Kiedy świętować Boże Narodzenie?

Ukraiński Kościół Greckokatolicki rozważa sprawę świętowania Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Nie stanie się to jednak w najbliższej przyszłości – powiedział zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. Abp Światosław Szewczuk poparł ideę społecznej dyskusji na ten temat, która już się na Ukrainie rozpoczęła. Grupa aktywistów rozpowszechnia petycję, w której proponuje, by 25 grudnia stał się w tym kraju dniem wolnym od pracy.

Obecnie dniem świątecznym jest tam 7 stycznia, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego według kalendarza juliańskiego. „My, chrześcijanie różnych wyznań, nie odchodząc od naszych tradycji, proponujemy, by Boże Narodzenie obchodzić u nas 25 grudnia, razem z większością świata chrześcijańskiego” – czytamy w petycji. Jeżeli zbierze się wymaganą liczbę podpisów, prezydent Poroszenko przekaże propozycję do parlamentu.

Kijowsko-halicki arcybiskup większy zwrócił uwagę, że w zagranicznej diasporze duża część Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego obchodzi Boże Narodzenie i inne święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Jednak na Ukrainie ze względów historycznych i także ekumenicznych na razie tego nie wprowadzono. Nie jest to kwestia dogmatyczna, tylko dyscyplinarna. Zresztą dokładnej daty narodzenia Pana Jezusa nie znamy. W starożytności wybrano ten dzień, by zastąpić rzymskie obchody pogańskie ku czci słońca, które w tym czasie po przesileniu zimowym świeci już dłużej – przypomniał abp Szewczuk. Jak wyjaśnił, chodziło o podkreślenie, że dla chrześcijan prawdziwym słońcem jest Chrystus.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego opowiada się za obchodzeniem w nim świąt stałych zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, tak jak zresztą większość Kościołów prawosławnych, włącznie z patriarchatem Konstantynopola. Jego zdaniem jednak na Ukrainie dobrze byłoby to podjąć wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi, by nie tworzyć dalszych różnic i podziałów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8