Szkoła wolności

Ks. Tomasz Jaklewicz

GN 29/2011 |

publikacja 21.07.2011 00:15

O „szkoleniu oficerów” potrzebnych we współczesnych wojnach kulturowych i o Kościele w Polsce z George’em Weiglem rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz.

Szkoła wolności Roman Koszowski George Weigel – amerykański teolog, publicysta, biograf Jana Pawła II

Ks. Tomasz Jaklewicz: „Wolne społeczeństwo”. To wyrażenie znajduje się w nazwie prowadzonego m.in. przez Pana seminarium. Czy to znaczy, że uczycie młodych ludzi, jak mają być wolni? Czy można się nauczyć wolności?

George Weigel: – Musimy nauczyć się, jak przeżywać wolność w sposób szlachetny. Wolność nie polega na czynieniu tego, co chcemy. Wolność, tak jak ją rozumiał Jan Paweł II, jest kwestią wybierania w sposób wolny dobra. Ten wybór powinien wejść nam w krew, stać się naszym moralnym nawykiem. Belgijski teolog Servais Pinckaers nazywa to „wolnością do doskonałości”.

Jakie były początki i idea seminarium?

– 20 lat temu Michael Novak, amerykański myśliciel katolicki, razem z Rocco Buttiglionem, jego włoskim kolegą, doszli do wniosku, że młodzi katoliccy liderzy powinni znać katolicką naukę społeczną. Dopiero co wydana encyklika „Centesimus annus” wydawała się idealnym programem dla edukacyjnego przedsięwzięcia. Rocco Buttiglione wykładał wtedy w Liechtensteinie, więc pierwsze Seminarium o Wolnym Społeczeństwie zorganizowano na tamtejszej Międzynarodowej Akademii Filozofii. Michael zaprosił jako wykładowców ks. Richarda J. Neuhausa, dominikanina o. Macieja Ziębę i mnie. Projekt ruszył w lipcu 1992 r. Po dwóch edycjach zasugerowałem, że powinniśmy znaleźć nową siedzibę. Większość naszych studentów wywodziła się z nowych demokracji Europy Środkowej i Wschodniej, myśleliśmy więc o Pradze lub Krakowie. Dzięki pomocy prowincji polskich dominikanów przenieśliśmy naszą letnią szkołę do Krakowa. Ta nasza letnia szkoła jest czymś w rodzaju obozu szkoleniowego dla kadry oficerskiej niezbędnej we współczesnych wojnach kulturowych.

Dlaczego akurat encyklika „Centesimus annus” stała się podstawą programu?

– Ponieważ jest to najbardziej wszechstronny dokument katolickiej nauki społecznej. Jest to także najlepsza analiza wolnego i prawego społeczeństwa, na które składają się trzy elementy: demokratyczna wspólnota polityczna, wolna gospodarka oraz żywotna moralna kultura społeczeństwa. Jan Paweł II przekonująco wyjaśnia, dlaczego właśnie moralna kultura jest kluczem do całej reszty.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.