Kościół w Goa po renowacji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.08.2011 21:58

W indyjskim stanie Goa zakończono właśnie odnawianie zabytkowego kościoła św. Anny. Pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku świątynia jest śladem działalności ewangelizacyjnej portugalskich misjonarzy. Jej architektura słynie z połączenia cech europejskich i indyjskich.

Barokowy kościół św. Anny w małej wiosce Talaulim nad rzeką Siridao, jeden z największych kościołów w Azji, był remontowany przez ostatnie trzy lata. Indyjscy konserwatorzy odnowili między innymi pięć drewnianych ołtarzy i dwadzieścia siedem drewnianych rzeźb. Ta okazała, położona wśród wzgórz świątynia ufundowana została w 1577 r. na gruntach zakupionych przez kilku mieszkańców wioski. Była następnie rozbudowywana w XVII w. przez dwóch kolejnych portugalskich wikariuszy z ich własnych środków oraz z datków parafian. Kościół św. Anny jest bardzo dobrze znany w stanie Goa i chętnie odwiedzany przez goańskich katolików. Potocznie jest przez nich nazywany Santana. Słynie także z corocznego odpustu z okazji święta patronki, zwanego odpustem ogórkowym.

Świątynia jest śladem rozkrzewiania katolicyzmu na ziemi goańskiej. Pierwsze kościoły katolickie powstały w tym rejonie Indii w początkach wieku XVI wraz z przybyciem misjonarzy portugalskich.