Ks. Romanelli: odpływ chrześcijan jest plagą Ziemi Świętej

Kościół robi wszystko, co w jego mocy, aby zachęcić wiernych do pozostania na Bliskim Wschodzie.

Odpływ chrześcijan jest prawdziwą plagą Ziemi Świętej – wyznaje w rozmowie z Radiem Watykańskim proboszcz jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy. Na 2 mln mieszkańców chrześcijan jest tam zaledwie tysiąc, z czego katolicy to jedynie 134 osoby. Pozostali to muzułmanie.

Ks. Gabriel Romanelli podkreśla jednak, że choć wspólnota chrześcijańska w Strefie Gazy jest tak niepozorna pod względem liczebnym, to jednak zakres pomocy, której udziela miejscowej ludności graniczy wręcz z cudem. Udziela wsparcia zarówno duchowego, jak i materialnego. Jest też jednym z nielicznych głosów, które mają odwagę mówić prawdę o sytuacji w Ziemi Świętej. Jest ona bowiem na tyle złożona, że nawet dziennikarze wolą ją przemilczać. Tymczasem Palestyńczycy i Żydzi nie są skazani na konflikt, trzeba dążyć do ich pojednania, ale do tego potrzeba realizmu, który wnosi właśnie Kościół. Problem polega jednak na tym, że chrześcijan w Ziemi Świętej wciąż ubywa. Mówi ks. Romanelli.

„Kościół pomaga również w odbudowie domów po ostatniej wojnie. Prowadzi projekt, którego celem jest zatrudnianie młodych ludzi, aby tylko nie myśleli o wyjeździe. Kościół potrzebuje bowiem tutaj chrześcijan. Inaczej Kościół w Ziemi Świętej stanie się muzeum, świętymi kamieniami, uświęconymi obecnością Boga, Najświętszej Matki Pana, ale nie będzie w nim wiernych. Odpływ chrześcijan z Bliskiego Wschodu, a w szczególności z tego kraju nadal pozostaje problemem i plagą Ziemi Świętej. Będzie to szkoda dla całego Kościoła. Tutejsi chrześcijanie to nie aniołowie. Są tacy sami jak my wszyscy. Jesteśmy dziećmi Adama i Ewy, mówią o sobie. Jesteśmy ludźmi, istotami słabymi, potrzebujemy wsparcia również materialnego. To wsparcie materialne jest dla tych chrześcijan bardzo ważne, aby nie myśleli o emigracji.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6