Polska pomoc dla Filipin

Posiłki dla dzieci, wyprawki szkolne i wsparcie dla kobiet w ciąży – te projekty są już na Filipinach finansowane dzięki pomocy Polaków. Wciąż jednak jest to kropla w morzu potrzeb.

Reklama

Sytuacja na zniszczonej przez tajfun wyspie Mindanao z każdym dniem się pogarsza. Wprowadzono m.in. zakaz połowu ryb, będących głównym źródłem pożywienia Filipińczyków. Karmiły się one ludzkimi ciałami, co groziło wybuchem epidemii.

Rośnie też bilans tragedii. Mówi się o 2 tys. ofiar – zabitych i zaginionych. Z wody i błota wyławiane są wciąż kolejne ciała. W zrównanym z ziemią mieście Cagayan de Oro tysiące osób wciąż nie ma dostępu do wody pitnej. Ponieważ w tragedii najbardziej ucierpiały dzieci, pracujący na wyspie Mindanao polscy marianie właśnie do najmłodszych kierują projekty pomocowe realizowane dzięki wsparciu z Polski.

Jak mówi jeden z nich, ks. Jan Migacz MIC, misjonarze aktualnie współpracują z siostrami zakonnymi, które na prośbę metropolity Cagayan de Oro, abp. Antonio Ledesmy SJ, niosą pomoc najmłodszym. „Przede wszystkim przygotowywana jest teraz lista dzieci, które straciły w wyniku powodzi rodziców i nie mają żadnego wsparcia. Staramy się wspólnie wypracować metody jak najskuteczniejszej pomocy” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Migacz. Misjonarz ze Zgromadzenia Księży Marianów wskazał, że wyzwań jest bardzo wiele. „Dziś z naszymi mariańskimi nowicjuszami przygotowywaliśmy produkty, by rozpocząć systematyczną akcję dożywiania 200 dzieci. Z naszych szacunków takiej pomocy tylko w Cagayan de Oro potrzebuje 3 tys. dzieci. Mimo przeżytej tragedii te dzieci powinny jak najszybciej wrócić do szkół. Musimy im kupić wyprawki szkolne, ponieważ woda pochłonęła cały ich dobytek” – mówi polski misjonarz. Jak dodaje, kolejny z projektów, który jest realizowany we współpracy z miejscowym Kościołem, to pomoc kobietom oczekującym potomstwa. „Potrzeb jest bardzo wiele. Staramy się odpowiadać na te najpilniejsze. Z serca dziękujemy za każdą przekazaną z Polski złotówkę” – mówi ks. Migacz.


 

Informację o sposobach pomocy znajdziesz TUTAJ lub TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3