• hur
    05.10.2015 11:10
    Ta - jak ksiądz okazuje się gejem i głosi "humanitaryzm", to "patrz co mówi, a nie kto mówi." Jak jakiś ksiądz za dużo je i głosi Ewangelię - "Kościół okazał się niewiarygodny."

    Ot, poziom konsekwencji współczesnego dziennikarstwa.
  • Anaja
    05.10.2015 12:00
    Czekamy na usunięcie określenia "katolicki" z TP od dawna, może teraz to się stanie...
    • operator
      05.10.2015 12:41
      Od długiego juz czasu oczekuję żeby Episkopat wydał oświadczenie czy w jakis inny sposób jednoznacznie zamanifestował że TP niema nic wspólnego z katolicyzmem.
      Czy to jest naprawdę takie skomplikowane?
  • _jasiek
    05.10.2015 13:47
    _jasiek
    To nie może trwać w nieskończoność, od dziesięcioleci ten tytuł nie jest katolicki. Swego czasu Wałęsa, jaki był taki był, jednak odebrał Michnikowi prawo do umieszczania znaczka Solidarności na stronie tytułowej jego gazetki. Teraz figuruje tam tylko czerwony sztandar na lewo od nazwy tej gadzinówki, która nota bene z TP ściśle współpracuje.
  • Rysiek
    05.10.2015 13:48
    Znam T.P. od lat 70-ych, obecnie jest to normalny tygodnik społeczny, z katolicyzmem czy nawet z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego - nie ubliżając autorom pozytywnych rubryk - poszło za modą wbrew przekonaniom i nauce wiary.
    • Fornir
      08.10.2015 11:36
      Czytam tam (okazja rzadka) Wojciecha Bonowicza, czasem rubrykę o judaizmie (pióra Pawła Śpiewaka) i komentarz bp. Rysia. Reszta jest milczeniem. Mocno wirtualna rzeczywistość a'la GW i Krytyka Polityczna połączona z jakimś synkretyzmem religijnym.
  • Kopyrda
    05.10.2015 14:53
    Polecam uwazna lekture artykulu ks. Charamsy w Tygodniku Powszechnym. To, co napisal jest aktualne i istotne niezaleznie od jego "coming out."
  • dzidz
    05.10.2015 14:57
    "Marzena Nykiel domaga się, by "Tygodnik Powszechny" ostatecznie pozbawić przymiotnika "katolicki", którego -jak pisze publicystka - czasopismo "nadużywa od lat". Wśród tych nadużyć Marzena Nykiel wymieniła chociażby obronę Nergala czy stanowisko gazety w debacie o gender."
    Ja bym tak kategorycznie nie potępiał Tygodnika. Wiele osób o znacznie większym doświadczeniu i wiedzy niż Pani Marzenka bardzo ceniło ten tygodnik (choćby arcybiskup Życiński). Mam wrażenie, że P. Nykiel ma własną procedurę na odróżnienie tego co katolickie albo nie i życzyłaby sobie, żeby wg niej kategoryzować wypowiedzi i wydarzenia, podobnie zresztą jak red Terlikowski.
    Ponadto, jeżeli chodzi o język i formę wypowiedzi księdza Oko to wg mnie pozostawia ona wiele do życzenia.

  • adas
    05.10.2015 16:41
    Ten ksiądz przez lata całe wypełniał ważną funkcję w Watykanie, swoim działaniem uwiarygadniał watkańskie instytucje.
    Idąc torem rozumowania p.Nykiel Watykan musiałby w pierwszej kolejności utracić prawo do określenia katolicki.
    Wszak tamtejsze skandale, choćby zwlekanie z potępieniem twórcy Legionów Chrystusa, to zjawiska przy których potknięcia Tygodnika Powszechnego to absolutny pikuś.

    Istnienie Tygodnika bardzo niektórych uwiera jak widać - bo nie pasuje model katolik, który myśli samodzielnie, ryzykując upadki, o tak! - ale i otwierając sobie drogi do własnych rewolucyjnych odkryć wewnętrznych.
    • Tadeusz
      05.10.2015 21:25
      Adas mieszasz pojęcia. Jego praca w Watykanie nie polegała na promocji homoseksualizmu. A po drugie, po jego wypowiedzi w pierwszej kolejności został zwolniony ze wszystkich funkcji watykańskich.
      Natomiast TP już dawno promuje naukę sprzeczną z nauczaniem Kościoła np. artykuły pani Radzik zachwalające i broniące ideologię gender. Nie istnienie TP "uwiera", ale jego hipokryzja posiadania w podtytule słowo "katolicki", a w treści jawna walka z nauczaniem Kościoła i papieża. Nie na darmo już św. Jan Paweł II upominał naczelnego tego pisma. Co innego człowiek poszukujący prawdy, szukający Jezusa, a co innego poszukiwanie "własnych rewolucyjnych odkryć wewnętrznych" bez Chrystusa, a nawet przeciwko Niemu.
      • adas
        05.10.2015 23:15
        @Tadeusz
        Czy tak trudno wyzbyć się "ustawiających" oponentów generalizacji?
        "TP już dawno promuje naukę sprzeczną z nauczaniem kościoła" - omówienie czegoś i dostrzeżenie problemu jest od razu promowaniem? Nawiasem mówiąc powszechnie w publicystyce katolickiej dla mas zrównuje się naukę o gender (a tym zajmował się TP) z tzw. "ideologią gender".
        Twierdzenie o "jawnej walce TP z nauczaniem Kościoła i papieża" jest - wybacz demagogiczne. Uważnie przeczytaj list JPII do Turowicza i relacjonuj uczciwie, bo precyzja jest tu ważna. Z tego listu oponenci TP stworzyli fałszywy argument, podważając wszyystko w TP. Jeśli nie będziemy uważni w cytowaniu i przywoływaniu innych tekstów, to zamienimy dyskusję na wiec.
        Masz rację, że co innego poszukiwanie bez Chrystusa, a nawet przeciw Niemu - ale fałszujesz obraz odnosząc to do TP.

        @_jasiek
        "Wiadomo, komuna zawsze oponentów do psychiatryków wsadzała."

        Dla Ciebie wynika z tego, że za komuny faktycznych chorych psychicznie nie było?
        Nie stosuj takich niedorzecznych argumentów.
      • _jasiek
        06.10.2015 10:08
        _jasiek
        @adas 2015-10-05 23:15

        No i takie są skutki oglądania w telewizorze towarzysza Lisa "na żywo". Ewidentnie rozum zaciemnia. Ja tu piszę, co pan też cytujesz: "Wiadomo, komuna zawsze oponentów do psychiatryków wsadzała." a pan na to, że dla mnie wynika z tego, że "za komuny faktycznych chorych psychicznie nie było". Zanim zarzuci się komuś "niedorzeczność" warto się upewnić czy samemu się niedorzeczności nie popełniło.

        Dodatkowy wniosek, myślenie skażone łże-mediami jest ułomne. Widać nie tylko pan tu tym zatruwasz.
    • Tadeusz
      06.10.2015 21:55
      Do "adas" podaję dosłowny cytat z listu św. Jana Pawła II (1995): "W tym trudnym momencie Kościół w ‘Tygodniku’ nie znalazł, niestety, takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd oczekiwać: ‘nie czuł się dość miłowany”. Czyż nie są to jednoznaczne słowa ze strony papieża? Pozostawienie Kościoła w ogniu ataków to zachowanie przyjaciela? A dokładnie ten "trudny moment" jak określa papież był: "wzmożonym atakiem sił lewicy laickiej i ugrupowań liberalnych na Kościół, na Episkopat, a także na Papieża." Czy papież tak by nazwał jakieś niewinne intelektualne dysputy redaktorów TP? Przypomnę, że chodziło o oskarżenia i pomówienia pojawiające się także na łamach TP. Więc nie jest to fałszywy wydumany argument. Mam podać tytuły i autorów? A co do gender to już widzę, że jesteś wyznawcą tej ideologii. Polecam poważne zapoznanie się z podstawowymi terminami "nauka" i "ideologia". Nie napisałem, że wszystko w TP jest złe. Ale ta drobina prawdy, która tam jest, nie wystarczy by wszystko było pod szyldem "katolickie". Więc kto tu jest demagogiem?
      • adas
        07.10.2015 10:35
        @Tadeusz
        Bardzo chcę wypowiedzieć się bez jakiegokolwiek polemicznego zaogniania, bo kwestia dotyczy ważnych rzeczy.
        A zatem. Proszę, nie ustawiaj mnie sobie w tej dyskusji. Nie pisz, cyt.: "A co do gender to już widzę, że jesteś wyznawcą tej ideologii." Nie jestem. Natomiast wiedza o gender istotnie wydaje mi się ważna, wyjaśniająca niektóre aspekty psychospołecznego funkcjonowania człowieka w danej kulturze.

        Drugie, ważniejsze.
        Podajmy tutaj dosłowny, ale PEŁNY cytat z listu JPII do Turowicza. "W tym trudnym momencie Kościół w ‘Tygodniku’ nie znalazł, niestety, takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd oczekiwać: ‘nie czuł się dość miłowany' - jak kidyś powiedziałem.Dzisiaj piszę o tym z bólem, gdyż los Tygodnika Powszechnego i jego przyszłość bardzo leżą mi na sercu."

        Cy JPII zarzuca Tygodnikowi, że stał się antykościelny? Moim zdaniem nie. Czytelnie dał wyraz przekonaniu, że w tamtym okresie liczył na więcej ze strony Tygodnika.
        Co istotne: ten list nie musiał być opublikowany (Turowicz specjalnie pytał JPII czy może list opublikować), redakcja mogła uniknąć tych kontrowersji. Ale redakcja postępuje uczciwie i razem z listem publikuje stanowisko Turowicza, który pisze, cyt.: "Krytyka tego, co jest złe w Kościele nie jest atakiem na Kościół, jest służbą Kościołowi, jej celem jest ukazanie, że misją Kościoła jest niesienie światu światła Ewangelii".

        Ze sporu między Przyjaciółmi (że JPII i Turowicza łączyła przyjaźń wyjątkowa nikt nie może zakwestionować) środowiska prawicowe stworzyły mit podważenia "katolickosci" TP przez JPII. Bardzo to było potrzebne tym środowiskom w procesie detronizowania pozycji TP, w walce o przywódcze role w środowiskach katolickich.
        Takie procesy są naturalne, ale źle się dzieje, jeśli prowadzą do eliminacji osób oceniających inaczej ważne dla Kościoła kwestie. Bo w konsekwencji dyskusja zamiera i ludzie przestają myśleć.
        Pozdrawiam.
  • Kopyrda
    05.10.2015 22:32
    Do Jaska:

    Chesz krytykowac artykul nie czytajac go. Nota bene cos podobnego zzrzuca ks. Charamsa ks. Oko.
  • E.
    05.10.2015 22:35
    Mam bardzo wielu zlaicyzowanych znajomych-intelektualistów. Większość czyta lub czytuje okazjonalnie "Tygodnik Powszechny" (zdaje się, jedyny tygodnik opinii, który ostatnio notuje wzrost czytalności).

    Jakie można z tego wyciągnąć wnioski? Pewnie można negatywne: najlepszy dowód na to, że to pismo nie jest katolickie, skoro czytają je zlaicyzowani intelektualiści. Ale można pozytywne: jaka ulga, że zlaicyzowani intelektualiści czytają pismo, gdzie wyjaśniają Pismo biskupi Kościoła katolickiego i pokazuje się katolicyzm jako ważną część współczesnego świata. Może bez tego nie mieliby już żadnego kontaktu z Ewangelią? Wolę zniuansowane spojrzenie na rzeczywistość, które ujmie obie te możliwości.

    Natomiast prawdą jest, że TP wielokrotnie pisze w sposób mało elegancki lub kontrowersyjny. Okładki bywają odstręczające. Niektórych numerów nie kupuję z powodu tych okładek i towarzyszących im tekstów. Poza wszystkim jednak - takich łopatologicznych czy wręcz propagandowych, grających na najniższych instynktach chwytów i tak jest w TP mniej, niż na przykład w pismach typu "Newsweek", "W sieci" czy "Do rzeczy".

    Ale kilka mam wątpliwości:
    - czy jesteśmy dziećmi, że nie potrafimy czytać krytycznie i czy zawsze "nasze" pismo musi być w pełni zgodne z jedną linią? Kiedy czytam prasę katolicką (i tę liberalną, i konserwatywną), nie zawsze się zgadzam z wymową artykułów. Ujmuje mi to coś jako katolikowi? Przeciwnie - uważam, że dla pobudzenia wiary dobre jest czytanie i "TP", i "GN", i "Więzi", i "Christianistas".
    - czy to nie jest tak, że zawsze w Kościele ścierali się konserwatyści i progresiści? Bez jednych nie byłoby rozwoju doktryny KK, bez drugich - doszłoby do zerwania z tradycją.
    - czy nie jest tak, że WSZYSCY obecnie chcemy wypowiadać swoje zdanie? Weźmy tak liczne krytyki Papieża i polskich biskupów umieszczane w komentarzach w sprawie imigrantów. Ergo: wszyscy dziś korzystamy z liberalizacji medialnej. I trzeba siebie najpierw zapytać, czy zawsze we wszystkich słuchaliśmy Kościoła i jego pasterzy (czy jak zwykle mówiliśmy: "ale to nie było ex cathedra, więc mogę w to nie wierzyć").
  • E.
    05.10.2015 22:35
    A! I jeszcze jedno - artykuł ks. Charamsy w TP to jednak żenująca wpadka:-)
    • adas
      05.10.2015 23:45
      @E.
      Bardzo istotne rzeczy napisałeś.
      Ale:
      "artykuł ks. Charamsy w TP to jednak żenująca wpadka..."

      Bo?
      (chodzi o artykuł, nie o Autora, który najwyraźniej cynicznie przygotował wcześniej swoją wielką manipuację, wikłając w to różne środowiska i osoby, o czym m.in. dziś u Lisa mówił o.Dostatni)

      A zatem...
      • E.
        06.10.2015 21:33
        No, chodzi mi o to, że nie zostało do końca sprawdzone, jakie jest tło artykułu. Z drugiej strony - skoro ks. Charamsa tak bardzo się maskował w Watykanie, to co mogli o tym wiedzieć redaktorzy w Polsce?


        Bardziej jednak jest dla mnie wpadką z tego powodu, że zdecydowano się na opublikowanie ataku personalnego. A ataki personalne zwykle bywają bronią obosieczną...
  • sos
    06.10.2015 00:06
    Za duzo faryzeizmu, kto nie mowi o wartosciach i o wierze w Boga, to po co mu taki tytul, Katolicki...
  • Obywatel 74
    06.10.2015 06:25
    „Nie pytaj, kto powiedział, ale patrz, co powiedział" - zaznaczyli w oświadczeniu redaktorzy "Tygodnika Powszechnego".
    Otóż niestety kwestia nie jest tak prosta, a sama formuła retoryczna trąci demagogią. "Nie pytaj co powiedział, ale patrz jakie stoją za tym intencje"
    Oto moja odpowiedź dla towarzystwa wzajemnej adoracji z TP.
    O problemach kościoła trzeba rozmawiać , bo jest bardzo wiele rzeczy smutnych i nagannych. Pytanie tylko z jakimi intencjami i w jaki sposób się o tej sytuacji właśnie rozmawia. Znamienne jest to , że najbardziej nad tymi problemami pochylają się lewicujący ateiści z otoczenia Adama Michnika, ubolewając nad zakłamaniem i hipokryzją polskiego kleru. Ta sama retoryka nie działa już w przypadku komunistów z przestępczą, lub moralnie wątpliwą przeszłością.Pytanie o brata Michnika, czy o prof. vel majora Baumana jest wyrazem mentalności odwetowej, antysemityzmu, nietolerancji, "mową nienawiści".
    Na zakończenia, mam więc prośbę do sofistów z GW i TP, aby ustrzegając się hipokryzji, zgodnie z zasadą „Nie pytaj, kto powiedział, ale patrz, co powiedział" spojrzeli nowym ( chłodnym) okiem chociażby na wypowiedzi Grzegorz Brauna czy ks. Oko
    Szczęść Boże
  • adas
    06.10.2015 09:44

    Proszę pozwolić mi przytoczyć tutaj dokładny cytat z listu JPII do J.Turowicza - listu, na który wielu się powouje, podnosząc, że Papież zarzucał TP odejście od katolickiego nauczania, sprzeniewierzenie się wartościom katolickim itp. Wszystko to opiera się na plotce i nieznajomości tekstu. Dlatego proszę: odnośny fragment (NIE JEST TO CAŁOŚĆ - utrzymana w zgoła innej tonacji!!!) listu JPII na 50-lecie TP:
    "„Pan daruje, jeżeli powiem, iż oddziaływanie tych wpływów [oskarżenia o klerykalizm, o rzekomą chęć rządzenia Polską ze strony Kościoła] odczuwało się jakoś także w »Tygodniku Powszechnym«. W tym trudnym momencie Kościół w »Tygodniku« nie znalazł, niestety, takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd prawo oczekiwać; »nie czuł się dość miłowany« – jak kiedyś powiedziałem”

    To tyle.
    Tym, którzy nie znają w ogóle sprawy, ale ochoczo podważają wartość TP dla Kościoła polecam także treść telegramu JPII po śmierci J.Turowicza.

    To przykre i niesprawiedliwe, że katolicy zmyślaja i fałszują świadectwo.

  • Maciej1
    06.10.2015 18:26
    Zasadnicze pytanie kto ma odebrać tygodnikowi miana "katolicki"? Czy ks.Biskup? Jakim dekretem czy też powała komisję która orzeknie że artykuły w Tygodniku są niezgodne z nauczaniem Kościoła? Może na te pytania odpowie ktoś kompetentny?
    • _jasiek
      08.10.2015 11:39
      _jasiek
      Chyba jednak biskup miejsca, czyli Kardynał Dziwisz. Z ks. Bonieckim to kolejny problem, przypisany do klasztoru Księży Marianów na Stegnach w Warszawie, siedzi "na kocią łapę" w Krakowie co wywołuje zgorszenie u młodzieży Mariańskiej.
  • kim
    09.10.2015 10:07

    "lansowana przez redaktorów księdza Bonieckiego idea "Kościoła otwartego” skompromitowała się doszczętnie."
    Czyżby?
    Jesli w swoim życiu nigdy nie została Pani przez kogoś wywiedziona w pole - to jeszcze długa droga przed Panią.

    Kościół otwarty...
    Włśnie śledzimy synodalne dyskusje. DYSKUSJE!
    Tylko duchowni mieliby prawo dyskutować różne opcje?
    Świeccy mieliby prawo tylko słuchać i pokornie się podporządkować, tak? A jesli dyskutować, to w wąskich, z góry zakreślonych granicach, tak?
    Dziękuję.
    Jak mawia stare przysłowie: lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć...
     

Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6