• Prosiak
    12.03.2014 09:56
    Prosiak
    Co to w ogóle jest za manifest smutnego człowieka?
    A poza tym co innego być otwartym na słuchanie, a co innego wystawić się na "przebywanie w szkodliwych warunkach". Musi Ojciec przyznać, że mimo swoich ułomności, bohaterowie, o których Ojciec wspomniał jednak mieli coś do powiedzenia. A z tym naprawdę bywa różnie.
  • spoko
    12.03.2014 10:52
    Nie wiem skąd pochodzi autor artykułu, ale użyte kilkakrotnie słowo buc to w moich stronach nic innego jak ch**. Troche to źle wygląda na takim portalu !?
  • Alpejski
    12.03.2014 12:56
    „Nie obrzydza mnie brudna butelka, kiedy wiem, że potrzebuję lekarstwa, które w niej się znajduje. Wycieram rękawem szyjkę flaszki i piję do końca.”

    Trochę ojciec Wojciech „przesterował”. Aby dobrze rozumieć przesłanie Starego Testamentu nie można odrzucać szczegółowych przepisów, które musiały być przestrzegane, aby zachować czystość ciała i ducha. Żydzi uważali, że brud duszy zaczyna się, bądź współistnieje z nieczystością ciała, rozumianą bardzo szeroko i rozciągniętą na przepisy higieniczne. Chrystus przypomina, że ani jedno słowo ze starego Prawa nie zostaje zniesione. Nie namawia On też do nieprzestrzegania wszystkiego, co rozumiane jest, jako utrzymanie czystości ciała i ducha.
    Podkreśla natomiast i przestrzega przed sytuacją skrajnie odwrotną, że piękni i czyści na zewnątrz możemy mieć „brudne” serce, jak w przypowieści o grobach pobielanych. Ciężar nauczania przenosi na czystość wewnętrzną, jak w nauczaniu, że nic co pochodzi z zewnątrz nie kala człowieka, a wszelkie złe myśli i uczynki z wnętrza serca pochodzą. Ale cały czas człowiek jest przez Chrystusa postrzegany, jako jedność i te słowa mają przywrócić i podkreślić równowagę w przestrzeganiu Prawa.

    W tym kontekście należy rozumieć też słowa polecenia „czyńcie, co wam mówią, ale nie naśladujcie ich”. Ale to nie usprawiedliwia zapuszczonych duchowo i higienicznie głosicieli słowa, wręcz przeciwnie jest dla nich jeszcze większym oskarżeniem.

    Co do „wymiataczy” rekolekcyjnych, pyszałkowatych i pewnych siebie i tych posługujących się językiem plugawym byłbym bardzo ostrożny. Do plugawych słów zalicza się w Małopolsce słowo na b, używane tutaj przez ojca Wojciecha.

    No chyba ojciec chciał być bardzo, bardzo cool.

    To jednak moim skromnym zdaniem nie przystoi i chyba nie za podszeptem Ducha Świętego jesteśmy taaacy cool? No nie?
    No chyba, że róbta co chceta… I siema.

    Ale to nie ta bajka. Pozostanę zdania, że z brudnej butelki nie pijam. Radzę to też ojcu Wojciechowi, ani estetycznie, ani zdrowo.

  • KrakowiaczekCiJa
    12.03.2014 17:29
    To słowo na "b" z podtytułu to u nas wulgaryzm.
  • Komar
    12.03.2014 20:18
    Czasami są rekolekcjoniści, którzy powinni doświadczyć swojej spektakularnej porażki duszpasterskiej żeby nabyć choć trochę autorefleksji i samokrytyki, o szacunku do wiernych nie wspominając
  • Andej
    12.03.2014 21:41
    Ksiądz Bronisław Bozowski, na zarzut, że księża z ambon gadają głupoty, powiedział, abym nauczył się słuchać,a wtedy, nawet w najgłupszej wypowiedzi znajdę myśl dla siebie. Praca nad tym zajęła mi wiele lat. Teraz przyznaję mu rację. Żeby usłyszeć, trzeba chcieć usłyszeć. Nie tyle od kogo, ale co.
  • drtom
    14.03.2014 20:04
    a może zamiast na siłę naginać historie biblijne do własnej filozofii, przyznać wreszcie, że większość duchownych ma przekaz na żenującym poziomie i poszukać przyczyn? może jakieś kursy dodatkowe? może zmiana sposobu przygotowania w seminariach?
    Zawsze można sobie wmówić (i innym przy okazji też), że skoro do Balaama Pan Bóg przez osła przemówił, to i przez słabego rekolekcjonistę też może.
    Oczywiście, że może. może i bez niego nawet. tylko po co go w takim razie powołał na głosiciela Słowa?
    mieszkam od pół roku w mieście, gdzie jest kilkanaście kościołów. do tej pory nie znaleźliśmy z żoną takiego, gdzie można by z zainteresowaniem posłuchać kazania.
    jak tak dalej pójdzie, to liturgię Słowa sobie z internetu ściągniemy z jakimś ciekawym kazaniem, a na Mszę pójdziemy dopiero na "Wierzę w Boga..."
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6