Pokój i dobro zapisane w nutach

jad/archidiecezja.wroc.pl

publikacja 12.10.2011 14:22

„Pax et bonum per musicam” to tytuł odbywającego się tradycyjnie we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu muzycznego. Dziś, w ostatnim dniu imprezy, zagra Tytus Wojnowicz.

Pokój i dobro zapisane w nutach photosteve101 / CC 2.0

Ten znakomity muzk, wirtuoz oboju, koncertował w większości krajów Europy. Występował również przed publicznością w Azji i Afryce. Grał z Niegelem Kenedym. Od 1996 do 2000 roku współpracował z Piotrem Rubikiem, który był wówczas w jednej osobie kompozytorem, aranżerem i producentem wykonywanych przez Wojnowicza utworów.

Dziś zagra w kościele franciszkanów we Wrocławiu-Karłowicach przy akompaniamencie organowym Jana Bokszczanina. Początek koncertu o 19.30.

TheBarrtek Piazzola Oblivion - Tytus Wojnowicz, Jan Bokszczanin.wmv

Tegoroczny festiwal „Pax et bonum per musicam” łączy się z 20. rocznicą zorganizowanego w Asyżu przez Jana Pawła II spotkania międzyreligijnego. W związku z tym festiwal połączony był z międzyreligijnym spotkaniem „Asyż we Wrocławiu”, które odbyło się 9 października.

Na samym festiwalu nie zabrakło międzykulturowych akcentów. Jedną z gwiazd był wietnamski muzyk – multiinstrumentalista Tran Quang Hai. Podczas swojego występu muzyk gra na zaskakujących instrumentach i prezentuje niezwykłą technikę wokalną – śpiew alikwotowy inaczej zwany gardłowym. Ta technika polega na wykorzystywaniu techniki rezonansu wywoływanego przez powietrze, które podczas śpiewania przechodzi przez więzadła głosowe i jamę ustną.

tranquanghai "Scotland the Brave" played with a credit card used as a Jew's harp by TRAN QUANG HAI

TAGI: