Kopia obrazu MB Jasnogórskiej dla papieża

Kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej otrzyma podczas czwartkowej wizyty w sanktuarium w Częstochowie papież Franciszek. Paulini przekażą ją jako znak łączności "wzgórza watykańskiego ze wzgórzem jasnogórskim" oraz zapewnienia o modlitwie za papieża.

"Sercem Jasnej Góry jest Cudowny Obraz Maryi, który wpisany jest w historię naszej Ojczyzny i w historię życia każdego Polaka. Ten obraz wpisał się także w historię Kościoła Powszechnego i wizyta trzeciego następcy św. Piotra jest potwierdzeniem tej powszechności kultu Matki Bożej Jasnogórskiej" - powiedział we wtorek cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Papież Franciszek otrzyma dar podczas spotkania ze wspólnotą paulinów w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po przylocie uda się na chwilę modlitwy.

"Dla nas, paulinów, ten moment modlitwy wraz z następcą św. Piotra będzie chyba tym szczególnym czasem naszej duchowej refleksji, naszego rachunku sumienia, okazania tego, że właśnie modlitwa, kontemplacja jest tym pierwszym narzędziem, pierwszym środkiem, poprzez który osoba konsekrowana może apostołować" - podkreślił generał paulinów.

Oprócz kopii jasnogórskiej ikony w skali 1:1 Franciszek otrzyma też od paulinów pozłacany kielich mszalny. Jak sprecyzował rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, kielich jest ozdobiony herbem papieskim, herbem zakonu paulinów oraz wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. "To naprawdę piękny kielich" - powiedział PAP o. Matecki.

O. Arnold Chrapkowski przypomniał, że modlitwa za papieża jest zanoszona na Jasnej Górze od ponad pół wieku. Dokładnie 6 listopada 1958 r. w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona pierwsza msza św. w intencji następcy św. Piotra - Jana XXIII. Rozpoczynając swój pontyfikat papież Jan XXIII zwrócił się bowiem do ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z prośbą o modlitwę przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. "Częstochowa! Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed Waszą Matką Bożą" - powiedział wówczas Jan XXIII.

Kard. Wyszyński nadał wtedy telegram do ówczesnego generała zakonu paulinów o. Ludwika Nowaka z prośbą o codzienną modlitwę za papieża, a przełożony zakonu się do niej przychylił. Msze odprawiano za pontyfikatów: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI, a obecnie są także odprawiane za Franciszka, wciąż o tej samej porze.

Przed Cudownym Obrazem podczas każdej z sześciu pielgrzymek modlił się Jan Paweł II, tak uczynił kolejny urzędujący papież Benedykt XVI, który przybył do Częstochowy w 2006 r.

Matka Boża Jasnogórska bywa nazywana "Madonna di Papa" i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie jej kult. W 1904 r. Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 r. skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski, które wykonał watykański złotnik. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 r. Papież Pius XII zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra w 1953 r.

Papież Paweł VI, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 r. Już jako następca św. Piotra chciał przyjechać do Polski w 1966 r. na obchody Milenium Chrztu Polski. Przygotował najwyższe odznaczenie dla sanktuarium: order Złotej Róży. Przyjazd nie doszedł do skutku, bo zgody nie wyraziły ówczesne komunistyczne władze Polski. Różę tę przywiózł na Jasną Górę dopiero papież Benedykt XVI w 2006 r.

Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w.

Obraz Bogurodzicy ofiarował paulinom książę Władysław Opolczyk w 1382 r., fundując klasztor na Jasnej Górze. Według kronikarza Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed 1430 r. był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej stał się jednym z głównych symboli religijności Polaków. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. tak mówił o nim Jan Paweł II: "Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6