczył papież.

Zwracając się do 250 osób, przybyłych na konferencję na temat zatrudnienia i godności oraz solidarności społecznej Franciszek stwierdził, że wszystkim wysiłkom na rzecz poprawy sytuacji musi towarzyszyć troska nie tylko o jednostki, ale także o rodziny.

Przypomniał, że podczas dwóch niedawnych synodów biskupów na temat rodziny mówiono, że to na niej odbijają się problemy z zatrudnieniem.

Papież podziękował fundacji za starania na rzecz poszukiwania "alternatywnych sposobów rozumienia ekonomii, rozwoju i handlu", by - jak zaznaczył - odpowiedzieć na etyczne wyzwania, wynikające między innymi z mentalności marnotrawstwa i stylu życia, które "lekceważą biednych i gardzą słabymi".

"Krzewienie integralnego rozwoju ludzkiego - wskazał - wymaga dialogu i zainteresowania potrzebami i aspiracjami ludzi, słuchania biednych oraz o ich codziennych doświadczeniach licznych nakładających się wyrzeczeń".

Franciszek zaapelował też o występowanie z inicjatywami na rzecz społecznej inkluzji i skutecznej solidarności.

Watykańską Fundację Centesimus Annus - Pro Pontifice powołał Jan Paweł II. Jej główne cele to krzewienie nauki społecznej Kościoła wśród przedsiębiorców i innych grup, a także propagowanie zbiórki środków na utrzymanie Stolicy Apostolskiej.

"Centesimus annus" to tytuł społecznej encykliki polskiego papieża, opublikowanej w 1991 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  20.05.2017 18:35
  Pan Bóg dał wszystkim ludziom ziemię do równoprawnego używania. To znaczy że każdy człowiek ma prawo do zdobywania środków do życia na równych prawach z innymi ludźmi. Jeżeli komuś odbiera się tą możliwość, a "bezrobocie" jest właśnie takim przypadkiem, to się kradnie, czyli łamie Siódme Przykazanie Boże! To ma wiedzieć każdy chrześcijanin i o tym jasno i wyraźnie mówić. Jeżeli tego nie robi, to też bierze udział w tym złodziejstwie przez swoją bierną postawę wobec ordynarnego grzechu. Papież ma szczególny obowiązek o tym mówić!
 • Gość
  21.05.2017 18:34
  Nie ma jak odnoszenie sie do bardzo skomplikowanych problemow i dawanie ogolnikowych, nic nie znaczacych porad, jak je rozwiazac.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7