Komunia na stojąco czy klęcząco?

KAI |

publikacja 31.08.2011 11:53

Przyjmowanie komunii świętej w postawie stojącej sugeruje wiernym metropolita Glasgow abp Mario Conti. W specjalnym liście do kapłanów hierarcha przypomniał, że wierni powinni postępować zgodnie z Instrukcją Ogólną do Mszału Rzymskiego i podchodzić do ołtarza procesyjnie, przyjmując komunię na stojąco.

Komunia na stojąco czy klęcząco? Roman Koszowski /Gosc Niedzielny

„Postawa stojąca w naszej zachodniej kulturze to oznaka szacunku: klęczenie przy barierach ołtarza (tam gdzie jeszcze takowe są) nie jest praktyką, którą przewiduje Mszał” – podkreślił w dokumencie, który ukazał się w związku z wprowadzanym w październiku tego roku w katolickich Kościołach anglojęzycznych nowym tłumaczeniem Mszału.
List 77-letniego duchownego wywołał głosy krytyki. Komentatorzy cytowani przez katolicką agencję CNA przypominają, że rok temu podczas Mszy św. w Glasgow wszyscy, którzy przyjmowali komunię z rąk papieża Benedykta XVI robili to w postawie klęczącej. Zwrócono także uwagę, że abp Conti arbitralnie interpretuje zawarte w Mszale instrukcje. Niektórzy zwracają uwagę, iż wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament: komunię może otrzymać na rękę lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej.
Rzecznik archidiecezji Glasgow wyjaśnił, iż list arcybiskupa nie oznacza, że osoba, która uklęknie przed kapłanem z komunikantem nie otrzyma go, a celem dokumentu było zachęcenie do oddawania większej czci wobec Najświętszego Sakramentu.
Jak wielokrotnie podkreślał papieski ceremoniarz ks. Guido Marini, Benedykt XVI zachęca do przyjmowania komunii świętej do ust i w postawie klęczącej, gdyż w jego przekonaniu postawa ta wyraża najgłębiej prawdę o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii.