• adrian
    20.03.2015 19:02
    Masakra i tyle. Niech sobie zakazażą jeździć drogimi furami. Co im ta spowiedź przeszkadzała? To była pomoc w spowiedzi i tyle. Wielcy uczeni w piśmie.
  • Ania
    20.03.2015 19:41
    Czy ktos moze wyjasnic co znaczy spowiedz furtkowa i spowiedz generalna?
    • jazmig
      22.03.2015 19:52
      jazmig
      Definicja spowiedzi furtkowej wg KEP:

      "Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć.
  • Penitent
    20.03.2015 19:50
    Czym więc różni się spowiedź generalna od spowiedzi furtkowej? Dla mnie nie ma różnicy.
  • Maciej1
    20.03.2015 20:01
    Dlaczego na oficjalnej stronie Episkopatu Polski nie ma takiej treści komunikatu? Jest na temat in vito, sytuacji na Ukrainie a nic o "spowiedzi furtkowej" Więc jest oficjalny zakaz czy nie?
  • Maciej 1
    20.03.2015 20:05
    Komunikat z 368. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

    Warszawa, 12 marca 2015 r.

    W dniach 11 i 12 marca 2015 r. biskupi zgromadzili się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie na 368. zebraniu plenarnym. Uczestniczył w nim także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz zaproszeni goście z trzynastu konferencji biskupów.

    1. Zebranie plenarne Episkopatu odbywało się w przeddzień drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Ojciec Święty jest dla Kościoła darem i nadzieją. Jego wyrazista osobowość, styl duszpasterski i radykalizm ewangeliczny budzą autentyczny szacunek, który podzielają polscy biskupi. Pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie biskupi celebrowali Mszę Świętą w intencji Ojca Świętego.

    2. Biskupi omawiali aktualne problemy bioetyczne, będące przedmiotem prac legislacyjnych ministerialnych i parlamentarnych, które dotyczą ludzkiego życia w najwcześniejszych fazach jego istnienia. Obecnie – mimo poważnych zastrzeżeń natury medycznej, psychicznej, wychowawczej i etycznej – forsowana jest ustawa o zapłodnieniu pozaustrojowym (in vitro) w formie skrajnie liberalnej. Prawodawca nie dostrzega wartości życia ludzkiego w okresie embrionalnym. Traktuje je przedmiotowo i instrumentalnie, tak w akcie powoływania do istnienia, jak i w akcie pozbawiania życia z motywów utylitarnych.

    Ustawodawca nie dostrzega zagrożeń dla dobra dziecka poczętego w laboratorium. Naraża je na większe ryzyko wad rozwojowych i chorób wrodzonych, odmawiając mu też w niektórych sytuacjach prawa do poznania biologicznych rodziców. Dopuszczenie do tej procedury związków konkubenckich i innych par pozostających we wspólnym pożyciu – bez żadnych zobowiązań formalnych – nie gwarantuje wzrastania w stabilnej rodzinie. Biskupi przypominają, że zarówno nauka Kościoła, jak i autentyczne i obiektywne dobro człowieka wykluczają jakąkolwiek metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

    Następnym problemem bioetycznym jest udostępnienie bez ograniczeń środków wczesnoporonnych. Sprzedaż preparatów hormonalnych o silnym działaniu osobom biologicznie i psychologicznie niedojrzałym (od 15 roku życia) jest niebezpieczna z wielu powodów. Oznacza ona między innymi rezygnację z wychowania do wstrzemięźliwości i samokontroli. Obrót tymi środkami przyniesie dalszą degradację społeczną w odniesieniu do zdrowia biologicznego, psychicznego i wrażliwości na wartość ludzkiego życia.

    3. W związku ze zbliżającym się Zwyczajnym Synodem Biskupów w Rzymie biskupi podjęli refleksję dotyczącą małżeństwa i rodziny. Ukazała ona znaczenie rodziny w perspektywie filozoficznej, teologicznej i prawnej. Po raz kolejny wskazali na niezastąpione znaczenie sakramentu małżeństwa i rodziny dla życia chrześcijańskiego oraz wzrostu Kościoła. Podkreślono konieczność rozwijania duszpasterstwa rodzin, aby umocnić wiernych w zrozumieniu i realizacji sakramentalnego małżeństwa, pojętego jako święty i nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Z nauczania i tradycji Kościoła wynika, że osoby żyjące w związkach niesakramentalnych pozbawiają się możliwości przyjmowania Komunii świętej. Żyjącym w takich związkach należy zapewnić opiekę duszpasterską, aby mogli zachować wiarę i trwać we wspólnocie Kościoła. Pastoralna troska o związki niesakramentalne powinna także uwzględniać dzieci, które mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła.

    4. Nie możemy pozostać obojętnymi wobec narastającej fali prześladowań chrześcijan w różnych miejscach na świecie. Naszą odpowiedzią na przemoc powinna być solidarność z prześladowanymi i głośno wypowiedziany sprzeciw. Biskupi z uwagą wysłuchali relacji świadków i ofiar prześladowań w Iraku. Postanowili w odrębnym liście pasterskim szerzej przedstawić problem prześladowania chrześcijan, włącznie z przypomnieniem setnej rocznicy ludobójstwa Ormian.

    5. Zatroskani o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą, biskupi apelują o modlitwę za naszych Braci Ukraińców i o pomoc dla nich. Pamiętamy, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług. Dużą pomoc potrzebującym na Ukrainie niesie już teraz Caritas Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W tę pomoc może się włączyć każdy. Dlatego zwracamy się do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości. Piąta niedziela Wielkiego Postu, 22 marca br., obchodzona będzie jako Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.

    6. W czasie obrad biskupi wysłuchali też relacji z przygotowań do pielgrzymki duchowieństwa polskiego z okazji 70. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau przez wojska amerykańskie. Odbędzie się ona 29 kwietnia br. W okresie II wojny światowej obóz ten był głównym miejscem więzienia duchownych z Kościołów chrześcijańskich. W nieludzkich warunkach przebywało w nim m.in. blisko 1800 księży, zakonników i biskupów katolickich z Polski, wśród nich bł. bp Michał Kozal. Ponad połowa z nich zginęła w Dachau męczeńską śmiercią. W pielgrzymce weźmie udział około tysiąca księży, kleryków i świeckich z Polski i innych krajów.

    Biskupi zachęcają wszystkich do przemiany życia i błogosławią kapłanom i wiernym uczestniczącym w rekolekcjach oraz biorącym udział w nabożeństwach wielkopostnych.

    Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

    Warszawa, 12 marca 2015 r.
  • jola
    20.03.2015 20:16
    Cóż zakazy nakazy a mnie się wydaje ze jeśli ktoś chciał się wyspowiadać to mu było bez różnicy czy z furtką czy bez

  • katoliczka
    20.03.2015 23:51
    Moim zdaniem jest to nieprzemyślany zakaz, ponieważ spowiedzi furtkowe są bardzo ważne. Sama przeżyłam taką spowiedź i powiem szczerze lepszej spowiedzi nie miałam. Uważam, iż biskupi, którzy zakazali spowiedzi furtkowej nigdy jej nie przeżyli
    • Jerzyk
      21.03.2015 11:12

      Szatan zawsze daje rzeczy wyglądające na wspaniałe,

      - " Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł" Rdz.3;6

      - Nie zmienił swojego sposobu do dziś.
      - Gdyby pokazał jak jest naprawdę, nikt by nie wiziął

      • _jasiek
        21.03.2015 15:53
        _jasiek
        Z radością tym razem się z Panem zgadzam.
      • Paula
        03.04.2015 08:39
        Wiemy również, że szatan zrobi wszystko żeby namącić w Kościele i ukazać zło jako dobro, a dobro jako zło...często posługując się do tego również ludźmi Kościoła, np.: kapłanami.
    • brunero
      22.03.2015 16:37
      brunero
      Moim zaś zdaniem, teza, że tak poważne i liczne grono jak Episkopat wydało jakiś "nieprzemyślany zakaz" jest kuriozalna.
  • michal
    21.03.2015 03:33
    gdyby nie wprowadzono tego zakazu prawdopodobnie nigdy nie dowiedziałabym się, że coś takiego istnieje.
  • _jasiek
    21.03.2015 08:18
    _jasiek
    Wreszcie światełko w tunelu, Episkopat Polski wypowiedział się w sposób jasny i konkretny o czymś co bujało jak nowotwór w Kościele. Pora na tzw. "Chrzest w Duchu Świętym", glosolalia, działalność rozłamowych "wspólnot" itp wynaturzenia, które wyciągają wiernych z Kościoła.
    • Silvio
      21.03.2015 09:17
      Silvio
      Nie wiem,_jaśku jaki ''kościół'' masz na myśli pisząc,że wspólnoty działające w Kościele katolickim wyciągają zeń wiernych.Znam taką wspólnotę,która uważając siebie za ''jedynie prawdziwy Kościół'' robi mnóstwo dymu i sieje ferment negując wszystko i wszystkich,którzy są poza ta wspólnotą.To znane wszystkim suspendowane Bractwo - prawdziwy nowotwór na ciele Kościoła.
      • _jasiek
        21.03.2015 09:57
        _jasiek
        Nie wiem o co Panu chodzi, bo mnie o te byty, które mienią się katolickimi a wyznają więcej z Lutra niż z Chrystusa Pana.
    • IO
      23.03.2015 15:25
      Mnie np. wspolnota Odnowy w Duchu sw. do Kosciola przyciagnela i wyjasnila o co w nim chodzi, bo wczesniej uwazalam Kosciol za organizacje przestepcza, od ktorej trzeba sie trzymac z daleka.
      I znam co najmniej 50 osob mojego pokroju, ktore na lono Kosciola wrocily z zarliwoscia pierwszych chrzescijan - wiec Twoja teoria o wyciaganiu ludzi z Kosciola jakos nie trzyma sie rzeczywistosci.
      Bylam do spowiedzi furtkowej i owszem bylo przewlwczenie przez pierwsze przykazanie w te i spowrotem (co uwazam, ze w dobie wrozek, tarotow i rozmaitych gier jest akurat strzalem w 10)ale zadnej psychoterapii i egzorcyzmow tam nie bylo. jedynym dodatkowym elementem bylo wyrzeczenie sie popelnionego zla i przebaczenie wszystkim, ktorzy sie do tego przyczynili - co akurat bardzo chrzescijanska praktyka jest.
  • ada
    21.03.2015 08:25
    Charyzmatycy kontra urzad w polskim zascianku. To ciekawe dlaczego nie ma tego w oficjalnym komunikacie episkopatu?
    Przykre, na pocieszenie zostaje tylko fakt, ze Pan Jezus tez mial problemy z uczonymi w pismie. Potrzeba duzo modlitwy za polski kosciolek, a moze nawet przydalyby sie egzorcyzmy w niektorych urzedach koscielnych, wszak nie jest tajemnica, ze czesc hierarchow pomagala prl-owskiej wladzy w niszczeniu kosciola a teraz nie moga sie odnalezc i znalezli sobie nowego wroga wspolnoty charyzmatyczne, zwlaszcza te, ktore sa mocnym swiadectewm. To bradzo niebezpieczny proceder, ktory spowoduje powazne konsekwecje w kosciele nie tylko polskim. Ciekawe czy Watykan wie o tych poczynanich naszych purpuratow?
  • zdziwiony
    21.03.2015 09:43
    może ktoś z oświeconych poda definicję tego "zła-fyrkowa"...
    • jo_tka
      21.03.2015 10:41
      jo_tka
      Proszę zajrzeć na koniec informacji, poniżej obrazka. Tam są linki wyjaśniające.
    • jazmig
      22.03.2015 19:49
      jazmig
      to jest definicja tej spowiedzi wg KEP:

      "Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć.
  • zaba na rowerze
    21.03.2015 10:10
    Takie to dowcipne nawet.
    Przepisy określają jasno czym jest Sakrament Spowiedzi, oraz jakie są jego elementy konstytutywne.
    A tu się okazuje że na sprawowanie sakramentu w sposób wątpliwy, przymyka się oko no chyba że komisja episkopatu tego zakaże.
  • Z Tumskiego wzgórza
    21.03.2015 10:49
    wydaje mi się, że ta decyzja naszych biskupów to odpowiedź na pytania jakie stawiał w dyskusji o miejscu odnowy charyzmatycznej w Kościel ksiądz Paweł z diecezji płockiej
  • TomaszL
    21.03.2015 14:12
    Teraz pozostała do przedyskutowania (i zakazania) praktyka tzw. "chrztu w Duchu św." dokonywanego przez osoby ochrzczone i bierzmowane.


  • Jan
    21.03.2015 14:39
    A co z praktykowaniem Toronto Blessing czyli histerycznego śmiechu w ramach Adoracji Najświętszego Sakramentu? Co z hipnozą podczas spowiedzi? Co z ludźmi leżącymi na podłogach w setkach kościołów katolickich w Polsce, którym wmawia się, że w stan uśpienia wprowadza ich Duch Święty?
  • Julia
    21.03.2015 21:49
    przeżyłam spowiedź furtko-wą i dziękuję Bogu za tego Kapłana , który wyprowadził mnie podczas tej spowiedzi z lęków i pokazał " Światło " pokój zagościł w moim sercu i w radości prosiłam Jezusa o Błogosławieństwo dla tych którzy sprawili mi ból a tym samym pokazał mi Jezus w osobie Księdza -jak mam przebaczać i modlić się za tych co mnie prześladują.Nasze " małżeństwo " odkrywamy z mężem ciągle na nowo i w radości choć już mamy 38 lat pożycia małżeńskiego.Te przygotowania i pytania pomogły mi w czasie tej spowiedzi uwolnić się od wielu więzów . zobaczyłam moją rodzinę w ogromnej Miłości . Bogu niech będzie Chwała i Cześć , że mogłam to uczynić nim Episkopat zabronił . Jezus mówi aby słuchać ale nie czynić tak jak oni - oraz nakładają ciężary , które sami nie noszą . Jestem posłuszna temu ogłoszeniu Episkopatu bo w posłuszeństwie ,tylko tak rodzi się dobro i przyjmuje ten zakaz , choć mnie już nie dosięgnął . dla wielu zadziwieniem by było kto mnie w tej spowiedzi furtko-wej poprowadził . Boże Błogosław naszych biskupów .
  • jazmig
    22.03.2015 19:47
    jazmig
    Oto definicja spowiedzi furtkowej z dokumentu KEP:

    "Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć.
  • jazmig
    22.03.2015 19:51
    jazmig
    Opinia KUL nie pokrywa się z definicją, jaką przyjęła KEP.
  • chrześcijanka
    23.03.2015 10:19
    Ciekawe jest to,że przez lata Biskupi nie zabrali głosu w sprawie niezgodnych z nauką Kościoła praktyk medytacyjnych typu zen i innych,propagowanych przez niektórych benedyktynów.Wielu wiernych zostało w te medytacje wciągniętych i poniosło ogromne spustoszenie w życiu duchowym przez te praktyki. Nikogo to przez lata nie obchodziło i nadal nie interesuje, a tu w sprawie tzw. spowiedzi "furtkowej" "burza w szklance wody".
    • _jasiek
      23.03.2015 15:35
      _jasiek
      Kilkanaście lat temu Kościół wypowiedział się negatywnie o publikacjach ks. De Mello. Kongregacji Nauki Wiary jednoznacznie stwierdziła, iż poglądy ks. Anthony'ego de Mello SJ są "nie do pogodzenia z wiarą katolicką" i "mogą prowadzić do poważnych szkód".
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11