Ekshumacja sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła

Doczesne szczątki ks. Stanisława Sudoła spoczęły w kościele parafialnym w Dzikowcu.

Po otrzymaniu zezwolenia Stolicy Apostolskiej i zgodnie z przepisami prawa polskiego, dnia 20 grudnia miała miejsce ekshumacja, rozpoznanie i zabezpieczenie doczesnych szczątków sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, który był pochowany na cmentarzu parafialnym w Dzikowcu.

Otwarcie grobu odbyło się pod nadzorem specjalnej komisji kościelno-cywilnej.

Po zakończeniu czynności, doczesne szczątki ks. Sudoła złożono do nowej trumny, którą umieszczono w specjalnym grobowcu w ścianie kościoła parafialnego w Dzikowcu, gdzie przez długie lata sługa Boży pracował jako proboszcz.

Obrzędowi ponownego pogrzebu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zgodnie z zaleceniami prawa kanonicznego, wszystko odbyło się w bardzo wąskim gronie osób i w skromnej formie.

- Ekshumacja i przeniesienie doczesnych szczątków sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, wpisuje się w tradycję Kościoła, który nieustannie „rodzi” nowych świętach i błogosławionych. Jest także częścią toczącego się procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym. Chodzi przede wszystkim o właściwe zabezpieczenie doczesnych szczątków kandydata na ołtarze - poinformował ks. prał. Jan Biedroń, postulator procesu.

- Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła rozpoczął się 19 marca 2014 r. Podczas trwania procesu beatyfikacyjnego na 32 sesjach trybunału przesłuchano 29 powołanych świadków oraz 5 biegłych teologów - dodał ks. Adam Kopeć, delegat biskupa.

Swoją pracę w ramach procesu zakończyła już także komisja historyczna i komisja teologów. Po przeanalizowaniu akt, przetłumaczeniu ich na język włoski zostanie zamknięte dochodzenie na etapie diecezjalnym a dalszy ciąg postępowania procesowego będzie odbywał się w Rzymie, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Ekshumacja sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Doczesne szczątki ks. Sudoła spoczęły w kościele w Dzikowcu Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 r. w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego. Jako wikariusz pracował w parafii Rakszawa i Wiązownica, gdzie następnie został administratorem i proboszczem. Dnia 10 stycznia 1945 r. ks. Stanisław Sudoł objął parafię w Dzikowcu. Zmarł 19 marca 1981 r. Pogrzeb odbył się 22 marca, w trzecią niedzielę Wielkiego Postu i wzięło w niej udział tysiące wiernych. Został pochowany w Dzikowcu. Parafianie na jego nagrobku zamieścili napis: „Módl się za nami i ciesz się w Niebie, za wierną służbę Bogu i ludziom”.

Przez blisko 62 lata jego pracy duszpasterskiej wśród powierzonych mu wiernych, ks. Sudoł jawił się jako niezmordowany głosiciel nauki Kościoła, patriota miłujący Ojczyznę, naród, a nade wszystko, jako kapłan miłujący ludność wiejską. Był człowiekiem i kapłanem żyjącym w całej pełni wiarą, która była dla niego nie tylko najważniejszym drogowskazem życiowym, ale siłą, radością i nadzieją mimo licznych cierpień. Był pobożny, gorliwy, a przede wszystkim bardzo sumienny. Osoby, które miały okazję go poznać uważają go za autentycznego świadka wiary.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11