Komentarze 4
 • Ceremoniarz
  01.06.2010 15:18
  Autorowi powyższego tekstu polecam lekturę Katechizmu Służby Liturgicznej, gdzie wszystko jest w sposób właściwy wyszczególnione, bo ten tekst wprowadza osoby niezaznajomione z liturgią w błąd. Mikrofonem opiekują się podczas mszy ceremoniarze, a funkcja Ministranta Mikrofonu jest jakimś oksymoronem, bo ani takiego stopnia, ani funkcji liturgia nie przewiduje. Niosący świece, to Ministranci Światła, fachowo nazywani Ceroferariuszami którzy niosą świece nazywane akolitkami, ale nazywaniem ich akolitami jest wprowadzaniem w błąd, bo Akolita to także nazwa niższego święcenia kapłańskiego, który przygotowuje naczynia liturgiczne dla kapłana przy ołtarzu i ma prawo do roznoszenia komunii. Funkcja Służby Porządkowej ma zupełnie inne zadanie i przeznacza się ją zazwyczaj świeckim. Poprawna nazwa Ministranta krzyża to KRUCYFERARIUSZ. Z tekstu wynika, że Turyferariusz zajmuje się jedynie dbaniem o przedmioty do kadzidła, a nie wspomniano, że nosi on trybularz, a łódkę nosi Nawikulariusz. To niektóre błędy przeze mnie wyszczególnione, tekst wg. mnie nadaje się do poprawy !
 • Bilu
  02.06.2010 10:05
  Czy na zdjęciu do rozdziału TURYFERARIUSZ widzę dziewczyny czy tylko mi się zdaje(słaby wzrok)? Ach to równouprawnienie w Kościele. Ten cały Ministrant Mikrofonu też brzmi jak jakiś potworek. Ok, czasem jest taka osoba potrzebna, ale jeśli ja pójdę na chwilę do zakrystii i zapalę żyrandole bo ktoś o tym zapomniał to będę np. Ministrantem Obsługi Oświetlenia? Oj, chyba znów dziś wrócę do lektury OWMR. Św. Dominiku Savio, módl się za nami!
 • prokurator
  02.06.2010 23:14
  akolita to alumn w seminarium po przyjęciu posługi akolitatu. ministranci odpowiadający za świece są nazywani ceroferariuszami. aż chce się komentować zdjęcie z dziewczynami służącymi do Mszy św. :P pewnie nie wiedzą nawet co to humerał :/ degeneracja wśród LSO.
 • Kinga
  14.12.2014 02:25
  "Dokumenty liturgiczne nie wymieniają ministranta mikrofonu wśród funkcji liturgicznych." No tak, bo takiej funkcji po prostu nie ma. Skąd więc się tu pojawiła?
  Zapomniano za to o ministrantach ołtarza, choralistach czy nawikulariuszu. Akolita to z kolei stopień przyznawany podczas studiów w seminarium, a nie ministrant światła. Natomiast głównym obowiązkiem turyferariusza jest obsługa kadzielnicy. A służba porządkowa to zupełnie co innego niż ministranci. To tak jakby napisać, że organista to też rodzaj ministranta.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8