Pasterski duch dialogu

Aktualność Jana Pawła I.

„W swym krótkim, trwającym tylko miesiąc pontyfikacie, Jan Paweł I był wielkim świadkiem miłosiernej miłości Boga. Stawiał w centrum miłość Boga i bliźniego oraz dzieła miłosierdzia” – powiedział w wywiadzie dla dziennika katolickiego Avvenire kard. Pietro Parolin, który 26 sierpnia w jego rodzinnej miejscowości Canale d’Agordo weźmie udział w obchodach 38. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę na kryterium pasterskiej posługi biskupiej, jakie przyjęli kardynałowie na konklawe. Patriarcha Wenecji Albino Luciani był wzorowym pasterzem w duchu Soboru Watykańskiego II.

Nawiązując do apelu o pokój na Bliskim Wschodzie, który Jan Paweł I skierował w jednym ze swych rozważań na Anioł Pański do prezydentów wyznających różne religie, kard. Parolin podkreślił wielką aktualność jego przesłania. Papieże i Stolica Apostolska zawsze wzywali do zażegnania konfliktu bliskowschodniego.

Watykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że „nie ma wojny między chrześcijaństwem a islamem”, czego dowodzi fakt, iż z rąk islamskich terrorystów ginie więcej muzułmanów niż chrześcijan. Nie zaprzeczył jednak, że islam wykorzystuje się dla usprawiedliwienia aktów przemocy. Nie możemy wpaść w pułapkę „wojny religijnej”. „Nie ma alternatywy dla dialogu, choć nie jest on łatwy” – powiedział kard. Parolin. Wskazał przy tym na potrzebę pomocy wyznawcom Chrystusa prześladowanym na Bliskim Wschodzie, by mogli tam pozostać, bo ich obecność w tym regionie jest konieczna.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika duchowny mówił też o Kościele w Chinach. Jak powiedział, kontakty Stolicy Apostolskiej z tym krajem są kontynuowane i Papieżowi zależy na przezwyciężeniu napięć. Podkreślił, że nie ma tam dwóch różnych Kościołów, ale są dwie wspólnoty, obie pragnące pełnej jedności z Następcą Piotra. Każda z nich wiele wycierpiała, dając świadectwo wiary – przypomniał kard. Parolin.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11