COMECE: Potrzeba długofalowej perspektywy

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 29.10.2011 21:37

„Długofalowa perspektywa polityki europejskiej konieczna jest do przezwyciężenia kryzysu”. Taki tytuł nosi komunikat z zakończonej 28 października w Brukseli trzydniowej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

COMECE: Potrzeba długofalowej perspektywy Jakub Szymczuk/GN Dlaczego mamy długi? To skutek krótkowzrocznych, "często podejmowanych ze względów wyborczych decyzji politycznych ostatnich dziesięcioleci”

Była ona poświęcona kryzysowi finansowemu i przyszłości integracji naszego kontynentu. W obliczu kryzysu w strefie euro biskupi apelują do krajów Unii Europejskiej i ich obywateli, by powstrzymali się od wzajemnych zarzutów. Trzeba „natomiast wspólnie podjąć odpowiedzialność za znalezienie wyjścia”.

Uczestnicy sesji plenarnej COMECE wysłuchali analiz ekspertów, które dotyczyły gospodarczych i politycznych przyczyn kryzysu zadłużeniowego w Europie. „Są one natury strukturalnej i biorą się głównie z krótkoterminowych, często podejmowanych ze względów wyborczych decyzji politycznych ostatnich dziesięcioleci” – czytamy dalej w komunikacie. W obecnej sytuacji Europejczycy winni być zjednoczeni i solidarni. Kryzys może stać się okazją do odnowy – ufają biskupi. Podkreślają konieczność działań długofalowych z myślą o dobru młodego pokolenia. Wyrażają przekonanie, że Kościół może być w europejskich społeczeństwach siłą spójną, niosącą nadzieję. Przypominają, że źródła obecnego kryzysu są głównie moralne i duchowe. Relatywizm moralny zagraża poczuciu odpowiedzialności.