• Gość
    04.06.2019 16:50
    O diakonisach http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id_n=40&id=114 https://portal.tezeusz.pl/2010/07/19/zapomniane-swiecenia-diakonisy-wczesnego-kosciola/ https://pl.aleteia.org/2016/11/22/czy-kobieta-moze-byc-diakonem-sprawdzamy-co-o-tym-mowi-pismo-swiete-i-tradycja-kosciola/
  • Dawidos123
    04.06.2019 18:42
    To byłby ostateczny koniec kościoła. Szczeże to uważam, że kobiety powino się trzymać zdala od prezbiterium. Katechetka - ok, ale szafarka? A co, brakuje nam księży? Pozycja szafarza, to wogóle porażka kościoła jest.
    • DREM0R
      04.06.2019 23:32
      DREM0R
      "Końcem Kościoła" w tym wypadku nie byłoby samo wyświęcanie kobiet, czy dopuszczanie ich do służby liturgicznej, co bardziej związana z tym redefinicja nauczania definitywnego. Jak na razie historia pokazuje, że ogłoszenie dogmatu o nieomylności papieskiej było jednym z większych błędów Kościoła w ostatnich stuleciach. W XX wieku Kościół próbował wybrnąć z tej pułapki, ale jak na razie się to nie udało.
  • jurek
    04.06.2019 18:55
    Ciekawe dlaczego jest to "niemozliwe"? Bo tak uważają papieże. A co będzie w przyszłosci. Jeszcze niedawno uważano zapewne za "niemożliwe", że kobiety mogą byc diakonami czy pop prostu ministrantami czy lektorami.
    • Elle
      04.06.2019 21:52
      A tak zostawiając na chwilę na boku kwestie czy jest to mozliwe, czy nie, to po co nam wogóle w Kościele takie desperatki, co to dla swoich ambicji instrumentalizuja i Eucharystie i Matkę Bożą. Nie dosc mamy klopotow z homoseksualistami i pedofilami w kapłaństwie?
      • DREM0R
        05.06.2019 08:51
        DREM0R
        Z dokładnie tego samego powodu, co "desperaci". Skoro są mężczyźni, którzy chcą odprawiać msze, to czemu Cię dziwi, że są też kobiety, które pragną tego samego? Bycie kapłanem to nie jest zajęcie, które wymaga jakiś typowych "męskich" cech charakteru.
      • Elle
        05.06.2019 20:04
        Nie zrozumiales mojego pytania. Mnie nie obchodza czyjes checi. Pytanie jest czy wierni potrzebuja kaplanow kobiet? Dodajmy kobiet, ktore wogole nie rozumieja o co, w tym wszytskim chodzi. Kaplanstwo to nie jest samorealizacja tylko powolanie. Czy te kobiety wydaja Ci się powolane? Dla mnie to jakas kompletna dziecinada. Zadna z nich nie przypomina mi Maryi, Sw Hildegardy czy Teresy z Avilla, raczej Magdalene Srodę. Kogo to ma pociągnąć do Boga?
      • DREM0R
        06.06.2019 00:08
        DREM0R
        Czyli mam rozumieć, że według Ciebie mężczyzna chcący być kapłanem ma powołanie, a kobieta chcąca być kapłanem z automatu pragnie jedynie samorealizacji, tylko dlatego, że jest kobietą? Bardzo mętna argumentacja. Kobieta i mężczyzna mają takie same predyspozycje, by być kapłanem, tu nie trzeba niczego szczególnego, co by było typowe wyłącznie dla jednej z płci.
    • elle
      07.06.2019 11:25
      No to jeszcze raz łopatologicznie. Jeżeli ktoś mógł mieć powołanie to byłaby to Maryja, Sw Teresa z Avilla, Sw Katarzyna ze Sieny a one powołania do kapłaństwa nie miały. Jak te Panie komuś umyją nogi to zacznę uważać, ze byc może mają jakieś powołanie do jakiejś służby. Na razie jednak mi to nie grozi, bo ich pycha aż bije po oczach. Te kobiety zanim zaczna nas uszczęśliwiać swoim kapłanstwem powinny najpierw zapracować sobie na nasz szacunek a tego się nie da zrobić histeryzując pod kościolem. Gdyby postulat wyszedł od Matki Teresy z Kalkuty, albo Jezus objawił pragnienie kaplanstwa kobiet Siostrze Faustynie czy Alicji Lęczewskiej to bym się nad tym zastanowiła. To jednak raczej przypomina sabat czarownic niz zebranie przyszlych kaplanek. Nie ma o czym dyskutowac. I zeby nie było, jest wielu kiepskich kapłanów nie oznacza to jednak, że w ramach równouprawnienia mamy również tolerować kiepskie kapłanki. Niech nas Bóg chroni przed taką plagą.
      • Gość
        07.06.2019 13:16
        Na jakiej zasadzie objawienia mają być ważniejsze od Słowa Bożego?
      • elle
        07.06.2019 15:07
        Każde objawienie jest badane pod kątem zgodności z biblią. Więc jeśli ktoś dostanie objawienie, że homoseksualizm albo rozwody nie obrażają Boga, to oczywiście będzie to fałszywe objawienie, bo przeczące biblii. Ale biblia nie wszystko rozstrzyga tak zdecydowanie i Kościół do pewnych prawd dojrzewa. np. biblia nie rozstrzyga jak często można przyjmować Eucharystię, dlatego Pan Jezus pomaga Kościołowi np. za pomocą objawien. Tę akurat rostrzygnął objawiając się Katarzynie Laboure, bo mu się nie podobało, że wiernym ogranicza się dostęp do niego. Jeśli mu się nie podoba niedopuszczanie kobiet do swięceń, bez obaw na pewno się o tym dowiemy. Ale najprawdopodobniej ta sprawa jest już rostrzygnięta skoro papierz oglosił ex catedra i nie mocnych przeslanek , żeby stwierdzic, ze jest to sprzeczne z biblią czyli Papierz i Kościł źle to odczytali.
      • Gość
        07.06.2019 15:24
        "Choćby anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!" " przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią"
      • elle
        07.06.2019 19:45
        Jasne znam, ten cytat, tyle ze nie ma tutaj zastosowania. Piszę przeciez, ze bada sie objawienia na zgodnosc z ewangelia i tylko takie przyjmuje.
  • mbtm
    04.06.2019 20:00
    Jeżeli ktoś choć raz przeczytał Nowy Testament to wie że jest tam wprost napisane że kobieta kapłanem być nie może. Argument że ten zakaz był uwarunkowany kulturowo do mnie nie trafia, bo pisali je ludzie natchnieni Duchem Świętym, a Paraklet na pewno nie jest ograniczony ludzką kulturą.
    • Gość
      04.06.2019 20:49
      W którym miejscu?
      • Gość
        04.06.2019 22:20
        gdyby się dobrze wczytać w NT, to można się zastanowić, czy on w ogóle ustanawia "kapłaństwo" rozumiane tak, jak naucza KK
      • Gość inny
        05.06.2019 12:16
        Dokładnie. Mowa jest o „nadzorcy” (επίσκοπος), „starszym” (πρεσβύτερος) czy „posługującym” (διάκονος), a nic o „kapłanie” (ἱερεύς) czy wyświęcaniu. Chrystus jest nazwany „arcykapłanem na wieki na wzór Melchizedeka” (Hebr 6, 20), po za tym „królewskie kapłaństwo” (βασίλειον ἱεράτευμα 1 P 2, 9 ; por. Ap 1, 6 i 5, 10).
      • Anonim (konto usunięte)
        05.06.2019 21:19
        Zapominajcie o Tradycji. Solą Sciptura tylko u protestantów.
      • Gość inny
        06.06.2019 16:50
        Bynajmniej nie protestant Joachim Gnilka „Jezus z Nazaretu” (1997, przekład Juliusz Zychowicz) pisze:
        „W otoczeniu Jezusa były również kobiety. Wśród nich także te, które stały pod krzyżem. Mk 15,40n nie nazywa ich wprawdzie uczennicami, ale określa je jednoznacznie jako właśnie takie : „Kiedy [Jezus] przebywał w Galilei, one towarzyszyły Mu (ηκολουθουν αυτω) i usługiwały [...] razem z Nim przyszły (συναναβασαι αυτω) do Jerozolimy”.” (s. 223) Czasownik ηκολουθουν znaczy „naśladować, iść za kimś” i jest odpowiednikiem „bycia uczniem” (s. 105 i 205). Por. Mk 8,34 „Jeśli kto chce pójść za Mną ...”
        Podobnie Maria z Betanii „usiadła u nóg (παρακαθισασα παρα τους ποδας) Jezusa i przysłuchiwała się Jego mowie”. Jest to innym rabinicznym określeniem ucznia (por. Dz 22, 3).
        O Ostatniej Wieczerzy : „Ostatni wieczór swego życia spędził Jezus w Jerozolimie w kręgu swych uczniów. Nie należy przy tym wykluczać, że obecne były tam również uczennice, które przybyły z Nim do Jerozolimy (por. Mk 15,40n). Wzmianka o Dwunastu w Mk 14,17 nie musi tego wykluczać.” (s. 335).
        Prócz diakonisy Febe w Listach obecne są inne kobiety. Junia z Andronikosem „wyróżniają się między apostołami” (επισημοι εν τοις αποστολοις Rz 16,7), Pryscylla jest zawsze wymieniana na równi z mężem, np. „Pozdrawiają was w Panu bardzo Akwila i Pryscylla z kościołem, który jest w ich domu” (Ακυλας και Πρίσκιλλα συν τη κατ οικον αυτων εκκλησια 1 Kor 16, 19).
      • elle
        07.06.2019 11:44
        Jezus miał wielu uczniów i uczennic, ale powołał dwunastu a wśród nich żadnej kobiety. Z tego wniosek, że nie każdy uczeń jest powołany (do kapłaństwa). Poza tym Kościól należy do Jezusa i jest prowadzony przez Ducha. Bóg może w którymś momencie zażyczyć sobie kopłaństwa kobiet, czemu nie? Ale ma na to swoje sposoby - objawienia. Kościół był od wieków reformowany przez objawienia właśnie. Czy komuś wiadomo coś na ten temat, żeby Pan Jezuś komuś objawił , że chce kapłanów kobiet?
      • Gość inny
        07.06.2019 12:53
        A w którym miejscu Chrystus nazwał swych uczniów kapłanami?
    • mbtm
      05.06.2019 18:06
      List do Hebrajczyków,dla jasności Nowy Testament, "Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć z tymi, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. I ze względu na nią powinien jak za lud, tak i za samego siebie składać ofiary za grzechy. I nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron. Dla wyjaśnienia Aaron był powołany jako kapłan. Księga Wyjścia, dla jasności Stary Testament, "Ty zaś rozkaż bratu twemu Aaronowi i jego synom, wybranym spośród Izraelitów, zbliżyć się do ciebie, aby Mi służyli jako kapłani: Aaron i Nadab. Zgodnie z tym Katechizm Kościoła Katolickiego mówi że Liturgia Kościoła widzi w kapłaństwie Aarona i posłudze lewitów, a także ustanowieniu siedemdziesięciu "Starszych" zapowiedzi posługi święceń Nowego Przymierza. O tym pisze znów często Święty Paweł, Przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez nałożenie moich rąk", czy w innym miejscu, "Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania", lub "W tym celu zostawiłem cię na Krecie, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów. Jak ci zarządziłem" .
    • mbtm
      05.06.2019 18:14
      I zapomniałem, o kapłaństwie kobiet pisał Święty Paweł w Nowym Testamencie tak, "Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje". Kto ma uszy niech słucha, jak mówi Pismo, dla mnie kapłaństwo kobiet jest nie do przyjęcia, i chwała Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła że trzyma się Biblii i Tradycji.
      • Gość
        06.06.2019 00:01
        Po pierwsze brak tu wzmianki o kapłaństwie (pomijając „dla mnie kapłaństwo kobiet jest nie do przyjęcia”).
        Po drugie, jak pisze katolicki biblista Joachim Gnilka („Paweł z Tarsu: apostoł i świadek” 2001, tłum. Wiesław Szymona OP, s. 231 - 232): „Wypowiedzi Pawła dotyczące miejsca kobiety w Kościele nie są ze sobą spójne, a niekiedy wręcz sprzeczne. Według 1 Kor 12, 13; Ga 3,28 różnice między mężczyzną i kobietą, podobnie jak między wolnymi i niewolnikami zostały zniesione; w chrzcie wszyscy zostali napojeni tym samym Duchem. Sensu tej wypowiedzi nie należy ograniczać do czasów ostatecznych, do porządku eschatologicznego; osiągnięta w sposób zasadniczy wolność musi znajdować wyraz już teraz - przede wszystkim w Kościele. Ale obok tej tezy wolnościowej jest jeszcze żydowska tradycja, do której zachowania Paweł czuje się w tym punkcie zobowiązany i której znaczenie podkreśla w 1 Kor 11. Zgodnie z nią kobieta jest poddana mężczyźnie, a obrazem Boga jest tylko w sensie pochodnym, a mianowicie za pośrednictwem mężczyzny (11,7). Paweł uzasadnia to, odnosząc się do teologii stworzenia i - niestety - także chrystologicznie (11,3.8). Z tego punktu widzenia nie jest łatwo rozstrzygnąć, czy dany kobiecie nakaz milczenia podczas zebrań Kościoła (mulier taceat in ecclesia 14,33b - 36) pochodzi od Pawła, czy też jest późniejszą glosą. W każdym razie pozostaje on w ewidentnej sprzeczności z 1 Kor 11,5, gdzie publiczne występowanie kobiety na zebraniach liturgicznych jest traktowane jako zrozumiałe samo przez się. Dlatego bardziej słuszne jest opowiedzenie się za glosą. Zarysowuje się tu konflikt pomiędzy Ewangelią i porządkiem cywilnym.”
      • Gość
        06.06.2019 16:35
        Zaś kobiety „mają być poddane, jak to Prawo nakazuje” (1 Kor 14, 34) jak pogodzić z „Jeżeli usprawiedliwienie dokonuje się przez Prawo, to Chrystus umarł na darmo” (List do Galatów 2, 21) ?
    • elle
      07.06.2019 15:10
      Po prostu ich wybrał, tylko tych dwunastu było w wieczerniku przy pierwszej eucharystii, tylko im to kazal czynić na swoją pamiątkę. Czego Ci więcej trzeba?
      • Gość
        07.06.2019 15:50
        To tylko 12 ma prawo to czynić?

        Jeszcze jeden przykład.
        „Kol 4,15 wymienia kobietę imieniem Nimfa jako zwierzchnika Kościoła domowego”, tak samo zapewne było z Lidią z Dz 16,15 („Paweł z Tarsu” s. 236).
        W Biblii Tysiąclecia jest „Nimfas”, tyle że νύμφα znaczy po grecku „panna młoda” czy „rusałka”, jest to żeńskim imieniem.
      • elle
        07.06.2019 19:51
        A kto to jest zwierzchnik kościola domowego? Animator wspólnoty? Toz tego kobietom nikt nie odmawia. Znaczy to tylko tyle, ze byla Panią swojego domu (pewnie niezamęzna albo wdowa) i jej służba również przyjela wiarę. Moze nawet miala meza, ale on pozostal poganinem i nie robil jej trudnosci. Pokaż mi w biblii jedno miejsce, w ktorym kobieta sprawowala eucharystie.
      • Gość
        07.06.2019 23:31
        Wzmianki w Piśmie o Eucharystii są nieliczne i ogólnikowe.
        „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2, 42)
        „łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca” (Dz 2, 46)
        „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.” (1 Kor 11, 24)
        „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba.” (1 Kor 10, 16)
        Z tekstu nie wynika kto przewodniczył. Podobnie w Didache 14,1 „zebrawszy się razem, by łamać chleb i składać dziękczynienie”.
        Wprost mowa o Pawle : „W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy. [...] wszedł na górę, łamał chleb i spożywał, a mówił jeszcze długo, bo aż do świtania.” (Dz 20, 7.11) „wziął chleb, złożył Bogu dziękczynienie na oczach wszystkich i ułamawszy zaczął jeść” (Dz 27, 35).

        P. też http://kobiety-w-kosciele.pl/artykuly/czy-kobiety-uczestniczyly-w-ostatniej-wieczerzy.html

        Jak pisze jezuita Xavier Léon-Dufour „Wszyscy chrześcijanie, mężczyźni i kobiety, mogą spełniać posługi, chociaż Nowy Testament nie wspomina o tym, by jakaś kobieta była biskupem” („Słownik Nowego Testamentu” tłum. Kazimierz Romaniuk, 1986 s. 499).
  • Alexy Neudorf
    04.06.2019 20:27
    Jeszcze parę lat a kościołowi zabraknie mężczyzn do wykonywania zawodu (dla większości jest to niestety zawód a tylko dla małej mniejszości powołanie) kapłańskiego. Czasy kiedy kobieta mogła z łaski proboszcza tylko sprzątać kościół albo ozdobić ołtarz należą do przeszłości strajk Maria 2.0 w Niemczech pokazał dobitnie że bez kobiet ten kościół jest pusty (kobiety spędziły Eucharystie przed kościołem) i już dzisiaj nie jest w stanie funkcjonować. Świadomość i pełne uprawnienie dla dzisiejszych kobiet nie zagłuszy żaden biskup im później tym gorzej dla całego kościoła. Nawet w tak niby zacofanym Islamie kobiety (Muršida) mogą ( nie wszędzie) przewodniczyć w piątkowych modłach a to jest wyższe stanowisko niż kapłani w KK. Co pan Bóg ma w planie z kościołem katolickim tego nie wie ani papież ani biskupi.
    • Gość
      04.06.2019 20:50
      wypadałoby pisać Pan Bóg
    • Adam
      04.06.2019 22:50
      Z tego co wiem, a mieszkam w Niemczech, te pobozne kobiety same sobie odprawialy Msze sw. "obstawiajac" wszystkie funkcje. Po drugie nie wolno zapominac, ze KK w Niemczech to bardziej instytucja uzytecznosci publicznej niz Kosciol z duzej litery. Wiec mozna by powiedziec, ze to slepy slepego prowadzi odnosnie nauczania KK.
      • Alexy Neudorf
        05.06.2019 18:30
        Może i mieszkasz w Niemczech ale w przeciwieństwie do mnie nie masz styczności z katolickim kościołem niemieckim tylko słuchasz i powielasz jakieś prymitywne złośliwości.
        Jeżeli masz dowód na to że te kobiety odprawiały mszę św. to go opublikuj z podaniem źródła. Te kobiety nie wystąpiły z kościoła (wtedy mogły by odprawiać ew. mszę) ale postanowiły przez parę dni nie wchodzić do kościoła i nie pracować w parafii by tak zamanifestować ich ważność. Ja należę do tego, dla Polaków - lewackiego, kościoła od urodzenia i w pełni popieram wszystkie te ruchy które mają za cel przekształcenia go w kościół "powszechny" bo też kobiety powinny mieć te same obowiązki i prawa co mężczyźni. Czekam na te dowody.
      • Alexy Neudorf
        05.06.2019 18:54
        "https://www.domradio.de/themen/reformen/2019-05-13/kirchenstreik-der-frauen-von-maria-20-hunderten-orten" tam w tym bardzo konserwatywnym katolickim portalu możesz się rzetelnie poinformować
    • kobieta
      05.06.2019 07:18
      Przewodniczyć w modlitwie, a dokonać cudu Eucharystycznego... Jak można powiedzieć, że przewodniczenie w modlitwie ma wyższą rangę? Skoro w meczecie nie ma Eucharystii, to tam pewnie ma najwyższą, no ale TAM NIE MA EUCHARYSTII, więc jak można to porównywać z sytuacją w Kościele? U nas też kobiety przewodzą modlitwie - tyle, że (chwała Bogu) nie jest to u nas najwyższa z możliwych funkcji, ponieważ, w przeciwieństwie do innych religii, najwyższa funkcja polega na fizycznym sprowadzeniu Boga z Niebiańskiego tronu na ołtarz.
      • Alexy Neudorf
        05.06.2019 20:49
        Przyjdzie czas to i te dogmaty przestaną obowiązywać nawet kościół katolicki nie jest w stanie na zawsze wstrzymać postępu najwyżej co może go opóźniać. Najpierw będzie jednak zniesiony celibat który jest i nigdy nie był w 100% przestrzegany a jak się jedno rusza to i o następne zmiany nie daleko. Warto zwrócić uwagę na kościół anglikański albo na Żydów gdzie kobieta też może być rabinem. Zastój oznacza cofanie się nawet w kościele nie może sobie nikt pozwolić a może znajdzie się jeszcze wystarczająco chętnych do życia jak w średniowieczu?. "Bo dawniej było wszystko lepiej".
      • Anonim (konto usunięte)
        05.06.2019 23:14
        1. Najpierw wklejam ponownie, co wkleiłem w złym miejscu. "Co pan Bóg ma w planie z kościołem katolickim tego nie wie ani papież ani biskupi". Zgoda, tyle że ja Boże działanie i łaskę widzę raczej w chrześcijaństwie wschodnim (kulturowo, nie geograficznie). 2. Pytanie brzmi, co dalej? Czy wrócie do Ortodoksji, do chrześcijaństwa wschodniego, czy zostaniecie 100001. denominacją prorestancką, czy rozmyjecie się w ponowoczesnej kulturze.
      • Gość
        06.06.2019 16:33
        Bezżenność nie jest dogmatem (choć niektórzy ją tak traktują). „Biskup powinien być mężem jednej żony” (1 Tm 3, 2) zatem powinien być mężczyzną, tylko jak to pogodzić z trwaniem w bezżenności ?
    • Anonim (konto usunięte)
      05.06.2019 21:16
      "Co pan Bóg ma w planie z kościołem katolickim tego nie wie ani papież ani biskupi". Zgoda, tyle że ja Boże działanie i łaskę widzę raczej w chrześcijaństwie wschodnim (kulturowo, nie geograficznie).
  • DREM0R
    04.06.2019 23:25
    DREM0R
    To jest dość ciekawe zagadnienie, bo Jan Paweł II wypowiedział się definitywnie na mocy dogmatu o nieomylności, który to dogmat nie ma podstawy w Piśmie i Tradycji, a mówił o sprawie, która podstawy biblijne i tradycyjne posiada. Generalnie dyskusja o papieskiej nieomylności jest najciekawszą dyskusją w Kościele od czasów dogmatu chalcedońskiego.
    • Gość
      05.06.2019 11:42
      http://www.womenpriests.org/pl/teach_ac.asp twierdzą że "nie zostało spełnionych pięć warunków nieomylności" (uwaga, przekład na polski jest mniej więcej gramatyczny)
      • DREM0R
        05.06.2019 19:23
        DREM0R
        Oficjalna doktryna katolicka sama do końca nie zdołała sprecyzować kiedy nauczanie jest nieomylne, a kiedy nie. W przeszłości istniała doktryna zwana "pełzającą nieomylnością", która nazywała dane orzeczenie jako nieomylne, mimo, że formalnie było ono nauczaniem omylnym.
        Co ciekawe, w dyskusji na ten temat prowadzonej w duecie Kung vs Kasper prawowierny Kasper opowiadał się przeciw nieomylności, zaś ekskomunikowany Kung potwierdzał nieomylność, mimo, że uznano go za heretyka właśnie ze względu na jego stosunek do nieomylności.

        Uważa się, że ogłoszenie dogmatu o nieomylności doprowadziło do nieformalnej schizmy między Watykanem a Kościołami Europy Zachodniej, która ostatecznie doprowadziła do upadku katolicyzmu w tych krajach.
      • elle
        07.06.2019 12:00
        Do upadku katolicyzmu to doprowadziła pigułka antykoncepcyjna, kiedy to czystość stała się kwestią sumienia a nie pragmatyzmu. Nastąpiła wtedy eksplozja nieczystości, a ta zawsze i niedmiennie powoduje odejscie od Chrystusa. Chrystusa się podrzuca od 2000 lat z powodu "trudnej mowy" i stawiania wymagan.
    • Anonim (konto usunięte)
      05.06.2019 21:18
      Owszem, ale prawosławie wraz z całym chrześcijaństwem wschodnim odrzuca kapłaństwo kobiet. Na ich forum trudno by Ci było manipulować, Dremor.
      • Gość
        06.06.2019 00:02
        Diakonat też?
      • DREM0R
        06.06.2019 00:10
        DREM0R
        Nie jesteśmy na forum prawosławnych, więc nie wiem co ma Twój wpis wnosić
      • Anonim (konto usunięte)
        06.06.2019 01:43
        1. Pokazuję na przykład, że Twoja perspektywa, czyli katolicyzm (bezprzymiotnikowy) powinien ustąpić katolicyzmowi "zliberalizowanemu", czyli de facto stać się jakąś skrajnie liberalną denominacją. Przeczytaj też mój wpis niżej
        05.06.2019 21:32. 2. Nie Ty decydujesz, sam jesteś gościem.
      • Anonim (konto usunięte)
        06.06.2019 01:48
        Errata. Przepraszam. Na końcu zdania drugiego powinny być jeszcze: "(Twoja perspektywa) jest zawężona i niejedna, nawet zresztą chyba z katolickiego punktu widzenia, vo Ci nieustannie pokazują komentatorzy".
      • DREM0R
        06.06.2019 16:28
        DREM0R
        Karol, przeczytaj raz jeszcze artykuł. Podstawowym argumentem przeciw kapłaństwu kobiet jest nauczanie definitywne papieża. Katolicka dogmatyka w żaden sposób nie dotyczy prawosławia. Doświadczenie i mądrość prawosławia w kwestii kapłaństwa jest sprawą drugorzędną, o której możemy sobie zacząć rozmawiać, gdy uporamy się z tematem dogmatu o nieomylności, którego nie da się rozwiązać, ani dyskutować w oderwaniu od katolicyzmu rzymskiego.
      • Anonim (konto usunięte)
        07.06.2019 11:30
        Nie wyswięca się kobiet.
      • elle
        07.06.2019 12:05
        Dremorze, wystąpienie papierza ex catedra to nie jest jakies papieskie widzimisie. To jest przypieczętowanie autorytetem głowy kościoła wieloletnich często wielopokoleniowych studiów i dyskusji całego Kościoła. Dlatego wolę wierzyć papierzowi = Kościołowi niż Panu Dremorowi, bo Kosciół jest prowadzony przez Ducha Swiętego a Pan Dremor niewiadomo przez kogo.
      • Anonim (konto usunięte)
        07.06.2019 14:57
        A co Ci mówi pojęcie Tradycji, Dremor?
  • Gosc
    05.06.2019 06:09
    A czy niemozliwe jest podzielenie wladzy w Kosciele? Ksieza z kurii grzesza marnujac swiecenia na rozwijanie kariery i zainteresowan a biskup czy proboszcz nie musi rzadzic wszystkim jednoosobowo? No ale bez wladzy np nad finansami, moze nie warto byloby byc ksiedzem?
  • Anonim (konto usunięte)
    05.06.2019 21:32
    Ponieważ pewne kwestie wracają, i niektóre komentarze też, chciałbym zaproponować szerszą, perspektywę. Rozumiem, że "bliska koszula ciału", ale inaczej to wygląda w prawosławiu i całym chrześcijaństwie wschodnim (religijnie, kulturowo, a nie geograficznie). Najkrócej można powiedzieć, że my uznajemy Objawienie i Tradycję, ale to nie służy do "liberalizowania" wiary wg "światowego" wzoru. Przeciwnie, wierność Bogu otwiera na działanie łaski,a "bez łaski nic uczyć nie możecie". Są oczywiście kwestie do dyskusji, ale to nie znaczy, że w czymkolwiek zmieniła się natura żywego związku między człowiekiem a Bogiem. PS Któremuś z niemieckich kardynałów zarzucono, ze zbytnio opiera się na Ojcach Kościoła, a przecież teologia poszła do przodu... Otóż u nas taki argument byłby absurdalny, oczywiście jeżeli nie chodzi o wykrywanie pojedynczych zdań Ojców z kontekstu.
  • Anonim (konto usunięte)
    07.06.2019 15:00
    Zapytam dla jasności: czy uznajesz w pełni nauczanie Kościoła?
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11