Patriarcha Bartłomiej w orędziu wielkanocnym: Cierpimy wspólnie z narodem ukraińskim

O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

Zaznaczył, że radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa będzie rozbrzmiewała równocześnie „z krzykiem rozpaczy niewinnych ofiar wojennej przemocy i lamentem uchodźców, wśród których jest niezliczona liczba niewinnych dzieci”.

Patriarcha wspomniał o swojej niedawnej wizycie w Polsce, dokąd uciekła większość uchodźców z Ukrainy. Przyznał, że tutaj osobiście doświadczył problemów i cierpienia ludzi.

„Cierpimy wraz z pobożnym, odważnym narodem ukraińskim, który niesie ciężki krzyż. Modlimy się i walczymy o pokój i sprawiedliwość oraz o tych, którym brakuje obu tych wartości” - stwierdził Bartłomiej i dodał: „Nie do pomyślenia jest, aby chrześcijanie milczeli w obliczu tego szydzenia z ludzkiej godności”.

Bartłomiej zaznaczył, że oprócz ofiar walk, wielkim przegranym wojny jest zawsze cała ludzkość, „która w swojej długiej historii nie zdołała zlikwidować wojny”. „Wojna nie tylko nie rozwiązuje żadnego problemu, ale raczej powoduje nowe i jeszcze większe problemy” - przypomniał honorowy zwierzchnik światowego prawosławia. „Wojna sieje niezgodę i nienawiść oraz pogłębia przepaść między narodami” - napisał Bartłomiej w swoim orędziu wielkanocnym i wyraził przekonanie, „że ludzkość może żyć bez wojen i przemocy”.

„Kościół Chrystusowy ze swej natury ma za zadanie wprowadzać pokój. Kościół nie tylko modli się o 'pokój z wysoka' i 'pokój na całym świecie', ale także podkreśla, jak ważne jest, by ludzie pracowali na rzecz pokoju” – czytamy w orędziu.

„Dla wyznawców prawosławia zmartwychwstanie stanowi centrum ich wiary. Życie Kościoła we wszystkich jego aspektach urzeczywistnia i odzwierciedla unicestwienie mocy śmierci przez krzyż i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz wyzwolenie człowieka. Wielkanoc to doświadczana pewność, że Chrystus jest wyzwalającą prawdą, fundamentem, punktem zwrotnym i ostatecznie horyzontem naszej egzystencji. Z drugiej strony, tym bardziej przerażają różnorodne przejawy przemocy, niesprawiedliwości społecznej i braku poszanowania praw człowieka w naszych czasach” - napisał patriarcha Bartłomiej.

Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII, stąd różne terminy m.in. świąt Wielkanocy. W tym roku prawosławna Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodzona 24 kwietnia. Wspólny termin Wielkanocy przypadnie znowu w 2025 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6