Zbiórka na zakony klauzurowe – 2 lutego

Już po raz czwarty w Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego, odbędzie się zbiórka na rzecz klasztorów klauzurowych.

Datki na ten cel będzie można składać do specjalnych puszek we wszystkich kościołach lub wpłacać na konto bankowe. W Polsce są 83 klasztory kontemplacyjne, w których żyje niemal 1400 mniszek. Co trzecia zakonnica klauzurowa należy do zakonu karmelitanek bosych.

Na polecenie Konferencji Episkopatu Polski po Mszach św. w dniu 2 lutego zbierane będą datki na potrzeby klasztorów klauzurowych. Wiele z nich przeżywa trudności materialne spowodowane wzrostem kosztów utrzymania oraz remontów zabytkowych klasztorów. Wspólnoty te można wesprzeć darami rzeczowymi lub finansowymi.

- Zakony klauzurowe to ręce wzniesione do Boga w modlitwie za nas, którym często brakuje czasu na modlitwę. Zbiórka w dniu 2 lutego to dowód wdzięczności, że pamiętamy o nich – powiedział KAI ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu Polski.

Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na wyżywienie sióstr i opał do ogrzewania klasztorów. W zeszłym roku podczas zbiórki 2 lutego zebrano ok. 100 tys. złotych. Kwota ta została rozdysponowana wśród wszystkich klasztorów i siostry same zdecydowały o ich przeznaczeniu.

Według najnowszych danych, w Polsce obecnie jest 1389 mniszek. Na przestrzeni ostatnich lat ich liczba utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, choć jest znacznie większa niż jeszcze w latach 80. W ubiegłym roku do klasztorów klauzurowych zgłosiło się 79 kandydatek, 38 rozpoczęło nowicjat, 24 złożyło pierwsze śluby a 37 złożyło śluby wieczyste w zakonach klauzurowych.

Co trzecia zakonnica klauzurowa należy do zakonu karmelitanek bosych. Siostry należą do 14 rodzin zakonnych. Najstarsza z nich to liczący ponad 1500 lat zakon benedyktynek. Najmłodszą jest powstała przed 10 laty w Polsce Wspólnota Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia, która jest realizacją wizji św. Faustyny Kowalskiej.

- Modlimy się za cały świat, za wszystkich ludzi. Ogarniamy sercem ich cierpienia, troski, radości i nadzieje. Lecz w sposób szczególny modlimy się za tych, którzy polecają nam swoje intencje, proszą o modlitwę wstawienniczą – zapewniają siostry benedyktynki sakramentki z warszawskiego klasztoru na Nowym Mieście.

Coraz częściej intencje modlitewne siostry otrzymują nie poprzez pocztę elektroniczną. - Podobnie jak święty Dominik rozmawiał z Bogiem o ludziach, a z ludźmi o Bogu, również my przedstawiamy Bogu wszystkie problemy i cierpienia z którymi boryka się współczesny człowiek – podkreślają krakowskie dominikanki.

Oprócz modlitwy, która wypełnia przeciętnie ok. ośmiu godzin w ciągu dnia, zakonnice klauzurowe trudnią się też m.in. wypiekaniem hostii i opłatków. Aby zarobić na własne utrzymanie haftują szaty liturgiczne m.in. ornaty, kapy, alby oraz chorągwie używane w procesjach eucharystycznych. Na ogół mniszki nie korzystają z maszyn lecz kultywują najlepsze tradycje haftu artystycznego. Bernardynki z Łowicza zajmują się też oprawą ksiąg liturgicznych i parafialnych we własnej pracowni introligatorskiej. W latach 80. w klasztornej introligatorni była przeprowadzana konserwacja i renowacja części zabytkowego księgozbioru Muzeum w Nieborowie.

W klasztorach mniszek organizowane są też różnego typu dni skupienia dla osób poszukujących wyciszenia, refleksji i modlitwy. Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego czyli dominikanki przy współpracy z dominikanami w swoim krakowskim klasztorze przez cały ubiegły rok uczyły chętnych modlitwy kontemplacyjnej na postawie „9 sposobów modlitwy św. Dominika”.

Datki na wspólnoty kontemplacyjne ofiary można wpłacać na konto: Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski - 42 1240 2034 1111 0010 0123 5842 Bank PEKAO S.A. z dopiskiem „zakony klauzurowe”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6