• teofanes
    01.12.2019 16:46
    "Tak, nasze szafarskie ręce są niegodne. Jak niegodne są wszystkie ludzkie usta i serca." Tak, są niegodne, bo nie są konsekrowane. Każdy kapłan ma ręce konsekrowane w dniu święceń, świecki nie ma. Nikt w tej materii nie czyni sam siebie godnym. Godnym czyni dopiero Pan Jezus Chrystus, który wybiera mężczyznę, by stał się Jego kapłanem. I to On, a nie kto inny uzdalnia do wykonywania tej posługi. Świeccy nie powinni ich w tym wyręczać. Ich zachowania, rzeczywiście są niegodne. Wymówki, że księża są aż tak zapracowani, że nie mogą sami udzielać komunii, to tylko wymówki. W Polsce nadal jest dość księży, którzy na każdej mszy św. z łatwością potrafią jej udzielić wszystkim , nawet jeśli potrwa to 2 minuty dłużej.
  • robak
    01.12.2019 18:08
    nie ujmują niczego autorowi mogę zadać pytanie - po co kapłan używa pateny , albo dlaczego obmywa swoje palce ? to już jest odpowiedz dlaczego żadna świecka osoba nie powinna udzielać komunii świętej . ( chyba że te osoby również obmywają swoje palce itd ..... deprecjonowanie posługi kapłańskiej trwa cały czas . a dla samego kapłana ukoronowaniem jego posługi jest udzielenie komunii świętej .człowiek który pracuje srednio 170 godzin w miesiącu musi jeszcze po pracy zrobić inne rzeczy w domu , nie sądzę aby kapłan miał tyle pracy że nie ma czasu iść z Panem Jezusem do samotnego czy chorego . teraz potrzeba przywracać to co święte i uczyć ludzi jak ze swiętością postępować . wystawienie komunii święyej na ołtarzu - ludzie przychodza klękają itrwają w skupieniu lub rozmyślają . a przyjmując komunię świętą - stoją biorą do ręki - to jest nienormalne - jak daleko nastąpił zank poszanowania tego co święte . niby jeden kościół ( już niestety nie jeden ) ludzenie że mamy jeden katolicki kościół jest nieprawdą . mamy kościoł rbity i ciągle jeszcze rozbijany od wewnątrz . na zachodzie tak się właśnie zaczuynalo - i co teraz jest ? konfesjonały zamienione na podręczne magazynki i składowiska ( miotły , szpargały , ścierki ) . szafarze ano wstaje ktoś z ławki i udziela komunii świętej albo kobieta , albo mężczyzna . czasem hostia spadnie na podlogę ( bo przyołtarzu zamieszanie ) to się ją podniesie wrzuci do kielicha i jest ok. sposób sprawowania mszy św jak i udzielania komunii był opracowany przez ludzi ( myślę że znających psychologię człowieka ) możemy też powiedzieć czy Swiętość boskiego ciala teraz się umniejszyła że wpierw mogli udzielać komunii kaplani a teraz już i świeccy .? pozdrawiam
    • Andrzej_Macura
      03.12.2019 13:40
      Andrzej_Macura
      Ustosunkuję się tylko do niektórych argumentów, nie będę pisał, co pisałem w komentarzu...

      1. Obmycie palców przez kapłana... To gest znany raczej z przygotowania darów. Robi to wszystko kapłan, dlatego palce obmywa. Ci, którzy przychodzą komunikować z zakrystii, owszem, myją ręce, ale normalnie, w umywalce. A po Komunii... Różnie. I z szafarzami tez równie bywa. Kiedy kończę swój niedzielny "obchód chorych" puryfikuję naczynie i obmywam palce... Nie nad kranem. w tych sprawach nie boję się bakterii.

      2. Co do klękania przy przyjmowaniu Komunii... Z całym szacunkiem, ale to ci, którzy chcą klękać zaburzają ową harmonię, nie c, którzy przyjmują w procesji. Pzynajmniej tak jest u mnie w parafii. Nie ma o co mieć do nich pretensji, ale trzeba jasno powiedzieć: to oni robią inaczej, niż nakazują przepisy.

      3. Już parę razy o tym pisałem, ale dawno. Właśnie: Komunii w sumie nie przyjmuje się na stojąco, ale w procesji. To nawiązanie do wieczerzy paschalnej, która miała być spożywana na stojąco, bo zaraz potem Izraelici ruszali w drogę (mowa o wyjściu z Egiptu). Klękanie jest forma oddania Bogu czci, owszem, ale zaciemnia znak, że to Chleb Pielgrzymów. A przecież nie jest tak, ze się nie klęka, prawda? Po [ierwsze nasz episkopat nakazał uklęknięcie przed przyjeciem na jedno kolano. Ale ważniejsze: na "Oto Baranek Boży" wszyscy klęczą, prawda? To wtedy Chrystusa adorują. A potem podchodzą... Nie ma w tym żadnego braku szacunku do Jezusa. Naprawdę. Powiem więcej, dawne synody (nie wiem czy też nie sobory) wręcz zakazywały, np w okresie wielkanocnym, klękania... A przeciez nie podejrzewamy ich o to, że nie chcieli Chrystusowi oddawac czci, prawda?

      • robak
        03.12.2019 16:58
        cyt (Nie ma o co mieć do nich pretensji, ale trzeba jasno powiedzieć: to oni robią inaczej, niż nakazują przepisy.)- nie jest tak jak piszesz autor nie ma przepisów zabraniających katolikowi uklęknąć podczas przyjmowania komunii a już pisanie o tym że burzą porządek jest tatalnym nieporozumieniem .dlatego należy powiadomić wiernych ze ŻADNE PRZEPISY ANI NAKAZY BISKUPA BĄDŻ INNEGO DUCHOWNEGO NIE ZABRANIAJĄ PRZYJMOWANIA KOMUNII NA KLĘCZĄCO . . co do p.! czyli świecki może sobie owe palce wytrzeć , otrzepać bądż w inny sposób je - no właśnie co ? i pewnikiem owej wody po obmyciu nie wypija 9 no bo i nie może wszak uzywał kranu . co d p 3 . teologiem nie jestem jadnakowoż nie słyszałem o fakcie procesji cyt ( Klękanie jest forma oddania Bogu czci, owszem, ale zaciemnia znak, że to Chleb Pielgrzymów) teraz ja czuję się zaciemniony najpierw bierzcie i jedzcie a teraz to ..nasz episkopat nakazał uklęknięcie ( o czym pewnikiem mało wiernych wie że tak powinni robić - o ile nie oddają czci w inny sposób np poprzez przyjmowanie na klęcząco . 9 którego nie zabronił . pozdrawiam
      • Andrzej_Macura
        04.12.2019 10:33
        Andrzej_Macura
        1. Nie ma przepisu zabraniającego klękać, ale jest przepis, jak powinno się przyjmować Komunię. Proszę więc nie narzekać, że formy są różne, skoro to klękający nie chcą trzymać się przepisu, bo uważają, że tak nie wolno i koniec.

        2. Napisałem tylko, że księża generalnie nie obmywają palców po komunii. Przynajmniej nie ci, którzy dochodzą tylko do komunikowania. Ksiądz, który odprawia puryfikuje naczynia liturgicze, ale nie palce. To robi w czasie przygotowania darów, kiedy jeszcze nie ma Ciała Pańskiego na ołtarzu Każdy - i ksiądz i świecki rozdający Komunię - ma taką sama możliwość oczyszczenia palców z drobin, które mogłby się na nich znaleźc. Paten, które trzymają ministranci też się nie obmywa wodą i nie pamiętam, by kiedykolwiek tak robiono. ale palcami zbiera drobiny do puszki...

        3. Co innego, gdy wierni stoją przy stopniu komunijnym albo przed balaskami, a co innego, gdy procesyjnie, w rzędzie podchodzą. Tak, to jest procesja komunijna. A nie przyjmowanie Komunii na stojąco. Czyli przyjmujemy w procesji.



      • robak
        04.12.2019 11:59
        cyt (
        Postawa ciała
        1. Klęcząca.
        2. Stojąca (wierni przystępujący do ołtarza Ciała Pańskiego stojąc, powinni przed przyjęciem Komunii świętej przyklęknąć na jedno kolano lub - jeśli nie mogą - przynajmniej wykonać skłon).

        Biskupi polscy zalecają procesyjne podchodzenie do stołu Pańskiego, gdyż wyraża ono lepiej istotę Eucharystii - pokarmu, który umacnia człowieka na drodze do wieczności.

        Najważniejsze jest jednak, by przystępowanie do Komunii odbywało się zawsze w sposób nabożny, godny i spokojny.) takie są zalecenia co do przyjmowania komunii - nr1 jest tu widoczny dlatego nie należy pisać że to ci ktorzy klękają nie trzymaja się przepisu - bo nikt przepisu żadnego nie łamie - po następne proszę mi wskazać praktyczne przykłady obmywania palców przez szafarzy . bo nigdzie nie spotkałem się z tym faktem .kapłań obmywa oprócz kielicha rónież palce i wodę wypija . owe drobinki znajdują się na palcach każdego kto komunię podawał jak i tego ktory owa komunię na rękę przyjął .fakt podchodzenie nie anuluje postawy - jak zresztą jest w liście episkopatu . albo na klęcząco albo na stojąco .nie przyjmujemy w trakcie gdy idziemy lecz gdy stoimy .natomiast bardzo rzadko spotyka sie w polsce ludzi którzy przed przyjęciem uklękają i nastepnie na stojąco przyjmują komunię - a to już jest oznaką nie trzymania się nakazu (minimum ) ci klęczący nie łamią żadnego przepisu nie powodują żadneo zamieszania . niestety ale to ci nie znający zasad przyjmowania lamię owe nakazy i przyjmują niezgodnie z zaleceniami episkopatu . pozdrawiam
      • Andrzej_Macura
        05.12.2019 21:10
        Andrzej_Macura
        Skoro w danej parafii przyjmuje się komunię procesyjnie to klękanie powoduje spore zamieszanie. I to w zasadzie proboszcz powinien zdecydować, co i jak. Dlatego napisałem o przepisie.

        Bo w ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego czytamy:

        Celem zachowania w tej samej celebracji jednolitości gestów i postaw ciała niech wierni dostosują się do zachęt, jakie zgodnie z przepisami Mszału wypowiada diakon, usługująca osoba świecka lub kapłan.

        Skoro jednak powołuje się Panna przepis Episkoaptu, to proszę nie potępiać tych, którzy przystępując do komunii wcześniej klękają na jedno kolano. Można na klęcząco, można w ten sposób. A w krajach Zachodu przepisu są jeszcze inne. Nigdy więc nie powinniśmy potępiać tych, którzy przyjmują Komunię stojąc albo na rękę. To nie jest - wbrew temu co Pan pisze - żaden brak okazywania Bogu czci.

        O to właśnie chodzi: można przyjmować i tak i tak, a ci, którzy klękają często twierdzą, ze ci, którzy nie klękają dokonują profanacji. Tymczasem to oni najczęściej robią bałagan i nieporządek, bo nie dostosowują się do panujących w danym środowisku zwyczajów, a muszą demonstracyjnie postawić na swoim.

  • picassojerz
    01.12.2019 19:52
    Kapłana rękami Bóg dokonuje konsekracji Najświętszego Sakramentu, nie pojmuje dlaczego to niegodne są zachowania świeckich by nie roznosili po domach Jezusa a są godne ręce kapłanów. Znając różne zachowania kapłanów ten argument zupełnie jest nie trafiony. Ze już nie wspomnę o krajach gdzie kapłanów brakuje. I co w Polsce ręce świeckich są niegodne a np. we Francji już tak ? To Kościół Chrystusowy udziela zarówno sakramentu święceń ( a nie kapłaństwa ) jak i Kościół uznaję szafarzy komunii świętej jako predysponowanych do tej posługi.
  • Andrzej_Macura
    01.12.2019 21:49
    Andrzej_Macura
    Wyjaśnię o tych konsekrowanych rękach... O czym pisał już zresztą picassojerz.. Sakrament kapłaństwa daje moc sprawowania Eucharystii i spowiadania. I parę innych. Ale do zanoszenia Komunii chorym nie trzeba takiej konsekracji. Tak to przez wieki w Kościele było. I nie ma powodu, by Kościół dziś nie mógł decydować podobnie.

    A co do świętości Komunii... Tak, to jest Ciało Chrystusa. Nikt tego nie kwestionuje. Ale ten Jezus mówił "bierzcie i jedzcie". Chciał być spożywany. Adorowanie wynika ze świadomości, Kim jest TEN Chleb, ale przecież nie unieważnia tego podstawowego przeznaczenia Ciała Pańskiego: jako pokarmu dla wierzących. A księdz naprawdę nie da rady w niedzielę pójść do wszystkich chorych....
    • robak
      02.12.2019 14:21
      drążąc temat - dlaczego kapłan obmywa palce ? i dlaczego używa pateny ? nic więcej . chyba że uznamy iż czas już zmienić i tę kwestię , dostosowując ja do czasow obecnych i do ogólnie przyjętyej poprawności politycznej . nie uimuię ci niczego autorze jesteś w porządku gościem jednak pewne sprawy ( a szczególnie te z pogranicza wiary należy traktować jako świętość ) bo moc wiary rodzi się z tego co święte .co dzieje się z kościołem na zachodzie ? brakło świętości braklo uklęknięcia przed tym oplatkiem . uklęknąć w momencie przeistoczenia jest zjawiskiem niespotykanym . ważne coby monstrancja była wielka i dobrze przyozdobuona lub przystosowana do czasow obecnych . inna sprawa gdy oglądasz np mszę św we włoszech ( tam teraz byłem ) i widzisz jak część ludzi przyjmuje ją do ust część do rąk niektorzy klękaja - co się dzije ? kto pozwolil na taki rozgardiasz ? patrząc z perspektywy człowieka niewierzącego to jest śmieszne ( nawet z perspektywy człowieka innej wiary ) to jest tym bardzie śmieszne . dużo by jeszcze pisać , ale każdy człowiek oczekuje kapłana . onego czasu i do moich rodziców przychodzil kapłan . oni na niego czekali nie na osobę świecką lecz konkretnie na kapłana . o ten kapłan utożsamiany jest caly czas jako pośrednik Boga . pozdrawiam
  • teofanes
    02.12.2019 10:30
    U protestantów wszyscy są kapłanami, w Kościele katolickim istnieje SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA, który dotyczy tylko wybranych Pana Jezusa Chrystusa mężczyzn, a nie ogółu wiernych. Święte postacie Ciała i Krwi Pana może dotykać tylko konsekrowany kapłan, nie świecki. A że tak jest i w naszym Kościele, to tylko świadectwo tego, jak bardzo się sprotestantyzował po II Soborze Watykańskim. I nie można się powoływać na pierwsze wieki, bo Kościół katolicki liczy sobie dwa tysiące lat i to, co się stało po pierwszych wiekach, jest równie ważne. Nie można wyrzucić do kosza późniejszych soborów tylko dlatego, że komuś się one nie podobały. Tak właśnie zrobili protestanci, pierwsze wieki uznali, a resztę wyrzucili do kosza, ot tak, bo oni w swej pysze wiedzieli lepiej, co przyjąć a co nie, a my katolicy ich pychę naśladujemy.
    • andrzej
      02.12.2019 16:24
      Nie "tak jest"tylko tak było, a, że już nie jest, to najlepszy tego dowód stanowi delegacja biskupa dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę. Czy jak dotykasz Chrystusa ustami i przełykiem to mniej Go dotykasz niż ręką?
      • robak
        03.12.2019 16:31
        cyt (Czy jak dotykasz Chrystusa ustami i przełykiem to mniej Go dotykasz niż ręką?) pewnikiem umknęło ci że mowa jest o podawaniu lub przyjmowaniu - a nie spożywaniu ( jedzeniu ninaczej mowiąc .) człowiek skażony jest grzechem i każda sposobność umniejszenia Jezusa Chrystusa będzie wykorzystana . On jest Bogiem i tak należy podchodzić do sprawy - przyjmowanie na rękę czy przyjmowanaie w postawie stojącej czy nawet posługa szafarzy - miało być pomocne w sytuacjach wyjątkowych - a nie aby lenistwo ludzkie usprawiedliwiać . na szczęście dozwolono przyjmowanie komunii każdemu katolikowi również w postawie klęczocej ( śmieszne ale prawdziwe ) dozwolono czlowiekowi uklęknąć przed Bogiem w momencie przyjmowania Boga .śmiać się czy płakać . co ciekawe trzeba być teraz odważnym człowiekiem aby w kościele katolickim katolik ukląkł i przyjąl komunię - jeżeli jednak raz się przełamiemy to nie ma już odwrotu - będziemy klękać . a powinniśmy to robić aby młodym dać przykład jak można bez słów wielbić Boga . jednak takie postawy zaczynają się coraz częściej pojawiać i bardzo dobrze . gorzej na zachodzie . tam oglądają ciebie jak dziwoląga . zdarza się jeszcze zobaczyć człowieka starszego jak przyjmuje komunię do ust ( pewno by ukląkł ) ale akurat ten którego widziałem uzywał już laski co znaczyło że ma problem z nogami ( i to jest właśnie jeden z wyjątków dla których można przyjąć w postawie stojącej .pozdrawiam
      • Andrzej_Macura
        04.12.2019 10:37
        Andrzej_Macura
        Jak napisałem, wszyscy klęczą w Kościele na słowa Oto Baranek Boży, czyli tuż przed Komunią. To jest moment adoracji Chrystusa, moment oddania mu czci. A potem jest komunijna procesja, nawiązująca do Paschy, którą - wedle przepisów ST - spożywano na stojąco. Bo Eucharystia to Nowa Pascha. Upierający się, że jedyną godną postawą, w której mozna przyjąć Komunie jest klęczenie pokazuje, że guzik z pętelka rozumie z tego gestu, który chwilę przedtem wykonał - tego klęczenia na Oto Baranek Boży...
      • jj
        04.12.2019 16:19
        No to nasz proboszcz, doktor teologii, jest tym, co to "rozumie guzik z pętęlką", bo u nas w parafii Komunia Święta jest tylko na klęcząco. Redaktor Macura ma duży tupet, a nie doczytał dokumentów kościelnych na temat, na który się wypowiada - konkretnie chodzi o Redemptionis Sacramentum.
      • Andrzej_Macura
        05.12.2019 09:07
        Andrzej_Macura
        Jeśli bronienie zasad obowiązujących w Kościele powszechnym i zaakceptowanych przez polskich biskupów jest z mojej strony tupetem, to oczywiście mam tupet.

        Napisze jeszcze raz: nie jestem przeciwny przyjmowaniu Komunii na klęcząco. Jestem przeciwny oskarżaniu o bezbożność tych, którzy wierni kościelnym rozporządzeniom przyjmują ją stojąc. I na tym cały mój tupet polega.
      • robak
        05.12.2019 14:37
        masz drogi autor tupet ponieważ pezyganiasz mi że nie mam pojęcia co oznacza i dlaczego klękamy przy słowach itd ... natomiast inna sprawa twój tupet widac wybitnie gdy piszesz że nie jesteś przeciwny klęczącym przyjmującym komunię - wzmiankując w pierwszych postach że łamią nakazy przyjmowania komunii twoje słowa cyt ( Nie ma o co mieć do nich pretensji, ale trzeba jasno powiedzieć: to oni robią inaczej, niż nakazują przepisy.) tu widać tupet autora - bez urazy ale należałoby sprostować njiniejsze słowa . wierni kościelnym rozporządzeniom są i ci klęczący i ci stojący . jednakowoż faktem jest iż klękając uczcimy Boga w sposób taki jak robili to święci kościoła katolickiego .pozdrawiam
      • robak
        05.12.2019 16:53
        jeszcze gwoli dopowiedzenia opierając się na tym o czym wspomniał ( a ) -po pierwsze
      • robak
        05.12.2019 16:56
        jak zwykle się urwało a więc wracają po pierwsze cyt -93. W celu uniknięcia niebezpieczeństwa upadku konsekrowanej hostii lub jakiegoś jej fragmentu, podczas Komunii wiernych należy używać pateny180. - punkt wybitnie istotny a o którym jakoś wszyscy zapominają z wyjątkiem kapłana któremu zwykle towarzyszy ministrant z pateną , po drugie bardzo istotne cyt (. Zgodnie z przepisami prawa nadzwyczajni szafarze mogą wspomagać kapłana celebrującego jedynie w przypadku konieczności173.) - to również jest istota sprawy tylko w przypadku konieczności - a takiej nie widzę . pozdrawiam
  • teofanes
    03.12.2019 23:19
    @ Andrzej Biskupi delegują świeckich szafarzy. Owszem, tak jest, ale to jest z ich strony błąd. W Kościele katolickim jest ciągłość Tradycji. Jeśli w przeszłości coś zostało rozstrzygnięte na danym soborze jako dobre i zbawienne, to tego już NIE MOŻNA ODRZUCIĆ. Jeśli św. Pius V ustanowił mszę św. tzw. trydencką po wszystkie czasy, to tak ma być do końca świata. Jeśli Papież Benedykt XVI potwierdził, że każdy ksiądz (jeśli potrafi!) może ją odprawiać bez osobnego zezwolenia biskupa, to TAK MA BYĆ! Jeśli jakiś biskup w tym przeszkadza, to jest nieposłuszny Bogu i Kościołowi. Kościół katolicki nie jest prywatnym poletkiem takiego czy innego biskupa, który może się w nim rządzić wedle swoich nieskrępowanych upodobań. Jeśli w przeszłości zostały ustalone godne sposoby udzielania komunii świętej, po starannym namyśle i przy pełnej świadomości szacunku dla Boga, to TAK MA BYĆ. Dziś niektórzy biskupi koniecznie chcą się przypochlebiać ludziom kosztem czci Boga. To błąd i grzech.
    • tempestas
      05.12.2019 20:15
      Bzdury piszesz... Zasady przyjmowania Komunii nigdy nie zostały sformułowane ostatecznie. Zawsze jak się je zmienia to znajdzie się ktoś mądrzejszy od biskupów, a zmieniały się wiele razy - sam Pius XII zmienił je dwukrotnie i to mocno. Co się za tyczy roszczenia sobie prawa do oceniania postępowania biskupa to jak to się ma do SV II, który twierdzi: „Biskupom nauczającym w komunii z Biskupem Rzymu należy się od wszystkich szacunek jako świadkom Boskiej i katolickiej prawdy; wierni zaś powinni zgadzać się ze zdaniem swojego biskupa w sprawach wiary i moralności, wyrażonym w imieniu Chrystusa, i trwać przy nim w religijnej uległości ducha”. A co się tyczy " Kościół katolicki nie jest prywatnym poletkiem takiego czy innego biskupa", to Kościół nie jest też placem zabawy grupki ludzi, którym nie podoba się taka czy inna przyjęta przez Kościół Powszechny zmiana. Tacy ludzie zawsze byli - Jansenici, Starokatolicy i zawsze będą, po kolejny soborach/synodach odłączą się inni... takie życie.
Dyskusja zakończona.

Komentarze do materiału/ów:

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6