Papież o dominującej "kulturze odrzucenia"

Ojciec Święty poparł działania na rzecz obrony ludzkiej godności, wskazując szczególnie na znaczenie zaangażowania w tej dziedzinie wiernych świeckich. Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji delegację Instytutu Dignitatis Humanae. Jego prezesem honorowym jest kard. Renato Martino, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Papież zaznaczył, że Instytut Dignitatis Humanae dąży do krzewienia ludzkiej godności, biorąc za podstawę fundamentalną prawdę o tym, że człowiek został stworzony na Boży obraz i Boże podobieństwo. Dlatego nienaruszalna pierwotna godność każdej osoby ludzkiej nie może być poddana jakiejkolwiek władzy czy ideologii.

W tym kontekście Ojciec Święty wyraził ubolewanie, że nie brak współcześnie władz i sił, które tworzą „kulturę odrzucenia”, stającą się mentalnością powszechną. Ofiarami tej kultury są ludzie najsłabsi i najbardziej podatni na zranienie: dzieci w łonie matki, najubożsi, schorowane osoby starsze, ludzie głęboko niepełnosprawni ... - którym grozi „odrzucenie”.

Podkreślił, że ten fałszywy model człowieka i społeczeństwa realizuje ateizm praktyczny, przecząc faktowi, o którym mówi Słowo Boże - że człowiek stworzony jest na Boży obraz i Boże podobieństwo.

Papież Franciszek zaznaczył, że przyjęcie całym sobą tego Słowa może doprowadzić do zasadniczej zmiany naszej świadomości indywidualnej i społecznej, kryteriów, priorytetów i decyzji. Stawia ono granice tym, którzy chcą dominować nad innymi wykraczając przeciw prawom i godności innych osób. Jednocześnie daje ono nadzieję i pocieszenie tym, którzy nie są w stanie się bronić, tym, którzy nie mają środków intelektualnych i praktycznych, by podkreślić wartość swego cierpienia, swoich praw i swego życia.

Ojciec Święty podkreślił znaczenie nauki społecznej Kościoła i zawartej w niej integralnej wizji człowieka, jako bytu osobowego i społecznego. Jest w niej zawarta obrona wolności religijnej, życia we wszystkich jego fazach, prawa do pracy i to do godnej pracy, rodziny, edukacji.

W tym kontekście podkreślił znaczenie wszelkich inicjatyw pomagających osobom, wspólnotom i instytucjom w odkrywaniu doniosłości etycznej i społecznej zasady ludzkiej godności, tkwiącej u podstaw wolności i sprawiedliwości. „W tym celu konieczne jest dzieło uwrażliwienia i formacji, aby wierni świeccy, niezależnie od swej kondycji, a zwłaszcza angażujący się w dziedzinie politycznej, potrafili myśleć według Ewangelii i nauki społecznej Kościoła i działać konsekwentnie, prowadząc dialog i współpracując z tymi, którzy szczerze i z uczciwością intelektualną, nawet jeśli nie podzielają wiary, to przynajmniej podobną wizję człowieka i społeczeństwa oraz jej konsekwencje etyczne. Nie brakuje niechrześcijan i niewierzących, którzy są przekonani, że osoba ludzka zawsze powinna być celem, a nie środkiem” - stwierdził papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6