FSSPX: spotkanie papieża z luteranami to "szczyt naszego bólu"

W ostrych słowach Bractwo św. Piusa X (FSSPX) skomentowało niedawną wizytę Franciszka w Szwecji i jego kontakty ze Światową Federacją Luterańską. Wydarzenie w Lundzie to „szczyt naszego bólu” – głosi oświadczenie Bractwa z 4 listopada zamieszczone w biuletynie jego francuskiej sekcji.

Wspólna deklaracja z okazji 500. rocznicy „rewolty Lutra” przeciwko Kościołowi katolickiemu to „prawdziwy skandal” – napisał przewodniczący dystryktu Christian Bouchacourt. Jego zdaniem, w tym dokumencie zestawiono z sobą błędy historyczne, największe szkody dla nauczania katolickiego oraz „fałszywy humanizm, który jest źródłem wszelkiego zła”.

Tradycjonaliści zarzucają papieżowi, że „pod zwodniczym pretekstem miłości bliźniego oraz sztucznej i złudnej jedności” wiarę katolicką „składa na ołtarzu ekumenizmu”, który „zagraża zbawieniu dusz”. Tą samą miarą zmierzono „największe błędy” i „prawdę Jezusa Chrystusa”, uważa Bouchacourt.

Podkreślił również, że we wspomnianej deklaracji nie ma mowy o tym, że Marcin Luter pałał „diaboliczną nienawiścią do papieża” i „nie ukrywał swojej pogardy dla ofiary Mszy św.”. To on zniszczył nauczanie o Eucharystii, odciągnął od wielbienia Maryi Panny i podważył istnienie czyśćca. „My, katolicy, chcemy, aby protestanci powrócili na łono Chrystusa, którym jest Kościół katolicki i modlimy się o to” – czytamy w komentarzu do ekumenicznej modlitwy papieża i przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej w Lundzie.

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X założył w 1970 w Szwajcarii Francuz abp Marcel Lefebvre (1905-91). Brał on udział w Soborze Watykańskim II, ale nie zgadzał się z jego postanowieniami w wielu dziedzinach, zwłaszcza w odniesieniu do liturgii, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. 30 czerwca 1988 Stolica Apostolska oficjalnie potwierdziła ekskomunikę abp. Lefebvre, który konsekrował bez zgody papieża czterech biskupów dla swej wspólnoty, oraz wspomnianych biskupów. Karę tę cofnął w styczniu 2009 roku Benedykt XVI. Od tamtego czasu do wiosny 2012 roku trwał mniej lub bardziej aktywny dialog między Watykanem a Bractwem.

We wrześniu 2015 Franciszek nieoczekiwanie oświadczył, że „ufa, iż w nieodległej przyszłości będą mogły zostać znalezione rozwiązania, które pozwolą na przywrócenie pełnej jedności z księżmi i przełożonymi Bractwa”. W kwietniu br. papież spotkał się z przełożonym FSSPX bp. Bernardem Fellayem. W ramach swej wizyty w Watykanie Fellay potkał się też z prefektem i z sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardem Müllerem i abp. Luisem Ladarią, a także z abp. Guidem Pozzo – sekretarzem działającej w ramach tej dykasterii Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się między innymi dialogiem z lefebrystami.

Od redakcji Wiara.pl
Całą dokumentację z tej wizyty papieża Franciszka można znaleźć pod adresem:papiez.wiara.pl/Franciszek/Pielgrzymki/Sz/D. Warto przeczytać, by wyrobić sobie na ten tema własne zdanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6