Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO wpisała na listę światowego dziedzictwa miejsce chrztu Jezusa nad rzeką Jordan.
Ceremonia odbyła się 2 lutego w Paryżu. Wzięli w niej udział m.in. wikariusz jordańskiej części łacińskiego patriarchatu Jerozolimy i przedstawiciele rządu Jordanii.
W okolicznościowym przemówieniu abp Maroun Lahham podkreślił, że jest to miejsce szczególne, bo „wciąż rozbrzmiewa tam głos Chrystusa”, a dla samej Jordanii jest ono „ostoją ciszy i bezpieczeństwa dla pogrążonego w ogniu Bliskiego Wschodu”. Zaznaczył, że jego wyjątkowość została uznana już przez księgi Ewangelii dwa tysiące lat temu i potwierdzona przez trwającą nieustannie pobożność ludową. Dowodem na to są również przeprowadzone tam badania archeologiczne. Wikariusz patriarchatu jerozolimskiego dodał także, że do tego szczególnego miejsca pielgrzymowało już czterech Papieży, co oznacza, że dla chrześcijan ma ono rzeczywiście wymiar wyjątkowy. „Za Ziemię Świętą uważa się przede wszystkim Jerozolimę, Betlejem i Nazaret, ale powiedzmy to głośno, że jest nią także Jordania” – podkreślił abp Lahham.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.