Kapłańskie legitymacje

Kapelani wojskowi oraz służb mundurowych, należący do ordynariatu polowego otrzymali legitymacje kapłańskie w formie nowoczesnej plastikowej karty, przypominającej dowód osobisty lub prawo jazdy. Legitymacje zostały wręczone podczas niedawnych rekolekcji kapelanów odbywających się na Jasnej Górze.

Reklama

Projektem i produkcją dokumentów zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie.

Legitymacja potwierdza tożsamość i przynależność kapłana do diecezji wojskowej. Widnieją na niej podstawowe dane osobowe księdza, miejsce inkardynacji, jego zdjęcie i podpis oraz chip z możliwością wgrania na niego podpisu elektronicznego. Z tyłu legitymacji znajduje się miejsce na hologram umieszczany co trzy lata i przedłużający ważność dokumentu. Formuła, napisana po łacinie, potwierdza uprawnienia do głoszenia Słowa Bożego, sprawowania Eucharystii i udzielania sakramentu pokuty. udzielania przez kapłana sakramentów.

- Legitymacja ma przede wszystkim ułatwić identyfikację kapłana podczas pobytu w kraju i za granicą. Dlatego legitymacja jest zredagowana w trzech językach: po polsku, po angielsku i po łacinie. Może się przydać w czasie urlopu lub pielgrzymowania do świętych miejsc, żeby miejscowy proboszcz nie bał się dopuścić kapelana do odprawiania Mszy św. - powiedział KAI ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej. Do tej pory nie odnotowaliśmy przypadku podszywania się pod kapłana naszej diecezji, ale trzeba dmuchać na zimne – dodaje.

Legitymacje otrzymali kapelani wojska, straży granicznej oraz emerytowani kapelani inkardynowani do ordynariatu polowego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3