Sobór nie zerwał ciągłości Tradycji Kościoła

RADIO WATYKAŃSKIE |

dodane 19.08.2011 18:47

Sobór Watykański II nie zerwał ciągłości Tradycji Kościoła. Przypomniał o tym prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kard. Antonio Cañizares Llovera Th1979 / CC 3.0 Kard. Antonio Cañizares Llovera

W wypowiedzi dla agencji ACI kard. Antonio Cañizares mówił o podstawowych przeszkodach w dialogu z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, podjętym przez Stolicę Apostolską przed dwoma laty. Zdaniem watykańskiego purpurata główną trudnością jest właśnie przekonanie lefebrystów o tym, że ostatni sobór stanowił zerwanie ciągłości Tradycji katolickiej, co nie jest prawdą. Kard. Cañizares jest też przekonany, że Benedyktowi XVI bardzo zależy na przywróceniu pełnej jedności Kościoła.

W negocjacjach z lefebrystami nastąpił ostatnio zastój, co przyznaje sam przełożony Bractwa św. Piusa X, bp Bernard Fellay. Przyczyną jest w znacznej mierze prowokacyjne zachowanie samego bractwa, w tym dokonywanie kolejnych święceń kapłańskich, które Stolica Apostolska uważa za bezprawne, oraz agresywne wypowiedzi pod adresem Watykanu. Powtarzającym się tu motywem jest zwłaszcza żądanie odwrotu od dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.

Tagi:
LEFEBRYŚCI,