O. Salij: Mądrość serca to służba bliźniemu

Mądrość serca, czyli służba bliźniemu; trwanie przy bliźnim; wyjście ku bliźniemu i bycie solidarnym z bliźnim bez osądzania - to, jak podkreślił dominikanin o. Jacek Salij, sedno przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego.

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Stanisław Warzeszak, Światowy Dzień Chorego ma uwrażliwić społeczeństwo na cierpiących pacjentów i zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

Temat Orędzia papieskiego na XXIII Światowy Dzień Chorego zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi". W swoim orędziu Franciszek podkreślił m.in., że czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym, a służba bliźniemu i trwanie przy nim są oznaką mądrości serca.

Zdaniem ks. Warzeszaka orędzie papieża każe zwrócić uwagę na kwestię darmowości i wielkoduszności. "Obecnie wszystko jest przeliczane przez pieniądze. Pracując w służbie zdrowia, przysłuchuję się tematom, jakie podejmują lekarze między sobą, m.in. co ile kosztuje, czy będą jakieś subwencje, czy NFZ pokryje kontrakty, itd. I mam wrażenie, że cała medycyna stoi na pieniądzach" - podkreślił ks. Warzeszak.

Jego zdaniem fundamentalną wartością medycyny jest relacja lekarza do pacjenta. Przekonywał, że nie powinna być to relacja, w której podstawą jest wypełnianie dokumentacji, co zajmuje 20 minut, a na kontakt z pacjentem zostaje tylko 5 minut, ale powinna być to relacja zbudowana na gotowości do służby pacjentowi, "na postawie darmowości".

Jak zaznaczył, darmowość nie oznacza, że pracujemy "za byle jakie pieniądze", bo lekarz i pielęgniarka zasługują na dobrą zapłatę, ale jego zdaniem musi być w lekarzu "gotowość do służby w każdej chwili i z całkowitym oddaniem".

"To też wyraża cnota, która jest bardzo dobrze znana w klasycznej etyce - wielkoduszność. Oznacza to po prostu bycie człowiekiem wielkiego ducha - z tymi możliwościami, jakie posiada jako lekarz, jako pielęgniarka - i chce maksymalnie oddać się na służbę pacjentowi" - zaznaczył ks. Warzeszak.

Podkreślił też, że papież Franciszek w swoim orędziu rozważa również znaczenie słów "mądrość serca". "Zadziwiające jest to, że słowa te są adresowane do ludzi chorych, ale z całą pewnością w 90 proc. kierowane są one do tych, którzy chorymi się opiekują. Mądrość serca zdobywa się nie tylko przez chorobę, cierpienie, pewien głębszy namysł nad życiem, ale nade wszystko przez służbę chorym, bo chory jest charyzmatem, ponieważ on więcej daje, niż bierze. On uczy szlachetności, empatii, uczy tego, czego normalnie w życiu człowiek zdrowy nie doświadczy" - mówił krajowy ks. Warzeszak. Dodał, że czas poświęcony ludziom chorym jest "czasem świętym, czasem miłości".

Dominikanin o. Jacek Salij podkreślił, że treść orędzia papieskiego streszcza się w czterech tezach: "mądrość serca, czyli służba bliźniemu; trwanie przy bliźnim; wyjście poza siebie ku bliźniemu oraz bycie solidarnym z bliźnim bez osądzania". Dodał, że jest to podstawa przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego.

Zwrócił uwagę, że Dzień Chorego w Kościele katolickim jest instytucją stosunkowo nową. Przypomniał, że I Międzynarodowy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na pl. św. Piotra. Obchody wyznaczono na dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego. "Data została wyznaczona nie bez powodu, bo jest to rocznica objawień w Lourdes, gdzie Matka Boża objawia się jako uzdrowienie chorych, nie tylko w tym sensie, do którego się uciekamy w sprawach naszego zdrowia fizycznego, ale także chorych w sensie duchowym" - podkreślił o. Salij.

Tradycyjnie 11 lutego odbędą się msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6