Stolica Apostolska uznała nowe władze Libii

PAP |

publikacja 21.10.2011 06:30

Stolica Apostolska uznała powstańczą Narodową Radę Libijską jako "legalnego reprezentanta narodu libijskiego" - ogłosiło watykańskie biuro prasowe w czwartek, w dniu śmierci Muammara Kadafiego.

Stolica Apostolska uznała nowe władze Libii Marek Piekara/Agencja GN Sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone

Libia potrzebuje pojednania i odbudowy – stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Watykan wzywa wspólnotę międzynarodową do pomocy w tym dziele, zapewnia o swym wsparciu charytatywnym dla tamtejszej ludności, uznaje nowe władze i ma nadzieję na pomyślny rozwój wzajemnych relacji.

Watykańska nota zaznacza, że śmierć Muammara Kaddafiego zamyka nazbyt długą fazę krwawej walki o obalenie reżimu brutalnego i opresyjnego. Zauważa, że miejscowa ludność zapłaciła straszliwą cenę cierpienia z powodu systemu politycznego nie respektującego godności osoby ludzkiej, lecz opierającego się na przemocy. „Trzeba więc mieć nadzieję, że oszczędzając narodowi libijskiemu dalszych aktów przemocy związanych z duchem odwetu czy zemsty nowe władze potrafią jak najszybciej podjąć niezbędne dzieło pojednania i odbudowy, w duchu włączenia wszystkich obywateli, na podstawie sprawiedliwości i prawa oraz, że wspólnota międzynarodowa zaangażuje się w hojną pomoc w odbudowie kraju” - czytamy w dokumencie.

Stolica Apostolska zapewnia, że tamtejsza niewielka wspólnota katolicka będzie nadal świadczyła bezinteresowną posługę, zwłaszcza w dziedzinie charytatywnej i zdrowotnej. Watykan będzie też angażował się na rzecz narodu libijskiego w dziedzinie relacji międzynarodowych, dążąc do krzewienia sprawiedliwości i pokoju. Nota Sali Stampa podkreśla, że Stolica Apostolska nawiązując relacje dyplomatyczne uznaje państwa a nie rządy. Dlatego nie uznała dotychczas Narodowej Rady Libijskiej jako rządu tego kraju. Ponieważ faktycznie stała się ona rządem w Trypolisie, Stolica Apostolska uważa ją za pełnoprawnego przedstawiciela narodu libijskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznacza, że Watykan miał już szereg kontaktów z przedstawicielami nowych władz Libii. Podczas tych rozmów podkreślono znaczenie obustronnych relacji, a Stolica Apostolska wyraziła swoje wsparcie dla narodu libijskiego oraz zachodzących transformacji. Życzy nowym władzom sukcesów w odbudowie kraju. Natomiast przedstawiciele nowej Libii wyrazili swoje uznanie dla apeli humanitarnych Ojca Świętego i zaangażowania Kościoła w Libii, zwłaszcza przez posługę w szpitalach i innych ośrodkach pomocy prowadzonych przez 13 wspólnot zakonnic.