Ile zarabia ksiądz?

Lipcowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów, wyjaśnia na co idzie niedzielna taca i z czego żyją księża. Przeczytamy w nim też m.in. o wielkim fenomenie Tour de France, o tym, kto płaci dziś dziesięcinę i najtrudniejszych dla Kościoła czasach, gdy równocześnie trzech papieży pełniło swój urząd.

Jak zauważa w swoim słowie wstępnym o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika, temat zarobków księży podjęto nie dlatego, by szukać taniej sensacji, ale by uświadomić sobie, że Kościół w Polsce będzie dokładnie taki, jak o niego zadbamy. „Tyle będzie w Polsce kościołów, ile zapału i wiary w nas, katolikach, tyle kościelnych jadłodajni i hospicjów, ile w nas miłosierdzia, tylu księży, ile w nas potrzeb, by miał kto sprawować sakramenty” – pisze o. Bielecki.

Okładkowy temat „Ile zarabia ksiądz?” rozpoczyna tekst o. Wacława Oszajcy, w którym wyjaśnia, na czym powinno polegać ubóstwo księdza. „W ubóstwie nie chodzi w pierwszym rzędzie o mieć czy nie mieć, nawet nie o sprawiedliwość w nim chodzi, ale o coś znacznie więcej, czego od Kościoła oczekują nie tylko wyznawcy, ale również ci, którzy z Kościołem nie chcą mieć nic wspólnego” – pisze jezuita.

Z kolei ks. Leszek Slipek, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, w rozmowie z Anną Sosnowską podkreśla, że w Kościele nie ma innych pieniędzy niż pieniądze dane przez wiernych i tłumaczy, na co idzie niedzielna taca oraz składane ofiary.

Otwierająca numer „Rozmowa w drodze” dotyczy rozpoczętego 4 lipca Tour de France. Opowiada o nim Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia we Francji, dla którego co roku przygotowuje sprawozdania z tego wydarzenia, w rozmowie z o. Dominikiem Jarczewskim OP. W tym roku rozgrywana jest 102. edycja tego najstarszego ze współczesnych wyścigów kolarskich.

Na łamach „W drodze” podjęto też temat dziesięciny. Piotr Świątkowski przybliża konkretne osoby, które zdecydowały się ją płacić. Wśród nich są prezesi firm, jak również ci, którzy ledwie wiążą koniec z końcem. Wszyscy oni przyznają, że to inwestycja ich życia. Dlaczego pomaga Afryce, wyjaśnia natomiast Szymon Hołownia w rozmowie z Katarzyną Kolską, zastępcą redaktora naczelnego „W drodze”, przybliżając swoją metodę pomagania. Przekonuje też, iż pomagać może każdy, nie tylko bogaty.

Z kolei Katarzyna Bosacka, autorka programu „Wiem, co jem” i „Wiem co kupuję” w TVN Style, przestrzega przed szaleństwem zdrowego odżywiania oraz podpowiada, co kłaść na talerz, żeby jeść zdrowo i smacznie, ale niekoniecznie bardzo drogo. Inna z autorek, Joanna Górska, w swoim tekście „Śmietniki pełne jedzenia” zastanawia się, czy wyrzucanie jedzenia jest grzechem? „W wyrzucaniu jesteśmy w europejskiej czołówce. Co roku w naszym kraju marnuje się 9 mln ton żywności. [...] Wyrzucamy tyle jedzenia, jakbyśmy chcieli nakarmić śmietniki” − przestrzega.

W cyklu „Trudne karty Kościoła” dominikanin o. Tomasz Gałuszka, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego wyjaśnia, jak doszło do tego, że w XIV wieku papiestwo, od kilku stuleci rosnące w siłę, weszło w dramatyczny kryzys zwany wielką schizmą zachodnią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6