"Kościół nie może kryć się w zakrystii"

„Kościół ma swoje miejsce w świecie. Nie może on schodzić do podziemia ani ukrywać się w zakrystii” - napisał w liście adwentowym do wiernych metropolita białostocki abp Edward Ozorowski

Reklama

W liście zatytułowanym "Kościół naszym domem", Metropolita przypomniał czasy, w których istniejące systemy ateistyczne zabraniały Kościołowi ujawniać się na zewnątrz. Zaznaczył, że w każdym cywilizowanym kraju powinna być szanowana wolność religijna, która daje prawo do posiadania własnych świątyń, umieszczania znaków religijnych w miejscach publicznych i do zgromadzeń kościelnych w przestrzeni świeckiej.

„Wolność i tolerancja są prawem większości i mniejszości. Nie muszą się one wzajemnie zwalczać” – stwierdził.

Hierarcha, odwołując się do Nowego Testamentu, wyjaśnił czym jest Kościół: „Jest tylko jeden Kościół – ten, który od Chrystusa pochodzi i do Chrystusa należy. Chrystus jest w nim kamieniem węgielnym” – napisał. Abp Ozorowski podkreślił, że jego fundament stanowią apostołowie i ich następcy - biskupi, z następcą św. Piotra na czele; apostolskość zaś Kościoła przejawia się w ciągłości władzy i nauki apostolskiej.

Metropolita białostocki zwrócił uwagę, że członkowie Kościoła – jego „domownicy” – powinni być odpowiedzialni za swój „dom” na mocy chrztu i bierzmowania. „W Polsce tę odpowiedzialność zrzuca się zwykle na biskupów i księży. Ich to poddaje się surowej krytyce i obwinia się za wszystko, co złe dzieje się w życiu społecznym. A tymczasem z chrztu i bierzmowania rodzi się odpowiedzialność za Kościół. Ochrzczeni i bierzmowani są pełnoprawnymi obywatelami Kościoła, dziećmi Bożymi, powołanymi do szerzenia królestwa niebieskiego w świecie. Jest to godność zobowiązująca, dar wymagający przyjęcia i odwzajemnienia” – stwierdził Arcybiskup.

Na zakończenie abp Ozorowski wezwał wiernych do przeżywania na co dzień chrześcijańskiej radości: „Nie bądźmy smutni! Droga do szczęścia prowadzi przez Kościół. Nie bądźmy obojętni na Kościół Chrystusowy! Kto wyzna Chrystusa przed ludźmi, tego i On wyzna wobec aniołów Bożych (Łk 12,8)”. Zachęcił również do życia głęboką wiarą, „której boją się nieprzyjaciele w piekle i na ziemi”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7