Prawda, piękno, katolicyzm

Biskup Robert Barron to ekstraklasa katechetów ery internetu. W dokumentalnej serii „Katolicyzm” zabiera widza w fascynującą podróż dookoła świata wiary. Zdaniem George’a Weigla to „najważniejszy medialny projekt w dziejach Kościoła katolickiego w USA”.

„Katolicyzm”, polski wydawca: Studio Katolik,  5 płyt DVD + książka.   introvertapologetics.wordpress.com „Katolicyzm”, polski wydawca: Studio Katolik, 5 płyt DVD + książka.
Dobra wiadomość jest taka, że ta wyjątkowa seria 10 godzinnych filmów dokumentalnych została właśnie wydana w Polsce (z lektorem i z napisami). Podtytuł dobrze oddaje istotę tej produkcji: „Podróż przez świat i w głąb wiary katolickiej”. Spiritus movens całego przedsięwzięcia jest ks. Robert Barron, dziś już biskup pomocniczy w Los Angeles, teolog, erudyta, internetowy ewangelizator, obdarzony darem jasnego mówienia o rzeczach trudnych. On jest pomysłodawcą i narratorem dokumentalnej opowieści, której ambicją jest ukazanie prawdy i piękna wiary katolickiej. Ks. Barron prowadzi swój wykład w 50 miejscach w 15 krajach świata (także w Polsce). Widz dostaje nie tylko solidną porcję wiedzy, ale dzięki pięknym zdjęciom możliwość zobaczenia w pigułce dziedzictwa katolickiej kultury i sztuki. Jak mówi sam autor, pragnął on służyć w filmie jako „mistrz wtajemniczenia”.

Te 10 filmów to 10 katechez dla dorosłych poruszających następujące tematy: 1. Jezus – Bóg i człowiek, 2. Nauczanie Jezusa, 3. Tajemnica Boga, 4. Maryja, 5. Piotr i Paweł, 6. Kościół, 7. Liturgia i Eucharystia, 8. Święci, 9. Modlitwa i życie duchowe, 10. Rzeczy ostateczne. Filmowa seria ukazała się w USA w 2011 r. i służy tam jako świetna pomoc w katechizacji. Do nas materiał ten dociera z 7-letnim poślizgiem, ale może także okazać się bezcenną pomocą. Chyba raczej w katechezie studentów i dorosłych niż w szkole.

Kardynał Timothy Dolan, biskup Nowego Jorku, poproszony o recenzję „Katolicyzmu” powiedział: „Zewsząd w Stanach słyszę katolików, którzy mówią »musimy odzyskać naszą tożsamość, nabrać pewności siebie, odnaleźć dumę z bycia katolikiem«. Ten projekt spełnia to oczekiwanie z nawiązką. Ukazuje w sposób wspaniały sztukę i kulturę, historię i literaturę, piękno i prawdę, związane z ponadczasowym geniuszem katolicyzmu”.

W czasach narastającego zamętu i drwiny z religii, zwłaszcza katolickiej, taka porcja katechezy na najwyższym poziomie jest jak łyk czystej wody ze źródła. Barron może służyć jako konieczny detoks dla dusz podtrutych przez popkulturowe szyderstwa, półprawdy czy wręcz kłamliwe opowieści o chrześcijaństwie.

Z miłości do Kościoła

Po raz pierwszy usłyszałem o tym projekcie z entuzjastycznej recenzji ­George’a Weigla, biografa Jana Pawła II. Nazwisko Barron znałem już wcześniej z internetu. Jego portal, a właściwie rozbudowujący się ciągle apostolat medialny „Word on FSWire” („Słowo w ogniu”), pełen jest świetnych kazań i aktualnych komentarzy broniących wiary, wyjaśniających trudności, odpowiadających na wyzwania chwili. Marzyło mi się wydanie „Katolicyzmu” po polsku. Teraz to marzenie spełniło się dzięki salwatoriańskiemu wydawnictwu zajmującemu się multimediami „Studio katolik”. Chwała im za to!

Weigel, recenzując „Katolicyzm”, wspomina, że rozmawiał z ks. Barronem i jego współpracownikami podczas pracy nad filmową serią. „Mogę zaświadczyć – pisze – że wkładali w tę pracę miłość: miłość do Pana, do Kościoła i do prawdy, której Kościół naucza. Ale nie ma w tym filmie żadnej cukierkowatości, żadnej tandety czy pogoni za popularnością. To dzieło klasycznie katolickie, bez rozwodnionego katolicyzmu. Zdjęcia Johna Cummingsa są tak piękne, muzyka Steve’a Mullena tak czarująca, a narracja ks. Barrona, geniusza przykładów i analogii, jest tak sprawna, że nawet najtrudniejsze aspekty katolickiej wiary i praktyki stają się żywe i przystępne. W centrum wszystkiego jest Jezus z Nazaretu, stawiający nieuniknione i niepokojące pytanie: »Za kogo Mnie uważacie?«. Widzowie »Katolicyzmu« poznają wiele wspaniałych postaci, które zmagały się z tym pytaniem w ciągu dwóch tysięcy lat. Piotr i Paweł, Augustyn i Tomasz z Akwinu, Dante, Teresa z Avila i Jan od Krzyża, Edyta Stein i Katherine Drexel. Wciąż powraca skupienie uwagi na Jezusie, naszym Panu. »Katolicyzm« opiera się na silnej wierze, że to Jego Kościół oraz że Jego prawda jest miarą wszelkiej prawdy. Barron rozumie, że ponowoczesna kultura stanowi szczególne wyzwanie dla głoszenia Ewangelii. Dlatego ten wierzący człowiek, który jest także świetnym teologiem, potrafi z kulturą i z odwagą nakłaniać widzów do gruntownego poznania Credo. Nie przemilcza prawdy o ciemnej stronie Kościoła. Wie, że Kościół katolicki jest wspólnotą grzeszników, których niewierności często oszpecały oblicze Pana. Jednocześnie filmy ks. Barrona pokazują na wiele sposobów, że Kościół katolicki był i pozostaje ostoją dla prawdy, dobrych obyczajów, współczucia i zdrowego rozsądku w często okrutnym świecie”.

Sukces „Katolicyzmu” zachęcił autora do pójścia za ciosem. Powstały jeszcze dwie serie, które są kontynuacją podróży w głąb wiary: „Katolicyzm. Nowa ewangelizacja” (4-godzinna seria wywiadów i wykładów ks. Barrona, 2013) oraz „Katolicyzm. Kluczowi gracze” (seria ukazująca 6 najważniejszych postaci w historii Kościoła, 2016). Być może i te produkcje trafią kiedyś na polski rynek. Kto zna angielski, może śledzić niezwykłą aktywność bp. Roberta na portalu „Word on Fire”, który reaguje na wydarzenia, dostarcza argumentów, inspiruje i motywuje do katolickiej wiary z pełną świadomością, że mówi do ludzi poddanych potężnej presji sekularyzacji.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11