• sp
    02.08.2016 14:25
    Bardzo dobrze, że rozmowa została opublikowana. Wiele rzeczy uściśla.
  • szymongo
    02.08.2016 16:14
    Więcej takich tekstów: obszernych i dokładnie wyjaśniających, a nie jednozdaniowych hasełek. Świetne.
  • Hipolit
    02.08.2016 17:19
    Szkoda że nie ma orginalnego tekstu w jęzuku włoskim. Jak znam życie tłumacz pewnie "twórczo" zniekształcił sens.
    • GośćKA
      03.08.2016 00:18
      Oj Hipolicie, Hipolicie !!! A Ty to niby "lepiej" byś przetłumaczył ? A może wtedy ja bym miała wątpliwości, czyś aby twórczo nie zniekształcił sensu ??? Zdaje się, że Twoje obawy o sens tłumaczenia są "TWÓRCZE"... :)
    • nex
      03.08.2016 15:34
      Na ile znam włoski to tłumaczenie niniejsze jest porządnie zrobione. Pominąwszy tytuł, który w oryginalnej wersji nie zawierał sformułowania "pełna relacja".
  • nex
    02.08.2016 23:30
    Dziwna rzecz, bo Vatican Insider oraz LifeSiteNews podają, iż był poruszany temat Komunii dla rozwodników w powtórnych związkach i papież mówił o decentralizacji uprawnień w tej kwestii na rzecz biskupów. Relacja abpa Gądeckiego jest do przeczytania na stronie KEP:

    "Przewodniczący KEP pytany był także o kwestię przystępowania do Komunii świętej przez osoby rozwiedzione, o której to kwestii papież wspomina w adhortacji „Amoris laetitia”. Abp Gądecki powiedział, że Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji tych papieskich wskazań, ale też, by patrząc na swoją sytuację religijną i kulturową mogły odnosić się do zagadnień, które dotyczą szczegółowych spraw."

    Ten temat umknął całkowicie z "pełnej (jakoby)relacji". Pytanie kto i po co cenzuruje papieża. Widzę, że GN przetłumaczył wersję relacji ze spotkania wawelskiego wprost ze strony watykańskiej, ale tytuł "PEŁNA relacja" na stronie Watykanu nie pada.

    Reasumując.
    1.Abp Gądecki relacjonuje mediom co mówiło się na Wawelu.
    2.Watykan cenzuruje słowa papieża publikując okrojoną relację.
    3.GN usiłuje nam wmówić, że relacja jest pełna.

    Ręce opadają.



    • Gość
      03.08.2016 09:17
      Nie chcą psuć atmosfery po ŚDM i nie piszą całej prawdy o tym, że Franciszek dąży do zmiany dyscypliny Kościoła w sprawie cudzołożników? A może cudzołóstwo to już nie jest ciężki grzech w oczach Boga, który jest przecież taki miłosierny?
    • sp
      03.08.2016 10:01

      @nex

      Poniżej przytaczam (w całości!) trzy akapity, które o tym temacie mówią:

      Przewodniczący KEP pytany był także o kwestię przystępowania do Komunii świętej przez osoby rozwiedzione, o której to kwestii papież wspomina w adhortacji „Amoris laetitia”. Abp Gądecki powiedział, że Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji tych papieskich wskazań, ale też, by patrząc na swoją sytuację religijną i kulturową mogły odnosić się do zagadnień, które dotyczą szczegółowych spraw.

      Hierarcha zauważył, że to, co zostało zawarte w posynodalnej adhortacji, a odnosi się do tej sprawy, jest dużym krokiem naprzód, bo uwzględniono, jak powiedział, „nasze głosy”, które chciały zachować prawdę Ewangelii, to znaczy fakt, że nie można przekroczyć w sposób świadomy i dobrowolny nakazu Chrystusa, który dotyczy rozwodu.

      Abp Gądecki dodał, że dokładne rozeznanie sytuacji konkretnego człowieka wymaga czasem lat, a problemów nie da się rozwiązać „w dwie minuty w konfesjonale”. To droga, którą trzeba przejść z kapłanem, wnikliwie i świadomie, wiedząc o tym, że jeśli małżeństwo zostało zawarte ważnie, to nie ma tytułu, żeby umożliwić przystępowanie do komunii, która jest wyrazem pełnej jedności z Chrystusem.

      Podaję też źródło, z którego pochodzą, dla zaintresowanych:  http://episkopat.pl/abp-gadecki-papiez-franciszek-rozmawial-z-nami-jak-ojciec-z-dziecmi/

      A w podsumowaniu:

      1. Nie wynika z tekstu jasno, czy sprawa ta była przedmiotem pytań biskupów do Ojca Świętego, ale jedynie, że  Przewodniczący KEP był o nią pytany

      2. Nie podałeś dwóch akapitów, które stoją jednak wspak pragnieniom niektórych, by w Kościele dopuszczone było udzielanie Komunii św cudzołożnikom. Bez nich nie sposób prawidłowo zrozumieć i akapitu pierwszego.

       

      • nex
        03.08.2016 13:35
        Dwa akapity zostały pominięte, żeby nie robić tasiemcowych wklejek, a nic one nie wniosły do meritum. Meritum zaś jest takie, że episkopaty mają decydować co jest grzechem ciężkim a co nie jest.Tego nie da się nijak obronić.

        Natomiast co do dwóch pozostałych akapitów - nie ma się z czego cieszyć, one przecież pogrążają synod. Oto bowiem polski hierarcha przyznaje otwarcie, że jedynie postawa jego i "naszych głosów" zachowały prawdę Ewangelii w dokumentach synodalnych. Gdyby nie oni, słowa Pana o nierozerwalności małżeństwa zostałyby przegłosowane i zniesione. Czy może być większa tragedia, pytam się.
      • sp
        04.08.2016 01:20
        Jak dla mnie to są słowa abpa Gądeckiego i on nie zaordynował w nich, co mają robić episkopaty, tylko opowiedział, jak rozumie adhortację. Nijak się to ma do Twoich punktów 1-3, po prostu.

        Że jest z kolei grupa biskupów, zwłaszcza na Zachodzie i pewnie spora, która chciałaby dopuścić cudzołożników do Komunii, to chyba jasne. Od czasów bł Pawła VI odbywa się w zasadzie już jawny bunt.
      • gość
        05.08.2016 00:34
        Rozmawiamy o rozwodnikach żyjących w czystości czy o rozwodnikach żyjących w związkach niesakramentalnych? To istotna różnica. Tych pierwszych nie nazwałabym cudzołożnikami.
      • czytacz
        05.08.2016 08:25
        do sp; papież zdaje sie mieć takie samo zdanie jak biskupi na zachodzie popierający komunię dla cudzołożników. Oni to już wprowadzaja po adhortacji, bo Franciszek wprowadził decentralizację w tej sprawie.
      • sp
        05.08.2016 09:31
        @gość

        Ani ja nie nazywam cudzołożnikami tych, którzy nie współżyją (a przynajmniej przestali i wyspowiadali się) poza małżeństwem. Pan Jezus mówił właśnie o dopuszczani się i wystawianiu na cudzołóstwo w kontekście rozwodów, więc to będzie chyba najwłaściwsze kryterium.
      • sp
        05.08.2016 09:44
        @czytacz

        1. Mam nadzieję, że Papież nie żartował, gdy do młodych podczas ŚDM mówił, że małżeństwo jest zobowiązaniem na całe życie.

        2. Abp Gądecki, jak widać, inaczej rozumie "decentralizację" i z takim do niej podejściem nie mam problemów. To jest "decentralizacja" drogi, która rzeczywiście może być różna w różnych kulturach, a nie celu.
      • czytacz
        05.08.2016 12:07
        do sp;

        1. również mam nadzieję, że Franciszek nie żartował mówiąc, że małżeństwo jest zobowiązaniem na całe życie, ale trzeba patrzeć nie tylko na wypowiedź podczas SDM, ale na wszystkie inne w tej kwestii, w tym na adhortację;

        2. nie wyobrażam sobie aby biskup Gądecki sugerował coś, co papież nie miał na myśli!! Biskup Gądecki pytany przez dziennikarzy o Komunię świętą dla osób rozwiedzionych odpowiedział ,jak podaje KEP, że "Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji papieskich wskazań..."

        Według mnie jest to jasna wypowiedź, że każdy episkopat sam zdecyduje, czy udzielać Komunii św rozwiedzionym w nowych zwiazkach. Franciszek pozostawił im wolną rękę.To nie jest decentralizacją "drogi", ale sprawa Komunii św dla rozwodników, bo to wyraźnie o Komunię św był pytany biskup przez dziennikarzy i też odpowiadał na temat Komunii św. a nie "drogi".
      • sp
        05.08.2016 13:34
        @czytacz "Według mnie jest to jasna wypowiedź, że każdy episkopat sam zdecyduje, czy udzielać Komunii św rozwiedzionym w nowych zwiazkach."


        Po to podałem również te następne dwa akapity, by tę sprawę jasno było widać z perspektywy Abpa Gądeckiego, czyli że nie ma mowy o dopuszczeniu cudzołożników do Komunii. I mam przy tym nadzieję, że jest to zgodne z intencjami Franciszka. Bo że nie jest zgodne z intencjami niektórych biskupów, to jasne.
  • ms
    03.08.2016 08:33
    "Mamy kraje, które potrafią od wielu lat dobrze integrować imigrantów!"
    Proszę wymienić choć jeden, nie-arabski, gdzie muzułmanie się integrują.
    • gość
      04.08.2016 14:41
      podejrzewam, że papieżowi chodziło o integrację imigrantów w ogóle, a nie o integrację imigrantów muzułmańskich i miał na myśli pewnie Argentynę, w której zintegrowali się jego rodzice - imigranci, oraz ogólnie kraje obu Ameryk, gdzie imigranci w zasadzie się integrują za wyjątkiem grup ortodoksyjnych i fundamentalistycznych, które z integracją zawsze miały, mają i będą miały problemy, co czasem wychodzi wszystkim na dobre, a czasem nie, zależy jaki rodzaj ortodoksji reprezentują :)
      (Choćby casus Amiszów)
  • Gość
    23.08.2016 20:33
    Czytałem w wersji papierowej GN, że w rozmowie z papieżem Franciszkiem biskupi rozmawiali też o ruchach charyzmatycznych. Dlaczego w "Pełnej wersji" tej rozmowy nie ma to miejsca?
  • Gość
    23.08.2016 22:31
    W sprawie czy episkopatu mają decydować o tym czy udzielać komunii rozwodnikom czy nie. Uważam, że nie chodzi tu o decyzję ogólną tylko o rozpatrzenie i dopuszczenie jakiejś konkretnej pary, w przypadku której więcej dobrego by się zadziałało po dopuszczeniu niż po niedopuszczeniu. Ale osobiście uważam, że tych par może być naprawdę niewiele może jedna na diecezję.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11