„Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – pod takim hasłem obradował w dniach 2-4 października II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Postulaty końcowe
W opinii biskupów, najwięcej emocji wśród delegatów wywołał temat zmiany kalendarza juliańskiego na gregoriański. Postulat zostanie poddany konsultacjom z wiernymi w całej Polsce za pomocą specjalnych ankiet. Jeżeli 75 proc. będzie za zmianami, ostateczną decyzję podejmą biskupi. – Tak wysoki próg został ustalony dlatego, że jest to sprawa bardzo emocjonalna, która może podzielić wiernych, a tego nie chcemy. Chcemy, żeby zmiana była poparta zdecydowaną większością głosów – tłumaczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej.
Zastanawiano się także nad wprowadzeniem do liturgii języka polskiego. Bp Juszczak zaznacza, że nie będzie on wprowadzany do liturgii, ale przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów, w których biorą udział i Polacy, i Ukraińcy, będą stosowane dwa języki.
Przyjęte postulaty będą opracowywane w komisjach, a później biskupi będą je zatwierdzać. Potrwa to kilka miesięcy. – Wszystko musi być skonfrontowane z prawem kanonicznym. Pewne kwestie, jak liturgia, mogą być zatwierdzone tylko przez patriarchę – zaznaczył abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Wśród tematów znalazła się także kwestia zmian struktur administracyjnych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Na razie kroki w tym kierunku nie będą jednak podejmowane.
Obaj hierarchowie oceniają Sobór pozytywnie i uważają za bardzo owocny. – Wszyscy mogli się wypowiadać, a my jako biskupi najmniej zabieraliśmy głos – mówi abp Martyniak. - Mamy obraz tego, czego potrzebuje nasz Kościół. Otrzymujemy kapitalny materiał do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ożywić nasze duszpasterstwo w wielu aspektach – podsumowuje bp Juszczak.
Był to drugi Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce w historii tego Kościoła po reaktywowaniu jego struktur w 1991 r. Pierwszy odbył się w 2003 r.
Sobór można przyrównać do Synodu Diecezjalnego w Kościele rzymskokatolickim. Część przyjętych postulatów będzie mogła wejść w życie po zatwierdzeniu przez biskupów, część (zwłaszcza dotycząca liturgii) musi być skonsultowana ze Stolicą Apostolską. Omawiane tematy będą również poruszane podczas Soboru Patriarszego, który odbędzie się we wrześniu 2015 r. w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Zgromadzą się tam przedstawiciele wszystkich diecezji Kościoła greckokatolickiego na świecie.
Administracyjnie Kościół tworzy greckokatolicką prowincję kościelną – metropolię przemysko-warszawską. W jej skład wchodzą dwie jednostki administracyjne: archieparchia przemysko-warszawska (abp Jan Martyniak, bp pomocniczy Eugeniusz Popowicz) i eparchia wrocławsko-gdańska (bp Włodzimierz Juszczak). Według danych za rok 2013, liczyły one łącznie ponad 33 tys. wiernych, skupionych w 134 parafiach, obsługiwanych przez 68 kapłanów eparchialnych i zakonnych oraz 77 siostry zakonne. Większość wiernych zamieszkuje województwa podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.