Papież: Dobroć Boga trwa na wieki

KAI |

publikacja 19.10.2011 13:07

„Pamięć o dobroci Boga staje się siłą nadziei” stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swą katechezę Benedykt XVI poświęcił na refleksję na temat psalmu 136 (135).

Papież: Dobroć Boga trwa na wieki Jakub Szymczuk/GN Benedykt XVI przypomina: dobroć Boga trwa na wieki

Zaznaczył, że jest on wielkim hymnem uwielbienia, który wychwala Pana w wielu powtarzających się przejawach Jego dobroci, w całej historii ludzkości. Na placu św. Piotra zgromadziło się około 20 tys. wiernych. Ojciec Święty podkreślił konieczność pamiętania o Bożym dziele stworzenia. Zauważył, że chociaż dzieje Izraela wydają się nam dziś odległe, to główne przesłanie tego psalmu jest nieustannie aktualne: Izrael pamięta o Bożej dobroci. Papież przypomniał, iż w dziejach Żydów istnieje wiele „ciemnych dolin”, okresów trudności i śmierci, ale Izrael pamięta o Bożej dobroci i mocy, wie że Boże miłosierdzie trwa na wieki. Innymi słowy zbawienie Izraela i wszystkich ludzi jest powiązane z wiernością Panu, z pamięcią o dziełach Bożych.
„Choć człowiek łatwo zapomina, to Bóg jednak pozostaje wierny” - zaznaczył Benedykt XVI. Podkreślił, że historia Izraela uczy nas, iż miłość Boga trwa na wieki. Także dwa tysiące lat chrześcijaństwa ukazują nam, że dobroć Boga trwa na wieki: po ciemnym okresie nazizmu i komunizmu Bóg nam ukazał, że jest dobry, stając się dla nas gwiazdą nadziei – zauważył Ojciec Święty.
Papież podkreślił, że prawda ta dotyczy nie tylko dziejów kolektywnych, ale każdego z wierzących, osobistej historii zbawienia. Każdy z nas może doświadczyć „wielkich dzieł Boga w swoim życiu”.
- Jeśli dziś bowiem przeżywam noc ciemną, jutro Bóg mnie wyzwoli, bo Jego łaska trwa na wieki – przypomniał Benedykt XVI.