Oszczędności czy niedocenienie?

Prymas Irlandii, kard. Séan Brady wyraził głębokie rozczarowanie z powodu podjętej przez MSZ decyzji o zamknięciu ambasady Republiki Irlandzkiej przy Stolicy Apostolskiej

Reklama

Arcybiskup Armagh wystosował wczoraj wieczorem komunikat, w związku z krokiem o którym poinformował go telefonicznie minister spraw zagranicznych, Eamon Gilmore.
Kard. Brady zaznaczył, że przedstawiciel władz w Dublinie zapewnił, iż decyzja ma wyłącznie podłoże ekonomiczne i nie wiąże się z napięciami, jakie miały miejsce po opublikowaniu 13 lipca b.r. raportu Komisji Śledczej rządu irlandzkiego odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne duchowieństwa diecezji Cloyne wobec nieletnich.

Hierarcha wyraził swoje głębokie rozczarowanie z powodu tej decyzji, która nie docenia ważnej roli Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej oraz historycznych więzi między narodem irlandzkim a Stolicą Apostolską. Prymas Irlandii przypomniał, że nawiązanie przez nowe państwo w 1929 r. relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską stanowiło potwierdzenie jego tożsamości oraz obecności we wspólnocie międzynarodowej. Wyraził nadzieję, iż pomimo tego niefortunnego kroku możliwe będzie kontynuowanie ścisłej i obustronnie korzystnej współpracy Irlandii i Stolicy Apostolskiej na płaszczyźnie dyplomatycznej. Jej podstawą powinno być wspólne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju, międzynarodowego rozwoju i troska o dobro wspólne. „Mam nadzieję, że dzisiejsza decyzja zostanie jak najszybciej zrewidowana i że będzie mogła być przedmiotem najbliższego spotkania przedstawicieli Kościoła i państwa” – stwierdził kard. Brady.

We wczorajszej deklaracji rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi zaznaczył, że decyzja rządu w Dublinie nie wiąże się z zakwestionowaniem relacji wzajemnych, a regulowanie tej kwestii i decydowanie czy dany kraj powinien mieć osobną ambasadę przy Stolicy Apostolskiej czy też sprawy relacji z Watykanem powierzyć placówce w innej stolicy zależy od jego możliwości oraz interesów. Ważne są relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a poszczególnymi państwami, a te w przypadku Irlandii nie są kwestionowane – stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.

Obecnie Stolica Apostolska utrzymuje relacje ze 179 państwami. 80 z nich jest reprezentowanych przez ambasadorów rezydujących w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3